Tatínek může zůstat doma s pasivním finančním příjmem, pokud se dočkal novorozence nebo převzal malé dítě do náhradní péče a má uhrazené dostatečné nemocenské pojištění. Placená otcovská dovolená potom trvá maximálně dva týdny. Kalkulačka vám spočítá, jak štědře (nebo skromně) je mužská poporodní péče kompenzovaná v roce 2022. 

 1. Nemocenské pojištění
 2. Dítě
 3. Žádost o peníze
 4. Placená otcovská dovolená
 5. Kalkulačka
 6. Výpočet pojistné dávky

Nemocenské pojištění

Placenou otcovskou dovolenou buďto máte, nebo nemáte předplacenou. Podle zákona č. 187/2006 Sb. (o nemocenském pojištění) jsou automaticky zabezpečení zaměstnanci, kteří pobírají mzdu nebo plat, díky svým povinným sociálním odvodům. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) hospodaří svobodněji, takže záleží na jejich dobrovolných příspěvcích. Placenou otcovskou dovolenou mají předplacenou, pokud odváděly veřejné nemocenské pojištění aspoň 3 předchozí měsíce – jinak tuto finanční dávku nedostanou.

Novorozenec nebo převzaté dítě

Ale samotné sociální odvody pochopitelně nestačí. Peníze dostanete, teprve jakmile nastane „pojistná událost“. Úspěšný žadatel pečuje:

 • o svého novorozeného syna nebo dceru,
 • anebo o jiné dítě, které před jeho 7. narozeninami převzal do náhradní péče.

Žádost

Na placenou otcovskou dovolenou smíte nastoupit 6 týdnů poté, co se dítě narodilo nebo bylo převzato do péče. Tento časový interval se prodlužuje, pokud byl mezitím novorozenec kvůli svému nebo matčinu zdravotnímu stavu hospitalizován, o dobu nutné hospitalizace. Žádost podává zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele, OSVČ adresuje svůj vyplněný formulář rovnou Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).

Zadost-o-davku-otcovske-poporodni-pece.pdf

Otcovská dovolená

Placená otcovská dovolená trvá pouze dva nepřerušené týdny, přestože se třeba narodí vícerčata. Matka i dítě mezitím mohou zůstat v porodnici, pokud ještě nejsou úplně fit. Ale pochopitelně nelze bezdůvodně odložit novorozence do ústavu, a potom pokračovat v placené otcovské dovolené.

Kalkulačka

Jak se počítá dávka otcovské poporodní péče 2022

Záleží na měsíčním vyměřovacím základu:

 • Zaměstnanec do kalkulačky vyplní svoji hrubou mzdu, přičemž průměrujeme předchozích 12 kalendářních měsíců.
 • OSVČ dobrovolně odvádí nemocenské pojištění (minimálně 147 Kč), které v takovém případě činí 2,1 % vyměřovacího základu (min. 7 000 Kč).

Předchozí hodnotu následně vynásobíme 12 měsíci a mezivýsledek vydělíme 365 dny. Dostaneme denní vyměřovací základ, který nyní ještě „zredukujeme“:

 • nad 1 298 Kč počítáme jenom 60 %
 • nad 1 946 Kč počítáme jenom 30 %
 • nad 3 892 Kč nepočítáme nic

Redukovaný denní vyměřovací základ vynásobíme koeficientem 0,7 – a konečně vyjde dávka otcovské poporodní péče pro rok 2022, respektive její jednodenní částka. Zatímco pojištěný nízkopříjmový muž dostane 70 % svého dřívějšího výdělku, nejúspěšnější zaměstnanci a podnikatelé obdrží méně než 50 %.

Dále k tématu:

Autorka úvodní ilustrační fotografie: Laura Garcia

5 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Sice nevím jestli ještě poradíte ale jde mi o to že narodil se nam před 14dny syn dnes jsem ženu i syna vyzvedl z nemocnice.. Vše je ok ale jak a jestli vůbec čerpat když pracuji na nepřetržitem provozu tedy 12ctky a dva práce dva dny doma pak tři dny dva dny a dokola.. Jestli proplati i dny kdy nejsem a nemám být v práci a nebi jen ty kdy mám směny.. Vím je to 7dni ale když si vemu v pátek v dlouhý týden tak je to od pátku do pátku ale mám tam jen 5pracovnich dní a z toho tři které jsou o víkendu asi je to zmatene ale děkuji Bartoš

 2. Dobrý den. Každým dnem očekáváme narození dítěte. Jenomže koncem ledna nastupuji na neschopenku, na plánovanou operaci. Mám nárok na otcovskou dovolenou?

  • Dobrý den, Zdenku, záleží na souhře několika okolností. Ideální doba pro započetí „otcovské dovolené“ nastane, pokud: 1/ Ještě neuplyne více než 6 týdnů od porodu, 2/ zároveň bude po 31. lednu 2018, 3/ a přitom už bude ukončena Vaše pracovní neschopnost.

   „Nemocenská“ i „poporodní péče“ jsou financovány z nemocenského pojištění, a pokud máte „jenom“ jedno zaměstnání, nemůžete čerpat obě dávky zároveň; přednost by v takovém případě dostala otcovská dovolená, protože vychází finančně výhodněji. Pokud byste odváděl nemocenské pojištění dvakrát (například ve dvou paralelních pracovních poměrech), mohl byste čerpat obě dávky, ale pouze do maximálního stropu – nepřekročitelného limitu, který sahá do takzvané 3. redukční hranice (vizte kalkulačku ve článku – jde o poměrně vysokou částku přes 1 200 Kč).

   Takže abyste mohl být doma v plné síle, nepřišel kvůli otcovské o nemocenskou, a ani teoreticky nehrozily nějaké finanční limity, bylo by ideální, kdyby děťátko trošku počkalo, anebo jste zvládl rekonvalescenci rychle. Příklad: Kdyby dítě přišlo na svět koncem ledna a Vy byste byl fit nejpozději začátkem března.

   Ale hlavně Vám přeju, ať je potomek zdravý!

 3. Dobrý den. Mám nárok na otcovskou dovolenou, když se mi narodil syn 31.12.2017? Šestinedělí končí asi 10.2.2018. A otcovská dovolená platí od 1.2.2018, pokud se nepletu. A do uvedeného týdne patří taky víkend, nebo sedm pracovních dnů? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Jane, gratuluji Vám! Novela zákona o nemocenském pojištění, která zavádí právě otcovskou poporodní péči, vstupuje v účinnost 1. února 2018, a od tohoto data můžete speciální placenou dovolenou využít. V právním předpisu stojí: „Otcovská náleží, jen nastal-li nástup na otcovskou v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče.“ Tuhle podmínku tedy ještě začátkem února budete splňovat. K otázce načasování odcituji Českou správu sociálního zabezpečení: „podpůrčí doba činí 1 týden, tedy 7 kalendářních dní“. Jinak, kdyby Vaše poporodní péče připadala jenom na pracovní dny, byste vlastně neměl proplacený víkend mezi začátkem a koncem otcovské dovolené. Přeji Vám domácí pohodu!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno