Zaměstnanci veřejného sektoru dostávají platy podle tabulek, které zohledňují jejich vzdělání, předchozí pracovní praxi a současnou práci. Jejich platový stupeň závisí na tom, jaké vystudovali školy, jak dlouho působí ve své profesi, zda byli na mateřské a rodičovské dovolené, nebo jestli sloužili v armádě. Jakou praxi vám zaměstnavatel musí uznat a kolik roků vám naopak může odečíst?

Zorientujte se v tarifní tabulce

Ve veřejném sektoru působí kupříkladu zdravotníci, pedagogové, sociální pracovníci, úředníci, strážníci městské policie, školníci, kuchařky nebo uklízečky. Jejich základní platy neboli tarify stanovuje vláda ve svých nařízeních č. 341/2017 Sb. a 304/2014 Sb. Tam najdeme podrobné tarifní tabulky. Stačí, když propojíte správnou platovou třídu a patřičný platový stupeň… A jako průsečík zjistíte individuální tarif.

Platová třída záleží na nejtěžší práci, kterou aktuálně vykonáváte. Jednotlivé profese, profesní pozice a kompetence kategorizuje vláda ve speciálních katalozích, zvlášť pro úředníky ve služebním poměru a pro ostatní. Naproti tomu platový stupeň reflektuje minulé zásluhy – dřívější pracovní zkušenosti a nejvyšší dosažené vzdělání.

Jakou praxi započítáváme

Vláda vám uznává všechny roky, kdy jste pracovali ve svém současném oboru nebo potřebovali obdobné znalosti jako nyní. V plném rozsahu započítává taky vojenskou základní, náhradní či civilní službu, pokud byla absolvovaná na základě branné povinnosti.

Do započitatelné praxe patří rovněž mateřská a rodičovská dovolená, ale maximálně v rozsahu 6 let. Totéž platí pro dobu, kdy zaměstnanec pečoval o nemohoucí nezletilé dítě. Zaměstnavatel vám dále může, ale nemusí přičíst maximálně 2/3 jiné praxe.

Co znamená nízké vzdělání

Snaživá uklízečka zvládne svoji práci, i když neumí českou gramatiku a neovládá malou násobilku. Ale odpovědnější funkce, které patří do vyšších platových tříd, vyžadují důkladnější studijní přípravu. Pokud jste ambiciózní, ale postrádáte požadované vzdělání, ve veřejném sektoru pravděpodobně ztratíte část svojí započitatelné praxe.

V následující tabulce porovnáváme, kolik roků odečítáme v jednotlivých platových třídách a různých stupních dosaženého vzdělání. Příklad: Zaměstnanec, který patří do 6. platové třídy, ale dokončil pouze základní školu, přijde o 4 roky započitatelné praxe.

VzděláníZákladníStředníStřední s výučním listemStřední s maturitouVyšší odbornéVysokoškolské bakalářské
6. platová třída– 4– 2– 1
7. platová třída– 4– 2– 1
8. platová třída– 4– 2– 1
9. platová třída– 6– 4– 3– 2
10. platová třída– 7– 5– 4– 3
11. platová třída– 9– 7– 6– 5– 2– 2
12. platová třída– 9– 7– 6– 5– 2– 2
13. platová třída– 9– 7– 6– 5– 2– 2
14. platová třída– 9– 7– 6– 5– 2– 2
15. platová třída– 9– 7– 6– 5– 2– 2
16. platová třída– 9– 7– 6– 5– 2– 2

Najdeme váš platový stupeň

Probrali jsme základní pojmy a pravidla, takže míříme do finále. Sečtěte svoji započitatelnou praxi. Pokud nemáte dostatečné vzdělání, odečtěte minimálně 1 rok a maximálně 9 let. Nyní jednoduše dohledáte svůj platový stupeň v závěrečné tabulce. Zdravotníci, sociální pracovníci, úředníci či dělníci mají širší škálu než pedagogové. Vojáci, policisté, hasiči nebo celníci jsou hodnoceni podle svojí služební hodnosti.

Platový stupeňVětšinaPedagogové
1.do 1 rokudo 2 let
2.do 2 letdo 6 let
3.do 4 letdo 12 let
4.do 6 letdo 19 let
5.do 9 letdo 27 let
6.do 12 letdo 32 let
7.do 15 letnad 32 let
8.do 19 let
9.do 23 let
10.do 27 let
11.do 32 let
12.nad 32 let

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den. Nyní učím na ZŠ. Moje dosavadní praxe byla i v jiných oborech, ne jen v pedagogických, např. v mateřské škole, školní družině, jako asistentka pedagoga, ale i jako prodavačka, či administrativní pracovnice. Jak je možné, že každý zaměstnavatel počítá jednotlivé roky praxe jinak? Někdo mi započítal praxi plně, někdo pouze poměrnou částí (2/3, či dokonce 1/3). Existuje na to nějaké pravidlo, podle kterého by se zaměstnavatel měl řídit? Jak je možné, že mi do učitelské praxe započítali v minulosti učitelství v MŠ plně a nyní pouze 1/3? Děkuji předem za odpověď. Nováková

    • Dobrý den, paní Nováková, v nařízení vlády č. 341/2017 Sb. stojí: „V plném rozsahu započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu praxe v oboru požadované práce. Praxí v oboru požadované práce se pro účely tohoto nařízení rozumí výkon práce, pro kterou jsou potřebné znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce.“ A dále: „V rozsahu nejvýše dvou třetin započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu jiné praxe, a to v závislosti na míře její využitelnosti pro výkon požadované práce.“

      Ministerstvo školství (MŠMT) má na svém webu soubor, který stáhnete ZDE. Tam mj. píše: „V této souvislosti MŠMT doporučovalo dříve a doporučuje zaměstnavatelům, aby dosažená pedagogická praxe, tj. praxe pedagogických pracovníků (všech profesí uvedených v zákoně č. 563/2004 Sb.), kteří vykonávají nebo dříve vykonávali pedagogickou činnost přímým působením na vzdělávané děti, žáky nebo studenty a tím uskutečňují výchovu a vzdělávání na základě školského zákona, byla posuzovaná „jako praxe v oboru požadované práce“.“ A dále: „jiná praxe – zápočet v rozsahu 0 až do 2/3 (rozhoduje zaměstnavatel).“

      Takže podle mého názoru Vám má zaměstnavatel plně (100%) uznat praxi v mateřské škole, školní družině, asistenta pedagoga. A dále sám rozhodne, zda Vám zbylou praxi uzná maximálně ze 2/3, nebo méně, případně vůbec.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno