Zaměstnanci státního podniku založili několik odborových organizací, které těžko hledají společnou řeč. Nedokázaly se shodnout, jak má vypadat kolektivní smlouva, a proto jsou mzdové tarify v České poště stanoveny vnitřními předpisy.

Dnešní dopisy mají většinou elektronickou formu, aby byly rychlejší a levnější. Ovšem žijí mezi námi také sociálně slabší občané, například chudí senioři, kteří nejsou nijak připojeni k internetu. Proto nadále funguje státní podnik Česká pošta – aby kdokoli mohl snadno odeslat a přijmout papírové psaní, případně zaplatit za elektřinu, vodu a teplo složenkou, nebo dostat důchod v hotovosti.

V tuzemsku sice působí také soukromé kurýrní společnosti, ale řada občanů upřednostňuje tradiční značku. Takže státní pošťáci často přepravují také předměty, které e-mailem ani internetovým bankovnictvím neprojdou. Česká pošta má kolem 29 tisíc zaměstnanců a zhruba 3 800 provozoven, kde zároveň zprostředkovává komunikaci mezi občany a úředníky, třeba když chceme založit živnost, získat přístupové údaje do datové schránky, nebo výpis z katastru nemovitostí apod.

10 odborových organizací, žádná kolektivní smlouva

Námezdní pracovníci mají právo na spravedlivou výplatu, zaměstnavatelé však obvykle chtějí – a musejí – na provozních výdajích šetřit. Zaměstnanci velkých podniků se proto spojují, aby měli silnější vyjednávací pozici. V ideálním případě potom vznikne oboustranně přijatelná kolektivní smlouva, která obsahuje vyvážené mzdové tarify, příplatky a prémie.

Zaměstnanci České pošty však založili 10 odborových organizací, takže obtížně hledají společnou řeč, natož aby efektivně vyjednávali se zaměstnavatelem. Momentálně tedy žádnou kolektivní smlouvu uzavřenou nemají, a jsou odměňováni podle „vnitřních předpisů“, kde najdeme také následující tabulku.

Mzdové tarify v České poště, v Kč/měsíc

Tarifní stupeňMinimální měsíční mzda
114 600
215 350
316 100
416 950
517 800
618 700
719 600
820 650
921 700
1024 000
1126 500
1232 300

Průměrná výplata v terénu nebo za přepážkou

Hrubé mzdové tarify v České poště začínají na zákonné minimální mzdě, na kterou navazuje dalších 11 „stupňů“. Bohužel, státní podnik neprozrazuje, podle jakého principu zařazuje zaměstnance do jednotlivých kategorií. Kontrolu tedy proveďme podle zaručených mezd, které nařizuje vláda. Tam najdeme rozepsané kurýrní služby, dopravu nebo administrativní práce. A letos vycházejí například následující zaručené hrubé měsíční mzdy:

  • doručování různých druhů zásilek: 14 600 Kč
  • řízení silničních motorových vozidel s celkovou hmotností do 3,5 t: 16 100 Kč
  • pokladní manipulace s peněžní hotovostí: 17 800 Kč

Česká pošta nicméně zveřejnila průměrné hrubé mzdy, stanovené ve mzdových výměrech, v klíčových profesních skupinách:

  • listovní doručovatel: 22 688 Kč
  • pracovníci za přepážkami: 26 548 Kč

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno