Tropické počasí letos skončilo začátkem nového školního roku, a místo babího léta rovnou připluly podzimní dešťové mraky. Topná sezóna 2019/2020 oficiálně začne, jakmile budou splněny následující podmínky: Průměrná denní teplota venkovního vzduchu dva dny po sobě klesne pod 13 stupňů Celsia a podle meteorologů v nejbližší budoucnosti nenastane oteplení. Takže záleží na geografické poloze – v horských obcích se vytápěcí soustavy rozběhnou pravděpodobně dříve, v podhorských městech později. Už nyní ovšem můžeme odpovědět na několik tematických ekonomických otázek, které přišly e-mailovou poštou do naší redakce.

Topná sezóna 2019/2020, cena zemního plynu, uhlí a palivového dřeva

Jak vybrat dodavatele zemního plynu?

Zemní plyn patří mezi fosilní paliva, podobně jako uhlí nebo benzín, takže ekologické kritérium v tomto případě nemá smysl. Vybírejte podle ceny, ideálně společně s dalšími odběrateli (příbuznými, přáteli, sousedy, kolegy), aby vám dodavatel přiznal nějakou podpultovou skupinovou slevu, zároveň však dbejte na obchodní podmínky. Na trhu najdete obchodníky, kteří jsou levní, spolehliví a přitom svým zákazníkům dovolují, aby kdykoli svobodně odešli jinam.

Jak se vyvíjejí ceny zemního plynu?

Českomoravská komoditní burza Kladno uvádí, že roční kontrakty pro koncové spotřebitele zemního plynu (tedy pro maloodběr) byly uzavírány začátkem letošního léta kolem 535 Kč/MWh, zatímco začátkem září kolem 489 Kč/MWh, což znamená zlevnění zhruba o 9 %. Přestože jde jenom o dílčí hodnoty vytržené z delší časové řady, vidíme, že šikovní dodavatelé nemusejí zdražovat.

Jak se vyvíjejí ceny uhlí a palivového dřeva?

Český statistický úřad uvádí, že surové smrkové dřevo v letošním druhém čtvrtletí meziročně zlevnilo zhruba o 15 %. Uhlí na světových trzích zlevňuje ještě výrazněji, meziročně zhruba o třetinu (vizte například ZDE, ZDE, ZDE).

Bude topná sezóna 2019/2020 drahá?

Na lukrativních parcelách stále častěji vyrůstají moderní chytré domy, které mají minimální spotřebu, nebo dokonce dosahují energetických přebytků díky svým vlastním výrobním zdrojům, a navíc nepotřebují lidskou obsluhu. Pokud na takové obydlí nemáme dost investičních prostředků, ale přesto chceme šetřit, musíme obětovat trochu svého pohodlí.

Nepřetápějme interiér, raději zatepleme také přímo sami sebe tlustším oblečením. A když odcházíme z domu nebo jdeme spát, ztlumme topení ještě výrazněji – sice po návratu nebo probuzení chvíli potrvá, než zase domov zahřejeme, ale aspoň se přitom otužíme. Tyto rady samozřejmě neplatí během nemoci, oslabený organismus naopak nutně potřebuje vyšší teplotu vzduchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno