Automatizované stroje zastanou většinu práce v zemědělství, průmyslu i službách, takže dostaneme více času na rodinu. Vize třídenního víkendu sice zůstává jenom teorií, ale matkám a novorozencům pomůže otcovská dovolená, přesněji poporodní péče tatínků, kteří mají zaplacené nemocenské pojištění. Poměrně novou finanční dávku mohou využít také letos, v roce 2019. Pravidla jsou podobná jako pro peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), ale využijeme speciální ministerskou kalkulačku.

Otcovská dovolená potrvá týden, v rámci nemocenského pojištění

Zásadní rozdíl mezi právem maminky a tatínka tkví „pouze“ v délce placeného volna. Rodička dává svému malému savci vlastní mléko, takže obvykle zůstává doma podstatně déle, řádově několik měsíců. Zatímco otcovská dovolená 2019 musí začít v období 6 týdnů po narození potomka a potrvá „pouze“ jeden nepřerušený týden. Nejde přitom o žádnou sociální dávku, tatínek bude mezitím placený z nemocenského pojištění.

Například poporodní péče živnostníků, kteří poslední tři měsíce odváděli státu jenom minimální zálohy, nebude z veřejného rozpočtu financovaná vůbec. Zatímco zaměstnanci mají otcovskou dovolenou jistou, respektive povinně předplacenou v rámci svojí mzdy. Tatínkem přitom rozumíme muže, který má ctihodný titul zapsaný v matrice. Nárok na placenou otcovskou dovolenou získá také dobrodinec, který převezme do náhradní péče dítě mladší 7 let. Nehraje roli, jestli jsou matka a dítě doma, nebo ještě zůstávají ze zdravotních důvodů v nemocnici.

Kalkulačka spočítá, jak vysoká bude dávka poporodní péče 2019

Otcovská dovolená znamená, že pojištěnec během týdne rodinného štěstí dostane 70 % svého vyměřovacího základu. Výpočet bude podobný jako pro peněžitou pomoc v mateřství, ale využijeme speciální kalkulačku Ministerstva práce a sociálních věcí. Zaměstnanec vyplní do zelených políček číslo 7 (kalendářních dnů) a svou hrubou měsíční mzdu (obvykle průměr za posledních 12 kalendářních měsíců).

Žijeme v sociálním státě, takže výkonnější otcové dostanou menší podíl svojí běžné produkce než ostatní, kvůli takzvaným redukčním hranicím. Dávka poporodní péče v roce 2019 zkrátka připomíná progresivní zdanění příjmů, založené na slevách, zvýhodněních a bonusech.

K TÉMATU:

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Mám nárok na otcovskou dovolenou, když se mi narodil syn 31.12.2017? Šestinedělí končí asi 10.2.2018. A otcovská dovolená platí od 1.2.2018, pokud se nepletu. A do uvedeného týdne patří taky víkend, nebo sedm pracovních dnů? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Jane, gratuluji Vám! Novela zákona o nemocenském pojištění, která zavádí právě otcovskou poporodní péči, vstupuje v účinnost 1. února 2018, a od tohoto data můžete speciální placenou dovolenou využít. V právním předpisu stojí: „Otcovská náleží, jen nastal-li nástup na otcovskou v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče.“ Tuhle podmínku tedy ještě začátkem února budete splňovat. K otázce načasování odcituji Českou správu sociálního zabezpečení: „podpůrčí doba činí 1 týden, tedy 7 kalendářních dní“. Jinak, kdyby Vaše poporodní péče připadala jenom na pracovní dny, byste vlastně neměl proplacený víkend mezi začátkem a koncem otcovské dovolené. Přeji Vám domácí pohodu!

 2. Dobrý den. Každým dnem očekáváme narození dítěte. Jenomže koncem ledna nastupuji na neschopenku, na plánovanou operaci. Mám nárok na otcovskou dovolenou?

  • Dobrý den, Zdenku, záleží na souhře několika okolností. Ideální doba pro započetí „otcovské dovolené“ nastane, pokud: 1/ Ještě neuplyne více než 6 týdnů od porodu, 2/ zároveň bude po 31. lednu 2018, 3/ a přitom už bude ukončena Vaše pracovní neschopnost.

   „Nemocenská“ i „poporodní péče“ jsou financovány z nemocenského pojištění, a pokud máte „jenom“ jedno zaměstnání, nemůžete čerpat obě dávky zároveň; přednost by v takovém případě dostala otcovská dovolená, protože vychází finančně výhodněji. Pokud byste odváděl nemocenské pojištění dvakrát (například ve dvou paralelních pracovních poměrech), mohl byste čerpat obě dávky, ale pouze do maximálního stropu – nepřekročitelného limitu, který sahá do takzvané 3. redukční hranice (vizte kalkulačku ve článku – jde o poměrně vysokou částku přes 1 200 Kč).

   Takže abyste mohl být doma v plné síle, nepřišel kvůli otcovské o nemocenskou, a ani teoreticky nehrozily nějaké finanční limity, bylo by ideální, kdyby děťátko trošku počkalo, anebo jste zvládl rekonvalescenci rychle. Příklad: Kdyby dítě přišlo na svět koncem ledna a Vy byste byl fit nejpozději začátkem března.

   Ale hlavně Vám přeju, ať je potomek zdravý!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno