Od 1. září do 30. listopadu 2022 trvá takzvané milostivé léto. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a jiné veřejnoprávní instituce dávají svým dlužníkům další šanci, aby unikli úrokům a exekučním poplatkům. Poradíme vám, jak podat žádost.

Bůh údajně přikázal Mojžíšovi, aby zatroubil na beraní roh a zahájil milostivé léto. Lidé se následně usmířili, otroci byli propuštěni na svobodu, všichni se vrátili ke svým rodinám a majetkům… Poetickým biblickým termínem popisujeme akci, která už podruhé proběhne v České republice.

Zákonné podmínky pro milostivé léto 2022

Statisíce českých občanů spadly do dluhových a exekučních pastí, takže živoří v šedé ekonomice. Poslanci tedy přijali zákony č. 286/2021 a 214/2022 Sb., aby zahájili novodobé „milostivé léto“. Podle uvedených právních předpisů byly a opět budou zastavovány určité exekuce. Zákonodárci ovšem stanovili jisté podmínky.

Věřitelem musí být veřejnoprávní instituce, která vymáhá pohledávku prostřednictvím soudního exekutora, přičemž exekuční řízení bylo zahájeno před 28. říjnem 2021. Dlužníkem musí být fyzická osoba, která v předepsaném termínu zaplatí vymáhanou jistinu (původní dlužnou částku, eventuálně její zbytek) + náhradu exekučních nákladů + daň z přidané hodnoty (DPH). V ideálním případě potom odpadnou úroky a většina dalších výdajů.

 • 1. vlna milostivého léta trvala od 28. října 2021 do 28. ledna 2022, náhrada exekučních nákladů činila 908 Kč (= 750 Kč + DPH).
 • 2. vlna milostivého léta potrvá od 1. září do 30. listopadu 2022, náhrada exekučních nákladů stoupne na 1 815 Kč (= 1 500 Kč + DPH).

Jde o exekuce, na než čeká ČSSZ nebo VZP

Zákonodárci podrobně vyjmenovávají, na jaké veřejnoprávní věřitele vztahují letošní milostivé léto. Přidejme ještě konkrétní příklady:

 • Česká republika (např. ČSSZ) nebo státní fond
 • Samosprávy (kraje, regionální rady, obce a jejich dobrovolné svazky, městské části a obvody…)
 • Státní nebo národní podnik (např. Česká pošta)
 • Veřejná příspěvková organizace, výzkumná instituce či vysoká škola (např. státní nemocnice, Sociologický ústav AV ČR, Univerzita Karlova…)
 • Ústavy a obecně prospěšné společnosti, pokud byly založeny státem anebo územním samosprávným celkem
 • Zdravotní pojišťovna (např. VZP)
 • Český rozhlas a Česká televize
 • Právnické osoby, které většinově patří státu či samosprávám (např. ČEZ, Pražská energetika a Pražská plynárenská, stejně jako mnoho městských vodárenských společností a dopravních podniků)

Specializovaný portál radí, jak podat žádost

Akce neplatí kupříkladu pro peněžité tresty a další majetkové sankce, vyplývající z trestního řízení, kvůli úmyslnému trestnému činu. Specializované portály, kde najdete další podrobnosti, provozuje Ministerstvo spravedlnosti nebo Člověk v tísni. Tady vám ještě poradíme, jak podat žádost o milostivé oddlužení:

 1. Klikněte SEM. Získáte VZOR pro doporučený dopis, do kterého doplňte kontaktní údaje, spisovou značku svého exekučního řízení a podpis.
 2. Doporučený dopis pošlete svému soudnímu exekutorovi. Přitom požádejte, aby vám sdělil, jakou jistinu dlužíte veřejným institucím. Adresáta upozorněte, že využíváte milostivé léto 2022. Zároveň požádejte o číslo jeho bankovního účtu.
 3. Jakmile dostanete potřebné informace, na účet svého exekutora pošlete dlužnou jistinu + 1 815 Kč. Případně uveďte požadovaný variabilní symbol apod.

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

2 KOMENTÁŘE

 1. Morální hazard. Člověk, který nemusí splatit svoje závazky, příště lehkomyslně natropí ještě větší dluhy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno