Novorozencův tatínek může zůstat doma s pasivním finanční příjmem, pokud má uhrazené dostatečné nemocenské pojištění. Placená otcovská dovolená potom trvá maximálně týden. Kalkulačka vám spočítá, jak dobře (nebo špatně) je mužská poporodní péče honorovaná v roce 2021. 

 1. Nemocenské pojištění
 2. Dítě
 3. Žádost o peníze
 4. Placená otcovská dovolená
 5. Kalkulačka
 6. Výpočet pojistné dávky

Nemocenské pojištění

Placenou otcovskou dovolenou buďto máte, nebo nemáte předplacenou. Podle zákona č. 187/2006 Sb. (o nemocenském pojištění) jsou automaticky zabezpečení zaměstnanci, kteří pobírají mzdu nebo plat, díky svým povinným sociálním odvodům. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) hospodaří svobodněji, takže záleží na jejich dobrovolných příspěvcích. Placenou otcovskou dovolenou mají předplacenou, pokud odváděly veřejné nemocenské pojištění aspoň 3 předchozí měsíce – jinak tuto finanční dávku nedostanou.

Novorozenec nebo převzaté dítě

Ale samotné sociální odvody pochopitelně nestačí. Peníze dostanete, teprve jakmile nastane „pojistná událost“. Úspěšný žadatel musí pečovat:

 • o svého novorozeného syna nebo dceru,
 • anebo o jiné dítě, které před jeho 7. narozeninami převzal do náhradní péče.

Žádost

Na placenou otcovskou dovolenou smíte nastoupit nejpozději 6 týdnů poté, co se dítě narodilo nebo bylo převzato do péče. Žádost podává zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele, OSVČ adresuje svůj vyplněný formulář rovnou Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).

Zadost-o-davku-otcovske-poporodni-pece.pdf

Otcovská dovolená

Placená otcovská dovolená trvá jenom jeden nepřerušený týden, přestože se třeba narodí vícerčata. Matka i dítě mezitím mohou zůstat v porodnici, pokud ještě nejsou úplně fit. Ale pochopitelně nelze bezdůvodně odložit novorozence do ústavu, a potom pokračovat v placené otcovské dovolené.

Kalkulačka

Jak se počítá dávka otcovské poporodní péče 2021

Záleží na měsíčním vyměřovacím základu:

Předchozí hodnotu následně vynásobíme 12 měsíci a mezivýsledek vydělíme 365 dny. Dostaneme denní vyměřovací základ, který nyní ještě „zredukujeme“:

 • nad 1 182 Kč počítáme jenom 60 %
 • nad 1 773 Kč počítáme jenom 30 %
 • nad 3 545 Kč nepočítáme nic

Redukovaný denní vyměřovací základ vynásobíme koeficientem 0,7 – a konečně vyjde dávka otcovské poporodní péče pro rok 2021, respektive její jednodenní částka. Zatímco pojištěný nízkopříjmový muž dostane 70 % svého dřívějšího výdělku, nejúspěšnější zaměstnanci a podnikatelé obdrží méně než 50 %.

Dále k tématu:

Autorka úvodní ilustrační fotografie: Laura Garcia

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Mám nárok na otcovskou dovolenou, když se mi narodil syn 31.12.2017? Šestinedělí končí asi 10.2.2018. A otcovská dovolená platí od 1.2.2018, pokud se nepletu. A do uvedeného týdne patří taky víkend, nebo sedm pracovních dnů? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Jane, gratuluji Vám! Novela zákona o nemocenském pojištění, která zavádí právě otcovskou poporodní péči, vstupuje v účinnost 1. února 2018, a od tohoto data můžete speciální placenou dovolenou využít. V právním předpisu stojí: „Otcovská náleží, jen nastal-li nástup na otcovskou v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče.“ Tuhle podmínku tedy ještě začátkem února budete splňovat. K otázce načasování odcituji Českou správu sociálního zabezpečení: „podpůrčí doba činí 1 týden, tedy 7 kalendářních dní“. Jinak, kdyby Vaše poporodní péče připadala jenom na pracovní dny, byste vlastně neměl proplacený víkend mezi začátkem a koncem otcovské dovolené. Přeji Vám domácí pohodu!

 2. Dobrý den. Každým dnem očekáváme narození dítěte. Jenomže koncem ledna nastupuji na neschopenku, na plánovanou operaci. Mám nárok na otcovskou dovolenou?

  • Dobrý den, Zdenku, záleží na souhře několika okolností. Ideální doba pro započetí „otcovské dovolené“ nastane, pokud: 1/ Ještě neuplyne více než 6 týdnů od porodu, 2/ zároveň bude po 31. lednu 2018, 3/ a přitom už bude ukončena Vaše pracovní neschopnost.

   „Nemocenská“ i „poporodní péče“ jsou financovány z nemocenského pojištění, a pokud máte „jenom“ jedno zaměstnání, nemůžete čerpat obě dávky zároveň; přednost by v takovém případě dostala otcovská dovolená, protože vychází finančně výhodněji. Pokud byste odváděl nemocenské pojištění dvakrát (například ve dvou paralelních pracovních poměrech), mohl byste čerpat obě dávky, ale pouze do maximálního stropu – nepřekročitelného limitu, který sahá do takzvané 3. redukční hranice (vizte kalkulačku ve článku – jde o poměrně vysokou částku přes 1 200 Kč).

   Takže abyste mohl být doma v plné síle, nepřišel kvůli otcovské o nemocenskou, a ani teoreticky nehrozily nějaké finanční limity, bylo by ideální, kdyby děťátko trošku počkalo, anebo jste zvládl rekonvalescenci rychle. Příklad: Kdyby dítě přišlo na svět koncem ledna a Vy byste byl fit nejpozději začátkem března.

   Ale hlavně Vám přeju, ať je potomek zdravý!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno