Čím větší máte odpovědnost, tím vyšší mzdu vám zaručuje vláda. Porovnejme, do jakých kategorií patří zaměstnanci v tradičním obchodním provozu – kuchař, prodavač nebo starožitník.

Každému podle jeho zásluh! Tuto idealistickou vizi zkoušejí alespoň částečně uskutečnit čeští politici. Ve veřejném sektoru regulují zaměstnavatele podrobnými platovými třídami a tabulkami. Naproti tomu soukromým firmám ponechávají relativní svobodu, aby uzavíraly pracovní smlouvy podle vlastního uvážení. Naši státní představitelé totiž neomezují maximální výplatu, na kterou může dosáhnout kupříkladu prodavač. Ale ve vládním nařízení č. 567/2006 Sb. nalezneme pojmy minimální mzda a zaručená mzda.

Se složitostí, odpovědností a namáhavostí dané profese stoupají takzvané skupiny prací, a s nimi také garantovaná odměna. Minimální mzda představuje základní sazbu, ale většina zaměstnanců v obchodním provozu musí dostávat více. Uvedené sazby platí pro týdenní pracovní dobu 40 hodin, bez příplatků za ztížené pracovní prostředí apod. Třeba prodavač, který má na starost „inkaso peněz v hotovosti nebo na úvěrové karty“, patří minimálně do 3. skupiny.

ZARUČENÁ MZDA 2019/202020202019
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.Kč/h.Kč/m.
1.1.+2.87,3014 60079,8013 350
2.3.+4.96,3016 10088,1014 740
3.5.+6.106,4017 80097,3016 280
4.7.+8.117,4019 600107,4017 970
5.9.+10.129,7021 700118,6019 850
6.11.+12.143,2024 000130,9021 900
7.13.+14.158,1026 500144,5024 180
8.15.+16.174,6029 200159,6026 700

V příloze zmíněného vládního nařízení má speciální kapitolku obchodní provoz a pohostinství. Upřesněny jsou skupiny prací pro prodavače, pokladní, poskytovatele hotelových a restauračních služeb, pracovníky balíren, starožitníky a další.

Obchodní provoz a pohostinství (prodavač, pokladní, personál hotelů a restaurací…)

Prodavač vykupující lahve, pomocník v kuchyni nebo hotelový personál v 1. skupině

 1. Přípravné a dílčí práce v obchodním provozu včetně ruční přepravy zboží a výkupu lahví.
 2. Pomocné práce při výrobě jídel, například sběr, mytí a čištění nádobí, obsluha ručních kuchyňských strojků.
 3. Služby hotelovým hostům včetně manipulace se zavazadly a vydávání klíčů od pokojů.

Samostatný prodavač, kuchař jednoduchých jídel nebo personál balíren ve 2. skupině

 1. Samostatný prodej zboží a teplých jídel v kantýnách a bufetech spojený s úpravou na talíře.
 2. Výroba jednoduchých druhů teplých a studených jídel zhotovovaných z polotovarů podle stanovených pracovních postupů, výroba polévek a příloh k hlavním jídlům.
 3. Obsluha v závodních jídelnách a obdobných stravovacích zařízeních s případným inkasem.
 4. Péče o svěřené pokoje, jejich příslušenství a inventář v mezinárodních hotelech, péče o hosty. Vyřizování drobných reklamací, vedení příručního skladu prádla a pomocného materiálu.
 5. Prodej pohonných hmot, maziv a doplňkového sortimentu u čerpacích stanic, inkaso tržeb v hotovosti nebo na úvěrové karty.
 6. Třídění a jakostní kontrola zboží v balírnách, obsluha balících automatů nebo linek.

Prodavač nabízející zboží, pokladní, lepší kuchař nebo vedoucí úklidu ve 3. skupině

 1. Nabídka a samostatný prodej zboží, přejímka, uskladňování, vystavení a aranžování zboží v prodejně včetně inkasa.
 2. Kontrola zakoupeného zboží, inkaso peněz v hotovosti nebo na úvěrové karty např. v supermarketech.
 3. Výroba a výdej běžných druhů teplých jídel například gulášů, polévek, ovocných knedlíků a příloh k hlavním jídlům.
 4. Výroba technologicky náročných specialit teplé kuchyně, například speciálních rolád, atypických jídel ze zvěřiny a ryb, složitých plněných a zapékaných minutek.
 5. Samostatný prodej zboží nebo služeb vyžadující speciální odborné znalosti, samostatné vyřizování reklamací.
 6. Výroba technologicky náročných teplých jídel, například svíčkové, plněných mas nebo specialit studené kuchyně.
 7. Opracování a úprava jatečního masa, stahování, kuchání drůbeže a ryb pro kuchyňské zpracování včetně třídění podle druhů.
 8. Organizace a zajišťování úklidových prací a doplňkových služeb v ubytovacích provozech, vyřizování běžných reklamací hotelových hostů.
 9. Samostatné přijímání a vyřizování objednávek ubytovacích a jiných hotelových služeb, inkaso valut a úvěrových karet.
 10. Obsluha zákazníků podle jejich objednávek v restauračních zařízeních nebo u baru včetně míchání nápojů, stolničení a inkasa tržeb.

Vynikající kuchař, vedoucí administrativy nebo prodavač drahocenností ve 4. skupině

 1. Výroba náročných specialit české kuchyně i kuchyní cizích národů, výroba specialit studené kuchyně pro bankety a recepce včetně sestavování vlastních receptur.
 2. Zajišťování pohostinského provozu s výrobou teplých jídel, vedení administrativně ekonomické agendy.
 3. Nákup a prodej uměleckých a starožitných předmětů včetně jejich oceňování nebo výkup zlata, jiných drahých kovů a kamenů.

Nabídky práce a skutečné mzdy prodavačů a prodavaček

Vyhledávač volných míst na internetových stránkách Úřadu práce ukazuje, že schopný prodavač je poměrně žádaný. Avšak inzerované odměny jsou občas, vzhledem k popisované pracovní náplni, pod úrovní zaručené mzdy. Například jedna drogerie aktuálně hledá „prodavače/prodavačku – pokladní“ s počítačovými a jazykovými schopnostmi, přičemž vyplácet chce jenom 11 000 Kč. Koleduje si o návštěvu ze Státního úřadu inspekce práce. Dominantní supermarkety mnohdy v inzerátech (raději?) mzdu nevyčíslují, a místo toho slibují benefity typu „slev na nákup zboží v našich prodejnách“.

Přes relativně širokou poptávku zaměstnavatelů, prodavač zpravidla nezbohatne. Nabídky jenom velmi zřídka dosahují 20 000 Kč hrubého. Slibnější možnosti mívá obchodní zástupce – jakýsi „prodavač vyšší kategorie“. Ovšem ten často musí pracovat jako živnostník, takže nemůže očekávat ani elementární zaměstnanecké jistoty, mezi které patří nejenom zaručená mzda.

24 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, do jaké platové skupiny patříme? Jsme dvě prodavačky na prodejně s oděvy, já jako vedoucí, staráme se o celý chod: výběr zboží od dealerů, oceňování, objednávání přímo na prodejně, nebo i na veletrhu, slevové akce, práce s pokladnou, prodej, aranžování zboží, výlohy, úklid (když je potřeba, tak i vymalujeme, vyčistíme koberce), shánění řemeslníků při rekonstrukci, dále měsíční uzávěrka (příprava pro účetní), vyřizování reklamace, veškerá komunikace s dodavateli, podpora prodeje (focení nové kolekce a odesílání e-mailů zákaznicím) atd.

  Majitel je od prodejny vzdálený 200 kilometrů, já pouze nahlásím týdenní tržbu a odešlu peníze, téměř nic jiného nepožaduje. Musím ale uznat, že máme ve všem téměř volnou ruku a prodejna funguje celkem dobře. Obě jsme u firmy asi 20 let. Máme základní plat 1. až 2. skupiny + procenta z tržby dle plánu. Většinou se dostaneme na hrubou mzdu 3. skupiny. Je takové ohodnocení v pořádku? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Draho, myslím, že jste podhodnoceny. Jako směrodatnou vidím spíše kapitolu, věnovanou obecně administrativním, ekonomickým, provozním a správním činnostem (ZDE). Podle mého názoru jistě vyhovujete 5. skupině prací, pro což stačí například jenom: „Zajišťování jednotlivých úseků obchodní činnosti, například průzkumu trhu, zásobování a odbytu. Kalkulace.“ A dokonce bych Vám přiznal i 6. skupinu prací, kde stačí například jenom: „Zajišťování systému financování.“ Což v podstatě splňujete: Děláte první – poslední, tedy komplexně zajišťujete financování prodejny.

   To by letos znamenalo zaručenou hrubou mzdu (včetně procentuálního podílu na tržbě a podobných prémií, ale bez případných zákonem přikázaných příplatků za svátky apod.) 120,10 Kč/hodinu, nebo 20 000 Kč/měsíc. Což mi opravdu připadá jako minimum, vzhledem k Vaší práci. Tak přeji úspěch při jednání s panem zaměstnavatelem :-).

 2. Dobrý den, přes 20 let jsem vedoucí prodejny zlatnictví a hodinářství. Provádím výkup zlata, prodej investičního zlata (inkasuji i statisícové částky v hotovosti). Výběr zboží od obchodních zástupců, vedení počítačové evidence a ocenění zboží. Pravidelné inventarizace, výkaz docházky atd.

  Můj mzdový výměr je 10 000 Kč, od roku 2007 se pomalu zvyšuje, 1.12. 2017 dosáhl na zatím konečných 12 500 Kč. Požádala jsem zaměstnavatele, aby mi upravil plat podle mojí pracovní smlouvy, ve které mám uvedenou zvýšenou hmotnou zodpovědnost za svěřené hodnoty a majetek. Zaměstnavatel mi 7.3. 2018 odpověděl písemně, že můj platový výměr od 1.12.2017 zůstává v platnosti.

  Odbory nemáme. Mám pocit, že když jsem se po tolika letech ozvala, že se mě budou chtít zbavit. Začali se chovat nepříjemně. Děkuji za odpověď. Sarja

  • Dobrý den, Sarjo, zaměstnavatel Vám vlastně platí jenom o trochu víc, než minimální mzdu – což vzhledem k Vaší pracovní náplni rozhodně nestačí. Za směrodatnou považuji kapitolu, která je věnovaná obecně ekonomickým a administrativním činnostem (ZDE). Například pro dosažení 5. skupiny prací stačí třeba jenom: „Zajišťování správy rozsáhlého majetku.“ Myslím, že takhle můžeme pojmenovat i inkaso statisícových částek. A v 5. skupině prací je letos zaručená hrubá mzda 108,80 Kč/hodinu nebo 18 100 Kč/měsíc.

   Na Vašem místě bych panu zaměstnavateli citlivě vysvětlil, že podhodnocením zaměstnance porušuje Sbírku zákonů, a proto může od Státního úřadu inspekce práce dostat pokutu až v řádu milionů Kč. A nevěřím, že na Vaše místo sežene spolehlivou náhradu, která by byla ochotna nést tak vysokou hmotnou odpovědnost za 12 500 Kč hrubého měsíčně.

   Přeji Vám hodně štěstí!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno