Víte, která pojišťovna je v tuzemsku největší? No přece samotný český stát! Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vybírá od zaměstnanců, zaměstnavatelů a živnostníků pojištění, ze kterého následně vyplácí důchody. Podobně jako když platíme soukromému finančnímu ústavu, aby nám potom pomohl, pokud nám třeba vyhoří dům. Ovšem abychom dostávali vysoké důchody v roce 2020 („pojistné plnění“), musíme splňovat 2 podmínky:

 1. Máme zaplacené dostatečné pojištění – aspoň za minimální předepsanou dobu, v požadované výši (buďto ze svojí osobní kapsy, nebo prostřednictvím manžela, manželky, rodiče nebo osvojitele).
 2. Zažíváme „pojistnou událost“ (vysoký věk, pokles pracovní schopnosti kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu, nebo úmrtí blízké osoby – manžela, manželky, rodiče, osvojitele).

důchody v roce 2019

Pozor! Důchody nepatří mezi sociální dávky, které fungují pouze na solidárním principu a uspokojují základní potřeby chudých občanů, nebo mladých domácností (například příspěvky na rodičovství, na bydlení apod.).

Všechny základní a odvozené důchody v roce 2020

Každý důchod má „solidární“ a „zásluhovou“ složku

Stát vyplácí pojistnou dávku tak, že vlastně kombinuje „rovnostářský“ a „konkurenční“ princip. Každému pojištěnci, který splnil podmínky, dává základní složku podle aktuální průměrné mzdy v České republice (například penzisté letos dostávají 10 % z 32 698 Kč, zaokrouhlených na celé desetikoruny nahoru = 3 270 Kč; v novém roce 2020 má tato částka podle Ministerstva práce a sociálních věcí stoupnout na 3 490 Kč). Takže máme svoje jisté, i když třeba celý život pracujeme v užitečných, ale špatně placených sociálních službách. Navrch připočítáváme ještě motivační složku podle toho, kolik pojištěnec zaplatil (obvykle rozhoduje hrubý plat).

Co kdyby všichni dostávali úplně stejnou penzi?

Velké vášně vyvolává valorizace penzí v roce 2020. „Celý život jezdím po republice a prodávám vlastnoručně vyšívané oblečky pro děti. Teď dostávám minimální starobní důchod 4 040 Kč – a po další slavné valorizaci mně vyjde úžasných 4 452 Kč. Výsměch!,“ naříká jedna čtenářka. „Valorizace důchodů má vykrývat zdražování základního zboží, bydlení, energií a služeb, takže by všichni měli dostat přidáno stejně,“ navrhuje další seniorka. (Svůj názor přidejte do diskusního fóra níže, věcnou diskusí kultivujeme sebe i společnost!)

Naproti tomu jeden vysoce produktivní občan namítl, že není spravedlivé, když dostává důchod jenom ve výši 19 % svého bývalého příjmu, zatímco průměrná výše penze činí 44 % průměrného hrubého příjmu (57 % čisté mzdy). Ústavní soud souhlasil, že tady rovnostářský princip vlastně vedl k nerovnosti naruby. Jak vnímáte spravedlnost vy? Revolucionář Ernesto Che Guevara v minulém století na Kubě zavedl příjmový strop, což vedlo k propadu ekonomiky. Některé státy (hlavně Finsko) nyní zvažují jiný model: nepodmíněný základní příjem pro všechny.

48 KOMENTÁŘE

 1. Kroutím hlavou nad současným stavem, kdy z průměrného hrubého měsíčního výdělku (za celé rozhodné období) 10 000 korun, při době pojištění 45 let, vychází letos (v roce 2018) občanovi měsíční důchod 9 450 Kč. Tedy více, než jakou kdy dostával „čistou“ mzdu! Občan, který také pracoval 45 roků a průměrně vydělával 30 000 Kč, dostane důchod 14 555 Kč, čili jenom necelou polovinu (48,5 %) svého příjmu, přestože do systému vložil násobně víc! Důvodem je redukce příjmu na takzvaný výpočtový základ. Můj závěr?

  Každoroční valorizace „všem o stejnou částku“ by byla nesmyslem a velkou nespravedlností, když nízkopříjmoví občané dostávají důchod – jak vidno – ve výši skoro 100 % (přesněji 94,5 %) svého dřívějšího výdělku, zatímco vysokopříjmoví občané při stejné době pojištění obdrží důchod ve výši třeba jenom 36 % svého bývalého příjmu (například při pětinásobně vyšší mzdě). Jistě, jde o solidaritu, při výpočtu penzí však až přehnanou. Ale budiž, pokud nenastane rovnostářské každoroční „přisypávání“, jak veřejně plánují někteří politici (Zeman, Babiš, Okamura).

  Ano, rovnostáři sklidí potlesk svých voličů, ovšem já tvrdím: Absolutně rovnostářskou valorizaci bych považoval za diskriminaci vůči lidem, kteří do systému odvedli daleko víc. Takže základní část důchodu zvyšujme všem stejně jako doposud, ale procentní složku zvedejme procentuálně (zvýhodněně pro starodůchodce, kteří jsou penzisty deset nebo více let, aby nerostla propast mezi ročníky a generacemi).

  Můj příklad dokazuje, že současný systém není vůbec tvrdý vůči nízkopříjmovým lidem: Manželčin důchod byl kdysi menší než 50 % mého, nyní však již přesáhl polovinu. Oba jsme takzvaní starodůchodci.

  • Máte sice pravdu, že příjemce vyššího důchodu odvedl více do systému. Ale někde jsem slyšela, že prý byl ukradený důchodový fond. Takže by mě zajímalo, z čeho jsou penze vypláceny nyní. A pokud jde o argumentaci, že někdo před 30 lety vykazoval nějaké výdělky a sociální odvody: Dobře, takhle můžeme přemýšlet, ale potom chci v obchodech platit stejné ceny jako tenkrát!

 2. Nový vzorec je mnohem lepší, než bývalý a zvýšení o přibližně 1 000 Kč/měsíc je hezké, ale důchodcům nad 75 let nepokrývá inflaci. Ztráta = cca 2 000 Kč a více. Jediný Škromach toto jednou zohlednil. Ministři jsou buď tupí, nebo nemají zájem o skutečné problémy. Asi platím speciální daň kvůli tomu, že ještě žiji.

  Ale Babiš řeší důchody dobře. V nových volbách utřou nos asi 3 subjekty – ztratí skvěle placená koryta. Kdyby tady fungovalo právo, byli bychom ještě mnohem dále: Zdanit nevýrobní subjekty a ve státních organizacích snížit počty a platy manažerů. Kdo říká, že by potom odešel, ten kecá. Máte-li zájem, můžu okomentovat, jak jsem ke svým závěrům prakticky, při kontrole došel.

  Kotula

 3. V zásadních aspektech je důchodový systém spravedlivý. Výpočet například nezáleží na tak zástupných vlastnostech, jako etnicita (Čech, Moravan, Slovák, Rom atd.), rasa apod. Platí jednoduchá logika: Čím více jsi přispěl/a na důchody předchozí generaci, tím větší získáš příspěvek od následující generace. A protože penzi nechceme dostávat ve formě láskyplného pohlazení, ale každý měsíc očekáváme tržní oběživo, náš přínos společnosti se tady měří penězi.

 4. Nepřipadá mi spravedlivé, aby všechny důchody byly téměř stejně vysoké. Mnozí podnikatelé vědomě a zcela cíleně neplatili dostatečné sociální pojištění, odváděli naprosté minimum a ještě se chlubili, jak převezli státní správu. Žili na vysoké noze a teď brečí, že mají 6 000 Kč důchodu. Vždycky jsem přiznávala všechny svoje příjmy, svědomitě platila pojistné a přitom vlastně uhrazovala penzi svým rodičům. Takový přístup považuji za správný a funkční. Zásluhovost každopádně musí být v důchodu zohledněna.

  • Systém by měl být nastavený tak, aby nebylo ani pár chudých důchodců. Proto navrhuji nivelizovat penze, a to na úroveň cca 7 000 Kč/měsíc. Nikdo nebude mít pocit, že je přeplácený – a nikdo nebude nikomu vyčítat větší důchod.

   • Vážený pane Josefe, buď si děláte legraci, nebo jste byl dlouho na sluníčku. Ale vlastně máte pravdu – při nivelizaci na cca 7000 Kč už nebude chudých jenom pár důchodců, to budou chudí všichni. Já jsem pracoval do 64 let jako déčko, chodil na přesčasy, hleděl na budoucnost a podle Vás bych měl dostávat stejně jako ten, co šel do penze v 58 letech a léta se mi posmíval, jaký jsem debil, když jdu dělat v neděli. To prý je solidarita. Děkuji, nechci.
    Zdraví důchodce Tomáš

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno