Životní náklady rostou, ale základní sociální dávka zůstává stejná jako vloni. Porodné v roce 2022 vystačí na levný kočárek, postýlku a první plenky. Tuto jednorázovou podporu obdrží od státu pouze maminka nebo otec, jejichž domácnost má poměrně nízký příjem. Vaše individuální práva přepočítá následující kalkulačka, stačí vyplnit několik údajů.

Narozeniny bývají výroční oslavou našeho prvního nádechu. Od svých příbuzných a přátel dostáváme dárky, které vyjadřují sympatii a stvrzují naše vzácné vztahy… A podobný význam má také státní sociální dávka, zvaná porodné: Daňoví poplatníci se solidárně skládají, aby nový občánek obdržel dárek, jakmile spatří světlo světa. Podrobnosti přelouskáme podle zákona o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb., § 44 až § 46).

Sociální dávka pro novorozence stagnuje, ceny rostou

Porodné dostane žena, která přivedla na svět živého potomka. Pokud rodička zemře, potom tuto sociální dávku obdrží otec, eventuálně jiná osoba, která novorozence převzala do trvalé péče. O porodné požádejte na Úřadu práce do jednoho roku. A pozor, tento příspěvek získáte maximálně dvakrát! Přitom nehraje roli, zda dávku obdržíte na svého biologického potomka, nebo na jiné (osvojené) dítě.

 • Na první dítě 13 000 Kč
 • Na druhé dítě 10 000 Kč

V absolutních číslech zůstává porodné stejné jako vloni, ale vzhledem ke stoupajícím cenám reálně klesá. Vystačí na ojetý kočárek, levnou postýlku a několikatýdenní dávku plen. Další náklady musí pokrýt výplata pracujícího rodiče, mateřská a rodičovská, eventuálně další sociální dávky.

Porodné v roce 2022 náleží jenom chudším rodinám

Relativně bohatší maminky a tatínci musejí startovací sociální dávku oželet. Na porodné máte nárok, jenom pokud průměrný čistý měsíční příjem vaší domácnosti v předchozím kalendářním čtvrtletí nepřesáhl 2,7 násobek vašeho životního minima. Spočítejme několik příkladů.

Maximální čistý měsíční příjem, zakládající nárok na podporu

 • otec, matka, novorozenec: do 28 215 Kč
 • otec, matka, dítě do 6 let a novorozenec: do 34 587 Kč
 • otec, matka, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 36 045 Kč
 • 1 rodič a novorozenec: do 17 847 Kč
 • 1 rodič, dítě do 6 let a novorozenec: do 24 219 Kč
 • 1 rodič, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 25 677 Kč

Například pokud dítě přijde na svět v říjnu, listopadu nebo prosinci 2022, záleží na průměrném čistém měsíčním příjmu v předposledním kvartále stejného roku: v červenci, srpnu a září 2022.

Autorka úvodní fotografie: Lisa Runnels

39 KOMENTÁŘE

  • Žaneto, mám pro Vás dobrou zprávu: Rodičovský příspěvek není podmíněný Vaším předchozím pojištěním, ani Vaším předchozím zaměstnáním, ani výdělkem Vašeho manžela. Jde o solidární dávku pro VŠECHNY tuzemské rodiny, ve kterých vyrůstá malé dítě. Stačí vyplnit žádost na pobočce Úřadu práce, kterou máte nejblíže od svého trvalého bydliště. Přeju Vám šťastné mateřství!

 1. Dobrý den, jsem Češka a přítel Slovák, živnost má tady v ČR, platí si tady zdravotní i sociální pojištění a taky zde má přechodné bydliště, na Slovensku trvalé. Dostanu tedy normálně mateřskou? A jak spočítám, jestli mám nárok na porodné, když se miminko narodilo v prosinci 2016? Já jsem na Úřadu práce a přítel živnostník. Jak se u něj vypočítá příjem za poslední tři měsíce? Děkuji.

  • Kateřino, peněžitou pomoc v mateřství rodička normálně začíná brát už mezi počátkem 8. a 6. týdne před porodem. Myslím, že mateřskou můžete žádat zpětně, musíte však splňovat podmínku dostatečného nemocenského pojištění – například vykázat, kdy naposled a jak dlouho jste byla zaměstnaná. Podmínku byste mohla splňovat, pokud jste o zaměstnání přišla maximálně před 180 dny a odváděla jste sociální pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.

   Porodné má letos stejná pravidla jako loni, takže vizte článek výše. Pokles je pouze relativní vzhledem k průměrnému zdražování zboží a služeb. Zákon o státní sociální podpoře dále říká, že počítáme „příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, a jde-li o uvedené příjmy podléhající dani z příjmů stanovené paušální částkou, předpokládaný příjem, nejméně však (…) 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství“ (= nejméně polovina z cca 27 000 Kč měsíčně, tedy cca 13 500 Kč měsíčně). To zkrátka znamená, že pokud je Váš partner drobný živnostník a Vy nezaměstnaná, na porodné byste mohli dosáhnout.

 2. Porodné by si zasloužila každá maminka a ne jenom sociální případy. Poctivě jsem pracovala devět let ve fabrice a na svoje novorozeně nedostanu nic – nárok mají jenom lidé, kteří vydělávají málo, anebo nepracují vůbec. Trošku nespravedlivé vůči zaměstnancům a podnikatelům, kteří táhnou ekonomiku dopředu, nemyslíte?

 3. Vůbec se mi nelíbí, že porodné dostávají jenom sociálně slabší občané. Tahouni, kteří řádně pracují a odvádějí do státního rozpočtu peníze, nemají nárok. Je to postavené na hlavu. Není tedy lepší zůstávat pasivně doma a pobírat kdejakou dávku? Jak potom chcete po lidech, aby měli více dětí a přitom řádně pracovali?

  • Pavle, bohužel, rodiny momentálně, ani podle nově schválené novely zákona (o státní sociální podpoře) nemají nárok na porodné pro 3. dítě :-(.

 4. Čekáme potomka, ale nedostaneme nic, protože vyděláváme přes 20 000 Kč! Ano. Protože makáme. Chodíme do práce. Protože chceme mít hezký život!

 5. Dobrý den, mám dotaz ohledně porodného na třetího potomka: Vzniká nárok na dávku, pokud matka doposud rodila v zahraničí, a tudíž na první dvě děti od ČR nic nedostala? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, paní Krulišová, v zákoně o státní sociální podpoře, § 44, stojí: „Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.“ A potom jsou uvedeny případy, kdy dávku nedostanete: Například pokud „před porodem vznikl již dvakrát nárok na porodné převzetím dítěte do 1 roku jeho věku do trvalé péče“.

   Takže bohužel, osobně rozumím zákonu tak, že na třetího potomka tuto sociální dávku nedostanete, přestože jste svoje právo (chápu-li dobře) předtím dvakrát nevyužila. Ale třeba splňujete letošní podmínky pro přídavky na děti, vizte, prosím, speciální článek pod TÍMTO odkazem.

 6. Dobrý den, zajímá mě nárok na porodné. Prvního potomka mám porodit v červnu 2018. Bydlím u přítele, který vlastní dům, kde pronajímá dvě jednotky – na tyto příjmy vykazuje daňové přiznání, jiný příjem nemá (je ve 44 letech student). Já pracuji jako OSVČ a pravidelně také podávám daňové přiznání. Zajímá mě, když nebudu mít za předcházející čtvrtletí (v mém případě březen, duben, květen) žádný doložitelný příjem a přítelovy měsíční nájmy jsou 12 500 Kč, zda bychom měli nárok na porodné. Jak se před porodem dokládají daňová přiznání? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Petro, jak pročítám § 5 zákona o státní sociální podpoře, bohužel si myslím, že porodné nedostanete. V odstavci 5 tam totiž stojí: „Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost71), započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“ (Číslo 71 potom odkazuje na zákon o důchodovém pojištění.) Celkově i s vybraným nájemným 12 500 Kč by přitom muselo vyjít maximálně 20 817 Kč měsíčně, aby tříčlenná domácnost (včetně dítěte) na porodné dosáhla. 🙁

 7. Jakým způsobem si mám vypočítat mzdu za 4. kvartál roku 2017, když se dítě narodilo v lednu? Jsem OSVČ, tento údaj chtějí na Úřadu práce po matce, která nikdy neměla trvalé zaměstnání a žije v podnájmu u rodičů. Já žiji na druhém konci republiky, na dítě přispívám dohodnutou částkou, podle dohody sepsané na Odboru sociálních věcí na Městském úřadě. Jsem zapsaný jako otec v rodném listě.

  • Jaromíre, jako běžný živnostník bych spočítal 1/4 svých příjmů, které jsem uvedl v daňovém přiznání za předcházející kalendářní rok; v tomto případě (předpokládám) za rok 2016, ale pokud už máte uzavřený i rok 2017, odevzdejte klidně oba údaje.

   V zákoně o státní sociální podpoře jsou jmenovány: „příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, a jde-li o uvedené příjmy podléhající dani z příjmů stanovené paušální částkou, předpokládaný příjem, nejméně však částka stanovená v odstavci 5″.

   Ve zmíněném odstavci 5 potom stojí: „Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost71), započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“ Tohle by si však už mohli pohlídat úředníci, a pakliže byste uvedl velmi nízkou částku, prostě by spočítali „50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství“.

 8. Dobrý den, zajímá mě, jestli budeme mít nárok na porodné. Teď jsem na neschopence, dostávám 20 000 Kč a přítel vydělává 15 000 Kč čistého. Termín porodu máme 10.11. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Aleno, pokud čekáte svoje první dítě, bohužel si myslím, že porodné nedostanete. Chudá rodina je totiž v tomto případě (2 dospělí a 1 novorozenec) definovaná měsíčním čistým příjmem do 20 817 Kč. Takže Vám aspoň popřeju, aby porod proběhl co nejlépe, dítě bylo naprosto zdravé a měli jste dost peněz i bez sociálních dávek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno