Životní náklady rostou, ale základní sociální dávka zůstává stejná jako vloni. Porodné v roce 2022 vystačí na levný kočárek, postýlku a první plenky. Tuto jednorázovou podporu obdrží od státu pouze maminka nebo otec, jejichž domácnost má poměrně nízký příjem. Vaše individuální práva přepočítá následující kalkulačka, stačí vyplnit několik údajů.

Narozeniny bývají výroční oslavou našeho prvního nádechu. Od svých příbuzných a přátel dostáváme dárky, které vyjadřují sympatii a stvrzují naše vzácné vztahy… A podobný význam má také státní sociální dávka, zvaná porodné: Daňoví poplatníci se solidárně skládají, aby nový občánek obdržel dárek, jakmile spatří světlo světa. Podrobnosti přelouskáme podle zákona o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb., § 44 až § 46).

Sociální dávka pro novorozence stagnuje, ceny rostou

Porodné dostane žena, která přivedla na svět živého potomka. Pokud rodička zemře, potom tuto sociální dávku obdrží otec, eventuálně jiná osoba, která novorozence převzala do trvalé péče. O porodné požádejte na Úřadu práce do jednoho roku. A pozor, tento příspěvek získáte maximálně dvakrát! Přitom nehraje roli, zda dávku obdržíte na svého biologického potomka, nebo na jiné (osvojené) dítě.

 • Na první dítě 13 000 Kč
 • Na druhé dítě 10 000 Kč

V absolutních číslech zůstává porodné stejné jako vloni, ale vzhledem ke stoupajícím cenám reálně klesá. Vystačí na ojetý kočárek, levnou postýlku a několikatýdenní dávku plen. Další náklady musí pokrýt výplata pracujícího rodiče, mateřská a rodičovská, eventuálně další sociální dávky.

Porodné v roce 2022 náleží jenom chudším rodinám

Relativně bohatší maminky a tatínci musejí startovací sociální dávku oželet. Na porodné máte nárok, jenom pokud průměrný čistý měsíční příjem vaší domácnosti v předchozím kalendářním čtvrtletí nepřesáhl 2,7 násobek vašeho životního minima. Spočítejme několik příkladů.

Maximální čistý měsíční příjem, zakládající nárok na podporu

 • otec, matka, novorozenec: do 28 215 Kč
 • otec, matka, dítě do 6 let a novorozenec: do 34 587 Kč
 • otec, matka, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 36 045 Kč
 • 1 rodič a novorozenec: do 17 847 Kč
 • 1 rodič, dítě do 6 let a novorozenec: do 24 219 Kč
 • 1 rodič, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 25 677 Kč

Například pokud dítě přijde na svět v říjnu, listopadu nebo prosinci 2022, záleží na průměrném čistém měsíčním příjmu v předposledním kvartále stejného roku: v červenci, srpnu a září 2022.

Autorka úvodní fotografie: Lisa Runnels

53 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, zajímá mě, jestli budeme mít nárok na porodné. Teď jsem na neschopence, dostávám 20 000 Kč a přítel vydělává 15 000 Kč čistého. Termín porodu máme 10.11. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Aleno, pokud čekáte svoje první dítě, bohužel si myslím, že porodné nedostanete. Chudá rodina je totiž v tomto případě (2 dospělí a 1 novorozenec) definovaná měsíčním čistým příjmem do 20 817 Kč. Takže Vám aspoň popřeju, aby porod proběhl co nejlépe, dítě bylo naprosto zdravé a měli jste dost peněz i bez sociálních dávek.

 2. Dobrý den, dcera čeká v prosinci 1. dítě a ona i přítel mají trvalé bydliště u svých rodičů, tedy rozdílné. Přítel bude zapsán v rodném listě jako otec. Jelikož spolu staví dům, bydlí zatím střídavě u rodičů. Jaký příjem se tedy bude započítávat pro nárok na porodné.

 3. Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na porodné. V prosinci 2017 se mi narodilo druhé dítě (první dítě 2 leté). Manžel měl v třetím kvartálu 2017 měsíční čistý příjem cca 20-21 tisíc Kč. Já jsem kromě rodičovského příspěvku ještě měla příjem za celý rok 2017 z pronájmu nemovitosti 87.600 Kč – dle daňového přiznání (příloha 2, řádek 201), výdaje z pronájmu (řádek 202) – 71.873 Kč, a rozdíl tedy: 15.727 Kč. A zajímá mě, zda se k výpočtu nároku má použít jen „příjem“ nebo „čistý příjem“ (rozdíl mezi příjmy a výdaji). Děkuji.

 4. Hezky den preji, mam takovy dotaz… narodilo se mi dite a zazadala jsem o porodne a zamitli mi ho (jsem prvorodicka)… dala jsem potvrzene prijmy jak muj tak i pritele, jenom pritel ma ze zakona vyzivovaci povinost na dalsi dve deti z prvniho manzelstvi a radne to plati ale urad na toto nebere zretel… coz o 6.000 mu z platu berou a o tolik ma min… mohu se znovu odvolat a jestli ano tak kde? Dekuji za odpoved

 5. Jakým způsobem si mám vypočítat mzdu za 4. kvartál roku 2017, když se dítě narodilo v lednu? Jsem OSVČ, tento údaj chtějí na Úřadu práce po matce, která nikdy neměla trvalé zaměstnání a žije v podnájmu u rodičů. Já žiji na druhém konci republiky, na dítě přispívám dohodnutou částkou, podle dohody sepsané na Odboru sociálních věcí na Městském úřadě. Jsem zapsaný jako otec v rodném listě.

  • Jaromíre, jako běžný živnostník bych spočítal 1/4 svých příjmů, které jsem uvedl v daňovém přiznání za předcházející kalendářní rok; v tomto případě (předpokládám) za rok 2016, ale pokud už máte uzavřený i rok 2017, odevzdejte klidně oba údaje.

   V zákoně o státní sociální podpoře jsou jmenovány: „příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, a jde-li o uvedené příjmy podléhající dani z příjmů stanovené paušální částkou, předpokládaný příjem, nejméně však částka stanovená v odstavci 5″.

   Ve zmíněném odstavci 5 potom stojí: „Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost71), započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“ Tohle by si však už mohli pohlídat úředníci, a pakliže byste uvedl velmi nízkou částku, prostě by spočítali „50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství“.

 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na porodné, pokud se můj syn narodí v zahraničí. Také bych se chtěla zeptat, jestli mám nějaký nárok na mateřskou dovolenou, pokud jsem poslední roky pracovala a žila v zahraničí ? Zde sociální příspěvky na mateřské žádné neexistují … Zapisovat ho budu ihned po porodu do registru narozených dětí v zahraničí v Brně přes Velvyslanectví ČR v Mexiku. Po obdržení českého rodného listu a českého občanství máme v plánu návrat do ČR.
  Děkuji za odpověď.
  Jana

 7. Dobrý den, zajímá mě nárok na porodné. Prvního potomka mám porodit v červnu 2018. Bydlím u přítele, který vlastní dům, kde pronajímá dvě jednotky – na tyto příjmy vykazuje daňové přiznání, jiný příjem nemá (je ve 44 letech student). Já pracuji jako OSVČ a pravidelně také podávám daňové přiznání. Zajímá mě, když nebudu mít za předcházející čtvrtletí (v mém případě březen, duben, květen) žádný doložitelný příjem a přítelovy měsíční nájmy jsou 12 500 Kč, zda bychom měli nárok na porodné. Jak se před porodem dokládají daňová přiznání? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Petro, jak pročítám § 5 zákona o státní sociální podpoře, bohužel si myslím, že porodné nedostanete. V odstavci 5 tam totiž stojí: „Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost71), započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“ (Číslo 71 potom odkazuje na zákon o důchodovém pojištění.) Celkově i s vybraným nájemným 12 500 Kč by přitom muselo vyjít maximálně 20 817 Kč měsíčně, aby tříčlenná domácnost (včetně dítěte) na porodné dosáhla. 🙁

 8. Dobrý den čekám první dítě , chtěla jsem se zeptat poslední půlrok sem byla na nemocenské ale můj manžel pracoval .Počítá se do minima i má nemocenská nebo jen plat mého manžela?Ptám se jestli má cenu si po porodu žádat o porodné teď už sem na mateřské děkuji za odpověď.

 9. Dobrý den, mám dotaz ohledně porodného na třetího potomka: Vzniká nárok na dávku, pokud matka doposud rodila v zahraničí, a tudíž na první dvě děti od ČR nic nedostala? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, paní Krulišová, v zákoně o státní sociální podpoře, § 44, stojí: „Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.“ A potom jsou uvedeny případy, kdy dávku nedostanete: Například pokud „před porodem vznikl již dvakrát nárok na porodné převzetím dítěte do 1 roku jeho věku do trvalé péče“.

   Takže bohužel, osobně rozumím zákonu tak, že na třetího potomka tuto sociální dávku nedostanete, přestože jste svoje právo (chápu-li dobře) předtím dvakrát nevyužila. Ale třeba splňujete letošní podmínky pro přídavky na děti, vizte, prosím, speciální článek pod TÍMTO odkazem.

 10. Zdravím, je možno nekde vysledovat kdy dorazi porodne ? …. zadost podana 21.8 schvalni prislo začátkem tydne …. diky

 11. Čekáme potomka, ale nedostaneme nic, protože vyděláváme přes 20 000 Kč! Ano. Protože makáme. Chodíme do práce. Protože chceme mít hezký život!

  • Pavle, bohužel, rodiny momentálně, ani podle nově schválené novely zákona (o státní sociální podpoře) nemají nárok na porodné pro 3. dítě :-(.

 12. Dobrý den
  Chci se zeptat.Porodne a posuzováne osoby ve formuláři. Když bydlím s přítelkyní u rodičů (samozřejmě platím rodičům nájem) v jedné domácnosti.Pocita se i s příjmem rodičů? Děkuji

 13. Vůbec se mi nelíbí, že porodné dostávají jenom sociálně slabší občané. Tahouni, kteří řádně pracují a odvádějí do státního rozpočtu peníze, nemají nárok. Je to postavené na hlavu. Není tedy lepší zůstávat pasivně doma a pobírat kdejakou dávku? Jak potom chcete po lidech, aby měli více dětí a přitom řádně pracovali?

 14. Porodné by si zasloužila každá maminka a ne jenom sociální případy. Poctivě jsem pracovala devět let ve fabrice a na svoje novorozeně nedostanu nic – nárok mají jenom lidé, kteří vydělávají málo, anebo nepracují vůbec. Trošku nespravedlivé vůči zaměstnancům a podnikatelům, kteří táhnou ekonomiku dopředu, nemyslíte?

 15. Dobrý den, chci se zeptat, mám termín porodu na konci Února 2017, celí Prosinec jsem měla neschopenku a od 10. Ledna mateřskou. tak se ptám bude se mi do výpočtu počítat čistý příjem to co jsem dostala při neschopence a mateřský nebo hrubá, průměrná mzda ?

 16. dobry den ja by sem sa optala ako se to bere u vas v cr.jsem slovenka budu rodit v unoru2017 tuna v cr,,jenze mam jeste dva deti ktere sa narodili v kosicich mozte mi to prosim vysvetlit ci mam narok na porodne v cr

 17. Dobrý den ,mám dotaz.Ve výpočtu zda mám nárok na porodné se počítá přítelova mzda a muj rodičovský příspěvek? Děkuji za odpověd.

 18. Dobrý den, jsem Češka a přítel Slovák, živnost má tady v ČR, platí si tady zdravotní i sociální pojištění a taky zde má přechodné bydliště, na Slovensku trvalé. Dostanu tedy normálně mateřskou? A jak spočítám, jestli mám nárok na porodné, když se miminko narodilo v prosinci 2016? Já jsem na Úřadu práce a přítel živnostník. Jak se u něj vypočítá příjem za poslední tři měsíce? Děkuji.

  • Kateřino, peněžitou pomoc v mateřství rodička normálně začíná brát už mezi počátkem 8. a 6. týdne před porodem. Myslím, že mateřskou můžete žádat zpětně, musíte však splňovat podmínku dostatečného nemocenského pojištění – například vykázat, kdy naposled a jak dlouho jste byla zaměstnaná. Podmínku byste mohla splňovat, pokud jste o zaměstnání přišla maximálně před 180 dny a odváděla jste sociální pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.

   Porodné má letos stejná pravidla jako loni, takže vizte článek výše. Pokles je pouze relativní vzhledem k průměrnému zdražování zboží a služeb. Zákon o státní sociální podpoře dále říká, že počítáme „příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, a jde-li o uvedené příjmy podléhající dani z příjmů stanovené paušální částkou, předpokládaný příjem, nejméně však (…) 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství“ (= nejméně polovina z cca 27 000 Kč měsíčně, tedy cca 13 500 Kč měsíčně). To zkrátka znamená, že pokud je Váš partner drobný živnostník a Vy nezaměstnaná, na porodné byste mohli dosáhnout.

  • Žaneto, mám pro Vás dobrou zprávu: Rodičovský příspěvek není podmíněný Vaším předchozím pojištěním, ani Vaším předchozím zaměstnáním, ani výdělkem Vašeho manžela. Jde o solidární dávku pro VŠECHNY tuzemské rodiny, ve kterých vyrůstá malé dítě. Stačí vyplnit žádost na pobočce Úřadu práce, kterou máte nejblíže od svého trvalého bydliště. Přeju Vám šťastné mateřství!

 19. Dobrý den. Máme nárok na porodné, když přítelkyně čeká 3. dítě? Ptám se, jelikož jsme na 2. dítě nedostali, protože se narodilo v roce 2011. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, pane Plačku. Bohužel si myslím, že ani Vy nyní na 3. dítě porodné nedostanete. Každý právní předpis nabývá účinnosti v nějaké konkrétní datum, a to pouze směrem do budoucnosti, nikoli do minulosti. Jinak by nyní mohla porodné nárokovat každá nízkopříjmová rodina, která měla dříve 2. dítě a dávku tehdy nedostala. Ale musím uznat, že pravděpodobně smolně doplatíte na chaotické změny v českém sociálním systému :-(.

 20. podala jsem žádost o porodné-nebylo mi vyhověno protože do čtvrtletí ze kterého se nárok vypočítává mi zaměstnavatel započítal i nemocenskou z jiného měsíce mělo se jednat o 2.čtvrtletí 2016 ,ale nemocenská mi přišla v dubnu za únor i březen a tím jsem se nevešla do 2.7 násobku je možno se nějak odvolat,že mi zaměstnavatel poslal podklady pozdě-

 21. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na porodne u druhého dítěte, měsíční příjem manžela je 35000, – korun čistého a muj 18000,- prozatím než půjdu na mateřskou dovolenou. Děkuji za odpověď.

  • Michaelo, na pobočce Úřadu práce můžete dostat a vyplnit Doklad o výživném poskytovaném společně posuzovanou osobou, který slouží jako příloha k Dokladu o výši příjmu.

   Obávám se však, že Vaše domácnost nebude hodnocena jako chudší jenom proto, že Váš partner platí výživné na svoje starší dítě. Uvedu příklad: I když má rodič třeba 5 dětí, za které utratí půlku svého příjmu (ať už formou přímých plateb za jídlo, anebo formou výživného), stejně bude pro potřeby sociálních dávek počítaný celý jeho příjem, nejenom polovina. (Doklad o výživném slouží naopak některým příjemcům výživného, aby mohli jasně uvést tuto část svého příjmu.)

  • Dobrý den, prosím o radu. Čekám 3. dítě. Jsem samoživitelka a dcerám jsou 2 a 3 roky. Nemám už ale na miminko žádné věci. Jsem vedena na hmotné nouzi, ale obávám se, že na výbavičku a spoustu dalších věcí, co budou nezbytné pro mimčo, nenašetřím. Porodné asi nedostanu ani při této skutečnosti? Nevíte, na co bych měla nárok? Napadla mě mimořádná pomoc. Příspěvek na kojení a těhotenství mi zamítli, jelikož už od nich pobírám jednu dietní podporu. Děkuji moc za odpověď.

   • Nikolo, bohužel máte pravdu, že porodné na 3. dítě velmi pravděpodobně nedostanete. Dostáváte však přídavek na každé dítě, to znamená celkem 1 000 Kč/měsíc na 2 děti mladší 6 let? O tuto dávku státní sociální podpory se žádá na pobočce Úřadu práce, tedy na stejném místě, kde se vyřizuje pomoc v hmotné nouzi. Rovněž souhlasím, že byste měla dostat mimořádnou okamžitou pomoc: například na výchovu dětí až 34 100 Kč/rok.

    Dále mě napadlo, že byste mohla požadovat výživné po otci dítěte, ale tuto možnost jste nejspíš sama zvažovala. Pomáhají také pobočky Charity – vizte případně adresář ZDE. I některé obce podporovaly děti například platbou mateřské školky, protože díky většímu počtu obyvatel dostávají více peněz z veřejného rozpočtu, takže lze eventuálně požádat místní obecní úřad, radnici či magistrát.

    A v neposlední řadě jsem našel nabídku Nadace Agrofert, který podle svého vyjádření provozuje Fond pro rodiče samoživitele v nouzi. Mezi podmínkami je, abyste byla osamělá (žila v domácnosti jenom se svými dětmi), abyste měla trvalé bydliště v ČR, abyste nebyla kuřačka, abyste měla konkrétní problém, který potřebujete vyřešit (což výbava pro novorozence určitě je). Žádost si stáhnete pod TÍMTO odkazem, stačí vyplnit a poslat na e-mailovou adresu info@nadaceagrofert.cz. Kdybyste tuhle možnost zvolila a oni nereagovali, dejte mi, prosím, vědět.

    • Moc děkuji za odpověď a pomoc. Výživné dostávám na dcery, ale i tak – když člověk všechno zaplatí, sotva vyjde. Přídavek neberu, jelikož jsem se s ex-partnerem nedohodla na papírování. Ale s penězi – přídavky bych řekla, že výsledek vyjde stejně, jelikož mi „výpadek“ doplatí hmotná nouze. Nebo mi tohle aspoň na sociálním odboru řekli. Takže mám zajít na hmotnou nouzi a popsat jim svoji situaci? Bojím se, že mě pošlou někam. Bude to těžký boj, ale děti jsou jediné, co mám.

     • Nikolo, přesně tak, zajděte na sociální odbor, kde normálně řešíte hmotnou nouzi a požádejte o mimořádnou okamžitou pomoc. Normálně tam zřejmě vyřizujete příspěvek na živobytí, který má pokrýt náklady na potraviny + eventuálně doplatek na bydlení. Mimořádná okamžitá pomoc řeší další nutné výdaje, například když se poláme pračka, nebo třeba potřebujete základní prostředky pro malé dítě.

      Úplně chápu, že člověk má obavy, když jde úředníky zase o něco prosit. Ale jednak máte krásnou motivaci ve svých dětech a dále, myslím, pomůže, když se zkusíme vžít do kůže obyčejného zaměstnance na Úřadu práce. Oni totiž většinou neberou žádné velké peníze a bohužel sami někdy pociťují příkoří, takže třeba čekají jenom na zdvořilost, úsměv a poděkování. Zkrátka, nechtějí nás strašit, jsou taky jenom lidi, akorát podhodnocení a unavení – takže z nich nemějte strach :-). Případně zkuste tu Nadaci Agrofert.

      Každopádně mám jasný pocit, že jste šikovný člověk (například z toho, jak se dokážete v sociálních dávkách orientovat a víte, že chybějící přídavek na dítě můžete nahradit pomocí v hmotné nouzi), takže zároveň věřím, že Vás čekají už jenom samé lepší časy! 🙂

   • Dobrý den, já čekám třetí dítě, ale už na druhé jsem porodné nedostala. Bylo totiž narozeno v roce 2011, kdy ještě platila přísnější pravidla.

 22. Dobrý den, zajímá mě, jak se porodné počítá. Já jsem na neschopence a přítel má exekuci – jestli se počítá, co opravdu nakonec bere, nebo co teoreticky má, ještě než mu exekutor část příjmu vezme? Děkuji.

  • Terko, procházím související zákony a nikde nevidím „pokyn“, abychom při výpočtu životního minima odečítali případné srážky ze mzdy apod. Naopak, takzvaná nezabavitelná částka má svoje „dno“, tak aby pokud možno uživila dlužníka v insolvenci, včetně vyživovaných osob.

   Zároveň předpokládám, že ani samotné porodné exekuci nepodléhá, stejně jako pohřebné. V občanském soudním řádu totiž stojí (č. 99/1963 Sb., § 317, odstavec 2): „Výkonu rozhodnutí nepodléhají peněžité dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, z dávek státní sociální podpory příspěvek na bydlení a jednorázově vyplácené dávky státní sociální podpory a pěstounské péče.“

   (Pokud však úředníci při kalkulaci životního minima započetli jenom peníze, které zbudou po přítelově exekuci, napište, prosím, abyste mě/nás vyvedla z omylu.)

 23. No velice mě naštval fakt, že příjem se počítá za předcházející kalendářní čtvrtletí. V našem případě to je leden až březen. Úžasné je to, že lednová výplata je za prosinec, kde jsou státní svátky a nařízená dovolená, takže čistá mzda je o 4 000 Kč vyšší než normálně, dále s lednovou výplatou nám jsou dány odměny za předcházející rok 11 000 Kč, což také zvedne příjem. Tudíž kvůli tomu mi stoupne průměrný plat na 27 000 čistého, ale přitom za celý rok je průměrný plat 23 000 Kč. Vážně férově nastavený výpočet pro porodné (aktuálně druhého dítěte).

  Sám si myslím, že porodné by mělo náležet všem bez ohledu na to, kolik kdo vydělává. Pro každou rodinu je to pořád 13 nebo 10 000 Kč, které mohou investovat do dítěte. Nemůžou být biti lidé, co chodí na přesčasy, aby si vydělali nějakou korunu navíc a pak jim kvůli tomu nedali porodné.

  • To, co vymysleli naši zákonodárci ohledně výplaty porodného, považuji za neuvěřitelný paskvil! Nevidím rozdílu, zda porodné je použito pro méně vydělávající, nebo pro ty, kteří vydělávají více než je 2,7 násobek životního minima. Tyto peníze by měly být požity ve všech případech na počáteční výdaje novorozence a ty jsou asi stejné u všech.

   Jako děda se sám sebe ptám, kam jste to dotáhli, kdy na jednu stranu burcujete za větší porodnost a na druhou stranu podporujete jen ty slabší. Pozastavil se už někdo, jestli nepracující matky a otcové, kteří ale mají rok co rok děti, vlastně na tom vydělávají? Odpověď nežádám, protože argumenty pro tento systém znám a nesouhlasím.

 24. Dobrý den. Dcera čeká v červnu miminko a nyní je na neschopence. Má přítele, ale ten žije v jiném bytē a jiné vesnici. Bude mít nárok na porodné? Neschopenku má 12 000 Kč. Dcera má svůj byteček v našem domē v poschodí. Děkuji za odpověď. E. Betlachová

  • Paní Betlachová, pokud otec dítěte je známý (uvedený v rodném listě) a má příjem nad 8 817 Kč/měsíc, Vaše dcera porodné pravděpodobně nedostane. Primárně přitom nehraje roli, jestli všichni žijí společně v jednom bytě; prostě oba rodiče mají vyživovací povinnost.

 25. Dobrý den, prosím o radu. Budu rodit v březnu dvojčata, jedno dítě již máme. Pro výpočet porodného se do stanoveného životního minima počítají všechny 3 děti? Děkuji za odpověď.

  • Moniko, jak asi sama víte, v současnosti můžete dostat porodné pouze na první a druhé dítě. Zákon o státní sociální podpoře ovšem upřesňuje, že společně posuzovanými osobami při kalkulaci životního minima jsou především nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí“. Předpokládám tedy, že Úřad práce započítal Vašeho prvorozeného potomka, i obě dvojčata. (Když tak mě, prosím, podle svojí zkušenosti opravte).

 26. Přijde mi to úplně nesmyslné, to že někdo chce žít lépe a má lépe placenou práci, tak si nezaslouží dostat porodné, protože přesáhl nějaký násobek? Kde to proboha žijeme! Tak buď to dostane každý a ne jen ten, kdo má na měsíc 15 000!!!

 27. Davide, rozhoduje příjem rodiny. Ve Vašem případě je otázkou, zda Úřad práce započte prvorodičku + její rodiče, anebo prvorodičku + Vás. Osobně předpokládám druhou možnost. Ve formuláři Žádosti o porodné stojí: „Uveďte seznam společně posuzovaných osob ke dni narození/převzetí dítěte.“ Přitom pro každou osobu zvlášť vyplňujete, zda má bydliště v ČR, takže společně posuzované osoby (předpokládám) nejsou definované stejnou adresou trvalého bydliště, ale společným hospodařením.

 28. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli máme nárok na porodné, když přítelkyně má trvalé bydlení u rodičů a bydlíme spolu v nájmu, je prvorodička.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno