Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, už graduje další politická kampaň, tentokráte před výměnou, nebo potvrzením dosavadní hlavy státu. Vánoce jsou sice rodinnými svátky klidu a svornosti, ale chtě – nechtě, veřejná témata zasahují taky do našich domovů. Třeba když jednu domácnost obývají nositelé různých názorů! Ovšem ani v takovém případě nejsou nutné konflikty a hádky, ba naopak: Dospělé lidské společnosti pomáhá debata, pokud dokážeme vnímat diskusního partnera, abychom si vzájemně otevírali obzory novými úhly pohledu. Proto vyslechněme novoroční projev prezidenta Zemana 2018 a přidejme komentáře Jiřího Drahoše, který podle průzkumů veřejného mínění brzy vyzve současného suveréna ve druhém kole všelidového hlasování.

Vánoční poselství na videu, plus předřečník a oponent

Inženýr, prognostik, bývalý premiér a současný prezident České republiky pronesl svoje vánoční poselství na Svatého Štěpána, tedy stejně jako vloni 26. prosince. Miloš Zeman mimo jiného označil za „ubohé, trapné a urážející“, pokud někdo tvrdí, že tuzemské volby jsou manipulované zahraničními rozvědkami. Narážel tak na svého vyzyvatele, profesora a bývalého šéfa Akademie věd, Jiřího Drahoše, který nedávno varoval, že naši demokracii zkoušejí ovlivnit cizí „vlivové skupiny“. Proto dejme prostor oběma pánům, přičemž videa čerpáme z jejich oficiálních profilů na sociální síti Facebook.com. Novoroční projev prezidenta Zemana 2018 s předstihem odvysílala taky řada dalších internetových serverů, televizních a rozhlasových stanic.

Novoroční projev prezidenta Zemana 2018 v kostce

 • Hlava státu vyčíslila současnou ekonomickou konjunkturu, zároveň však zkritizovala Evropskou unii, Severoatlantickou alianci a vládu Bohuslava Sobotky, která provázela republiku během hospodářského oživení (pokračování tohoto kabinetu prý nikdo nechce).
 • Naopak Jiří Drahoš vyzdvihl pozitivní roli EU, NATO, i koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
 • Miloš Zeman považuje české novináře za větší nebezpečí, nežli například ruskou zpravodajskou službu GRU.
 • Současný prezident upřednostnil investice do silniční sítě („dálnic, obchvatů a dalších staveb“). Jiří Drahoš mezitím propaguje hlavně podporu vzdělávacího systému (lidského potenciálu – „našeho nejdůležitějšího skutečně obnovitelného zdroje“).
 • Miloš Zeman vyzval k omezení sociálních dávek, zatímco jeho vyzyvatel poradil, abychom ke štědrovečerní tabuli pozvali člověka, který by jinak zůstal sám.

5 KOMENTÁŘE

 1. Já bych si přál, aby toho blbého alkoholika voliči vyhodili. Jenom kecá, chechtá se a kritizuje sociální dávky, ale asi nezažil skutečnou chudobu. Přeji mu, aby bral almužnu ve výši minimální mzdy. Jako prezident tragicky selhal, je horší než Havel i Klaus. A vypadá, že mele z posledního, ale svoje prachy a světskou slávu si do hrobu nevezme.

 2. Mně nevadí, že pan Drahoš kandiduje, ale (na tomto místě autor příspěvku sprostě nadával Jiřímu Drahošovi, proto byla vulgární pasáž smazána pozn. red.):

  (1) Minulá vláda nám zadělala na mnoho problémů, které bude muset současná vláda řešit – např. přidělila koncesi na těžbu lithia („koncese na těžbu lithia“ nebyla přidělena vládou Bohuslava Sobotky, ale odpovědnými úřady v roce 2010, podle horního zákona a dalších předpisů; jde o předvolební účelovou dezinformaci, jak vidíme nyní, když bývalí i dosavadní komunisté přestali o fiktivní kauze mluvit; ostatně ziskovost těžby není jistá, protože automobilový průmysl zřejmě upřednostní vodík před lithiovými bateriemi – vizte ZDE, pozn. red.).

  (2) Jsme členy NATO, svoje závazky plníme, ale NATO prakticky vůbec neřeší akutní evropský problém – infiltraci džihádistů (masovou migraci řeší Evropská unie, počet přistěhovalců ostatně vloni v létě meziročně poklesl zhruba o 90 % díky nové pohraniční a pobřežní stráži – vizte seriózní i „alternativní“ média, kde již záběry pochodujících migrantů nejsou; EU rovněž buduje vlastí obranu, založenou na spolupráci členských armád, pozn. red.).

  (3) Do EU jsme vstupovali v době, kdy jako své hlavní cíle proklamovala hospodářskou spolupráci – nyní však EU nadměrně zasahuje do vnitřních záležitostí svých členských států, omezuje jejich suverenitu a prosazuje, abychom nesmyslně přijímali všechny uprchlíky z muslimských zemí (autor komentáře opakuje mnohokrát vyvrácené lži; hned v úvodu Maastrichtské smlouvy o EU z roku 1992 stojí, že Unie usiluje o „prostor bez vnitřních hranic, sociální provázanost a jednotnou měnu“; legislativu EU dodnes přijímají národní ministři, tedy členské státy, bez kterých by žádná směrnice ani regulace nezačala platit; ministři vnitra přitom neodhlasovali přijímání všech uprchlíků z muslimských zemí, nýbrž dočasné rozdělení žadatelů o azyl, kteří v případě odmítnutí jsou vraceni, jinak mají například váleční uprchlíci právo na ochranu podle jiných mezinárodních předpisů, které Česká republika slíbila dodržovat pozn. red.).

  (4) Do Evropy vstupuje obrovské množství lidí, kteří odmítají pracovat a chtějí se nechat vydržovat – úspěšně (Česká republika přijala 12 migrantů, slovy dvanáct migrantů, nemějte strach, že vám snědí večeři :-)., pozn. red.).

  (5) Pan Drahoš ani nevidí, že se z naší země stala montovna, vlastnění cizími firmami, přičemž zisky unikají do zahraničí, což právě současná vláda chce změnit (autor komentáře opět šíří lež; premiér současné vlády Andrej Babiš uzavřel mocenskou koalici s Milošem Zemanem, který sem zahraniční montovny přilákal daňovými úlevami pro korporace, ještě jako předseda vlády; opravdu jsou voliči pana Zemana tak zoufalí, že dokážou jenom urážet oponenty svého favorita a lhát? pozn. red.).

 3. Co takhle všeobecnou dluhovou amnestii? Blbec jeden starý, jemu je dobře. A exekuce, před kterými lidi vyskakují s oken, mu nevadí.

 4. Pan prezident řekl všechno bezvadně. Pan Drahoš, i se svými nečestnými komentáři, ať jde někam!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno