České mzdy a brigádnické odměny rostou, ale stoupají také nároky na zdejší zaměstnance. Pravděpodobně budete zklamáni, pokud hledáte jednoduché placené manuální práce na doma, bez podvodů a poplatků. Stereotypní ruční výrobu přebírají roboti, kteří bleskurychle kompletují všelijaké produkty, montují propisky nebo plní poštovní obálky… Máme pro vás tipy na zajímavější výdělky!

Naši předkové pracovali na polích, ve fabrikách a v kancelářích, kde potkávali své kolegy, šéfy a zákazníky. Potom se vraceli domů, aby zapomněli na profesní starosti a odpočinuli si. I naší psychice pomáhá pravidelný rytmus, který odděluje pracovní dobu a volný čas, kariéru a osobní život. Avšak okolní svět se změnil. Tradiční pracovní jistoty a limity byly narušeny novými technologiemi, které nám slouží a zároveň konkurují.

Roboti přebírají rutinu, lidé hledají nové uplatnění

Zatímco komunikujeme přes internet, většinu zemědělské a průmyslové dřiny odvádějí stroje. Obdělávají půdu a sklízejí úrodu, pečou chleba a vyrábějí textilní látky, vyhledávají informace a doručují (elektronickou) poštu. Manuální lidská lopota se stává minulostí. Zemědělci nepotřebují srpy, protože mají kombajny. Tkaniny nevyrábíme na ručním tkalcovském stavu, spoléháme na mechanický tkací stroj. Moderní technologie zastávají práci, která dříve příslušela lidem – dnešní člověk tedy potřebuje jiné uplatnění.

Kompletace výrobků (propisek) a plnění obálek

Mnohé maminky, invalidé a senioři mají omezené časové nebo pohybové možnosti, a proto shánějí placenou práci, kterou by zvládli doma. A nacházejí všelijaké inzeráty. „Manuální práce na doma! Jednoduchá kompletace výrobků, montáž (skládání) propisek, plnění obálek. Dostanete 120 Kč/kus. Vyděláte až 18 000 Kč/měsíc,“ slibuje jistý inzerent. Jenomže po každém zájemci požaduje „vstupní poplatek“: přes 1 000 Kč.

„Údajně jde o výhodnou investici do materiálu, takže jsem zaplatila. Následně jsem obdržela komponenty, které jsem podle pokynů poskládala. Ale prý jsem nepochopila zadání! Nedostala jsem zaplacenou ani korunu! Zřejmě jde o podvod,“ napsala nám čtenářka.

Propiska stojí 20 Kč, minimální mzda činí 96,40 Kč/hodinu

Citovaný inzerát obsahuje neuvěřitelné sliby. Funkční propisku seženete za 20 Kč – tato cena zahrnuje materiál, výrobu, dopravu, reklamu, mzdové náklady na prodavačku… Přitom existují automatické montážní linky, které fungují rychle, bezchybně a lacině. Progresivní výrobce nemá důvod, aby na jednoduchou montáž najímal české brigádníky, když minimální tuzemská mzda činí 96,40 Kč/hodinu.

Robotická kompletace výrobků (propisek):

Automatizované plnění obálek:

Manuální práce na doma, bez podvodů a poplatků

Roboti konkurují také laciným asijským dělníkům. Ovšem máte štěstí, že ovládáte češtinu, kterou používáme na bohatém tuzemském trhu. Navíc používáte telefon, počítač a internet. Takže mrkněte na pracovní portály: jobs.cz, startupjobs.cz nebo webtrh.cz. Tam hledejte „home office“ (domácí kancelář, práce na doma), „remote“ (dálkovou, vzdálenou) spolupráci apod. Zaměstnavatelé potřebují lidi, kteří obvolají potenciální nové zákazníky, odepíšou na e-mail stávajícímu klientovi, nebo se naučí novým dovednostem…

Rutinní výrobu přebírají stroje, ale některé unikátní ruční práce nelze levně automatizovat. Například pokud šijete a pečete, zvažte, jestli se nestanete samostatnou švadlenou nebo pekařkou. Leckdo preferuje šaty a dorty, ušité a upečené na individuální zakázku, před sériovou výrobou. Živnostník ovšem potřebuje nejenom živnostenský list, ale také silnou vůli, obchodní a organizační talent. Přitom samostatně řeší svoje povinné pojištění a daně.

Autor úvodní fotografie: Gustavo Fring

20 KOMENTÁŘE

 1. Měla bych zájem o přivýdělek domácí prací.
  Jsem v invalidním důchodě.
  Je mi 58 let.
  Děkuji.
  S pozdravem
  Jitka Krucka

 2. Dobrý den, také bych měla zájem o tuto domácí práci. Je mi 54 let a jsem v invalidním důchodu. Mám vůbec šanci takovou práci sehnat, jelikož nemám na takzvanou objednávku?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno