Od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 trvá takzvané milostivé léto. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a další veřejnoprávní instituce dávají svým dlužníkům šanci, aby unikli úrokům a exekučním poplatkům. Poradíme vám, jak podat žádost.

Bůh údajně přikázal Mojžíšovi, aby zatroubil na beraní roh a zahájil milostivé léto. Lidé se následně usmířili, otroci byli propuštěni na svobodu, všichni se vrátili ke svým rodinám a majetkům… Poetickým biblickým termínem popisujeme akci, která nyní probíhá v České republice.

Zákonné podmínky pro milostivé léto 2021/2022

Statisíce českých občanů spadly do dluhových a exekučních pastí, takže živoří v šedé ekonomice. Poslanci tedy přijali zákon č. 286/2021 Sb., aby zahájili novodobé „milostivé léto“. Podle jeho druhé části, článku IV, bodu 25 budou zastaveny určité exekuce.

Věřitelem však musí být veřejnoprávní instituce, která vymáhá pohledávku prostřednictvím soudního exekutora. Dlužníkem musí být fyzická osoba, která do 3 měsíců od 28. 10. 2021 zaplatí vymáhanou jistinu (původní dlužnou částku, eventuálně její zbytek) + 908 Kč (přesněji 750 Kč + DPH). V ideálním případě potom odpadnou úroky a většina exekučních nákladů.

Jde o exekuce, na než čeká ČSSZ nebo VZP

Zákonodárci podrobně vyjmenovávají, na jaké „veřejnoprávní“ věřitele vztahují letošní milostivé léto. Přidejme ještě konkrétní příklady:

 • Česká republika (např. ČSSZ) nebo státní fond
 • Samosprávy (kraje, regionální rady, obce a jejich dobrovolné svazky, městské části a obvody…)
 • Státní nebo národní podnik (např. Česká pošta)
 • Veřejná příspěvková organizace, výzkumná instituce či vysoká škola (např. státní nemocnice, Sociologický ústav AV ČR, Univerzita Karlova…)
 • Ústavy a obecně prospěšné společnosti, pokud byly založeny státem anebo územním samosprávným celkem
 • Zdravotní pojišťovna (např. VZP)
 • Český rozhlas a Česká televize
 • Právnické osoby, které většinově patří státu či samosprávám (např. ČEZ, Pražská energetika a Pražská plynárenská, stejně jako mnoho městských vodárenských společností a dopravních podniků)

Specializovaný portál radí, jak podat žádost

Akce neplatí kupříkladu pro peněžité tresty a další majetkové sankce, vyplývající z trestního řízení, kvůli úmyslnému trestnému činu. Specializované portály, kde najdete další podrobnosti, provozuje Ministerstvo spravedlnosti nebo Člověk v tísni. Tady vám ještě poradíme, jak podat žádost o milostivé oddlužení:

 1. Klikněte SEM. Získáte VZOR pro doporučený dopis, do kterého doplňte kontaktní údaje, spisovou značku svého exekučního řízení a podpis.
 2. Doporučený dopis pošlete svému soudnímu exekutorovi. Přitom požádáte, aby vám sdělil, jakou jistinu dlužíte veřejným institucím. Adresáta upozorníte, že chcete využít milostivé léto 2021/2022. Zároveň požádejte o číslo jeho bankovního účtu.
 3. Jakmile dostanete potřebné informace, na účet svého exekutora pošlete dlužnou jistinu + 908 Kč. Případně uveďte požadovaný variabilní symbol apod.

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno