Slušní a pracovití občané musejí část svého výdělku odevzdávat státu, přičemž průměrný živitel rodiny nejvíce utratí za povinné pojištění. Očekáváme, že nastřádané peníze dostaneme zpátky formou solidního starobního důchodu, až dosáhneme vysokého věku. Jenomže potom býváme trpce překvapeni. Jakmile odejdeme do penze a zůstaneme odkázaní na českou státní správu, naše životní úroveň prudce klesne. A tak hledáme odpověď na otázku, kam zmizely naše celoživotní pojistné odvody a jestli důchodový účet (fond) nebyl vykradený nějakým politikem!

Penze průběžně „protékají“ státním rozpočtem

V České republice teoreticky panuje mezigenerační solidarita: Mladí pracující občané a jejich zaměstnavatelé každý měsíc platí sociální pojištění, načež státní správa skoro všechno přerozdělí na důchody, a přepošle současným seniorům. Jenomže naši stárnoucí rodiče a prarodiče dostávají tak málo, že musejí přepočítávat každou korunku, aby nekoupili příliš „drahé“ jídlo.

Rozpaky pociťuje i takový odborník, jako profesor Milan Zelený, který vyučoval ekonomii na několika zahraničních univerzitách (například v USA, Číně a Brazílii). Český důchodový systém považuji za rozmarný. Pojištěnci nedostávají výroční zprávy o stavu svého účtu, takže do poslední chvíle nevědí, kolik budou pobírat. Netuším, zdali ministr financí občas nehrábne do penzijního fondu, aby tam načerpal peníze na jiné účely,“ napsal mi profesor Zelený.

Ve společné kase každoročně scházejí miliardy

Konspirační domněnky odmítá Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které důchody spravuje prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). „Příjmy a výdaje sociální pojištění jsou součástí státního rozpočtu. Přebytky převádí Ministerstvo financí na zvláštní rezervní účet, který lze použít pouze na důchody, nebo na vykrytí případného dalšího deficitu,“ napsalo mi MPSV.

ČSSZ průběžně zveřejňuje výsledky, přičemž „penzijní účet“ bývá většinou ztrátový, a schodek bývá kompenzovaný daňovými výnosy (což není ideální, protože berně mají sloužit například ke stavbě nové infrastruktury, na rozvoj škol, obranu apod.). Drobnou výjimku představuje rok 2017, kdy vznikl skoro miliardový přebytek.

Důchodový účet v miliardách Kč
Rok Příjmy Výdaje Výsledek
2015 352,0 -385,5 -33,5
2016 372,9 -389,2 -16,3
2017 405,3 -404,4 +0,9
2018* 105,5 -106,2 -0,7

* Rok 2018 je zatím sečtený jenom do konce března.

V úvahu připadají 3 možná vysvětlení:

  1. Buďto naši politici nedokážou nastavit lepší systém, protože jsou darmožrouti (včetně Václava Klause staršího, Miloše Zemana atd.).
  2. Nebo naši zastupitelé kradou (což naznačují někteří diskutéři na našem webu).
  3. Anebo doplácíme na klesající porodnost a zastaralé školství. Jinými slovy, mladá generace nevydělává tolik peněz, aby dokázala důstojně uživit rostoucí populaci seniorů, kteří dosahující stále vyššího věku. Pokud stojíte o můj názor, toto vysvětlení považuji za pravděpodobné.

Oddělený důchodový účet má teprve vzniknout

Premiér Andrej Babiš ve svojí knize (O čem sním, když náhodou spím) předpovídá, že dosavadní penzijní systém začne časem kolabovat. Nyní chce oddělit důchodový účet od státního rozpočtu, aby zjistil, jestli má pravdu, anebo objeví dostatečné zdroje. Mezitím mohou mladíci zkontrolovat svoje úspory a senioři mají slíbenou další valorizaci. Kdo chce dostávat důchod na svůj bankovní účet, nechť vyplní a nechá svojí bankou potvrdit TENTO tiskopis, a výsledek odešle na adresu: Česká správa sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08, Praha 5.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno