Česká ekonomika stojí na obchodních společnostech, které dávají svým zaměstnancům výplaty, a navíc ještě financují většinu našeho sociálního systému prostřednictvím důchodového a zdravotního pojištění. Výpočet čisté mzdy záleží jednak na daňové sazbě, ale taky na slevách a dalších výhodách. Velmi výkonní, avšak přitom bezdětní zaměstnanci odevzdají státu a zdravotní pojišťovně přes 25 % vydělaných peněz. Jejich nízkopříjmoví kolegové, pokud vyživují nezaopatřené děti, naopak ve výsledku dostanou speciální sociální dávku, jak ukazuje mzdová kalkulačka 2020.

Superhrubé“ náklady zaměstnavatele a stará daňová sazba

Obchodní společnosti (s.r.o., a.s.) jsou klíčovou součástí, respektive přispěvateli, našeho sociálního státu. Svému kmenovému zaměstnanci platí nejenom hrubou mzdu, ale taky většinu sociálního (důchodového) a zdravotního pojištění:

  • příspěvek ve výši 24,8 % hrubé mzdy České správě sociálního zabezpečení
  • příspěvek ve výši 9 % hrubé mzdy zdravotní pojišťovně

Takže když zaměstnanec vydělává například 30 000 Kč hrubého, celkové (takzvané super-hrubé) mzdové náklady zaměstnavatele jsou 40 140 Kč. Teprve podle této vyšší částky počítáme 15% daň z příjmu fyzické osoby. Vláda premiéra Andreje Babiše už několik roků slibuje úpravu: Daň máme počítat rovnou z hrubé mzdy, podle 19% a 23% sazby, vyšší při příjmu nad čtyřnásobek průměrné mzdy.

Mzdová kalkulačka 2020 pro orientační výpočet čisté mzdy

Každý můžeme využít takzvanou daňovou slevu na poplatníka: 2 070 Kč měsíčně. Stejnou částkou jsou navíc zvýhodněni zaměstnanci, jejichž manžel nebo manželka nemá vyšší příjem než 68 000 Kč ročně, do kteréžto sumy nezapočítáváme sociální dávky. Další úlevu dostávají postižení lidé a studenti (do 26 let, doktorandi do 28 let), takže v některých případech vychází nulová daň z příjmu. Lidé, kteří vychovávají nezaopatřené děti, mohou obdržet dokonce bonus (minimálně 100 Kč, maximálně 60 300 Kč), díky kterému někdy vyjde čistá mzda vyšší, než hrubá mzda! Podrobnosti čtěte pod TÍMTO odkazem.

Všichni však musíme platit pojištění:

  • 6,5 % z hrubé mzdy České správě sociálního zabezpečení
  • 4,5 % z hrubé mzdy, společně se zaměstnavatelovým příspěvkem však musí vyjít minimálně 1 971 Kč, zdravotní pojišťovně

Využijte, prosím, diskusní fórum, pokud podle vás naše mzdová kalkulačka 2020 obsahuje jakékoli nedostatky.

6 KOMENTÁŘE

  1. Jestli nová mzdová kalkulačka počítá správně, tak v roce 2019 budu mít cca o 400 Kč více než letos.

  2. Dobrý den, bohužel, vláda v roce 2019 (zatím) nesplnila svůj příslib, že bude daň z příjmu počítat z hrubé (nikoli super-hrubé) mzdy. Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová naznačují, že snad možná realizují svoje původní líbivé plány od následujícího roku 2020. Já tady ovšem tuto výhodnější mzdovou kalkulačku nechám, abychom si mohli přepočítat, jak by bylo pěkné, kdyby vláda makala tak rychle, jak kecá (abych použil názvosloví, které bylo v tuzemském veřejném prostoru zavedeno dominantním hnutím ANO). A aktuální kalkulačku mezitím najdete pod TÍMTO odkazem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno