Všichni zaměstnanci ve veřejném sektoru jistě znají tabulky a třídy, podle kterých jsou finančně hodnocení. Ale málokdo věnuje pozornost dalšímu důležitému kritériu. Takzvaný platový stupeň nezrcadlí aktuálně vykonávanou práci, nýbrž předešlé zásluhy! Máte za sebou léta využitelné praxe? Veřejná sféra vám automaticky přiznává vyšší postavení, ovšem zohledňuje také vzdělání. Podrobnosti najdeme v nařízení vlády č. 564/2006 Sb.

Nejdříve zjišťujeme roky „započitatelné praxe“

Započitatelnou praxi probíráme podrobněji ZDE. Zaměstnavatel vám uzná celou dřívější praxi, pro kterou jste potřebovali stejné nebo obdobné znalosti, jako při výkonu současného zaměstnání. Pokud jste dříve vykonávali jiné povolání, šéf vám může uznat maximálně 2/3 takové doby. Zahrnuje také vojenskou základní nebo náhradní službu, maximálně 6 let mateřské a rodičovské dovolené nebo péče o těžce postižené nezletilé dítě.

PLATOVÝ STUPEŇ podle počtu let započitatelné praxe
Většina Pedagogové
1. platový stupeň do 1 roku do 2 let
2. platový stupeň do 2 let do 6 let
3. platový stupeň do 4 let do 12 let
4. platový stupeň do 6 let do 19 let
5. platový stupeň do 9 let do 27 let
6. platový stupeň do 12 let do 32 let
7. platový stupeň do 15 let nad 32 let
8. platový stupeň do 19 let
9. platový stupeň do 23 let
10. platový stupeň do 27 let
11. platový stupeň do 32 let
12. platový stupeň nad 32 let

Platový stupeň závisí právě na délce započitatelné praxe, jak ukazuje předešlá tabulka. Ačkoli oba uvedené sloupce vypadají poněkud nesouměrně, údaje jsou kompletní. Oproti většině zaměstnanců ve veřejné správě a službách, pedagogickým pracovníkům skutečně přísluší kratší škála. A všechno má ještě jeden háček. Kdo opustil vzdělávací systém příliš brzy, přijde o několik odpracovaných let, a tím pádem klesne v platové tabulce!

Platový stupeň záleží také na dosaženém vzdělání

Například pedagogové, sociální a zdravotničtí pracovníci musejí mít kvalifikaci, předepsanou zvláštními právními předpisy. Většině ostatních profesionálů stačí výuční list, maturita nebo vysokoškolský diplom, nehledě na zaměření. Kdo vykonává poměrně jednoduchou práci a patří do 1., 2., 3., 4. nebo 5. platové třídy, nemá žádné automatické právo na vyšší než 1. platový stupeň! Respektive zaměstnavatel smí libovolně rozhodnout, kolik let praxe takovému člověku uzná.

Od 6. platové třídy získáváte širší práva, ale taky dochází k automatickému krácení započitatelných let praxe, pokud máte „jenom“ základní vzdělání, střední školu nebo výuční list. Čím výše stoupáme, tím přibývají nároky. Od 11. platové třídy budete kráceni na penězích, i pokud máte „pouze“ maturitu, vyšší odborné vzdělání nebo bakalářský titul. Následující tabulka přesně ukazuje, kolik roků praxe musíme odečíst, když příliš nízké vzdělání neodpovídá zařazení do platové třídy.

ODEČET ODPRACOVANÝCH ROKŮ kvůli nesouladu platové třídy a vzdělání
Nejvyšší dosažení vzdělání Platová třída a odečtená léta praxe
6. až 8. 9. 10. 11. až 16. platová třída
Základní – 4 – 6 – 7 – 9
Střední – 2 – 4 – 5 – 7
Střední s výučním listem – 1 – 3 – 4 – 6
Střední s maturitou – 2 – 3 – 5
Vyšší odborné – 1 – 3
Vysokoškolské bakalářské – 2

Minusové hodnoty znamenají odpočet roků praxe, podle zařazení do platové třídy a maximálního dosaženého vzdělání. Zdroj: nařízení vlády č. 564/2006 Sb. Platová třída a platový stupeň dohromady určují plat podle platové tabulky daného pracoviště.

42 KOMENTÁŘE

 1. Dobry den,nastoupila jsem na misto zdravotne socialni pracovnice v nasi nemocnici,kde jsem donedavna pracovala na pozici rehabilitacniho pracovnika a platova trida 7 se mi nezmenila ani po zvyseni kvalifikace a zmene pracovniho mista – bylo mi receno,ze jsme s.r.o. a financni prostredky urcuje mesto,nejedeme podle platovych tabulek. Ponevadz mi v prubehu zvysovani kvalifikace bylo receno,ze po jejim absolvovani bychom meli mit zvyseny plat – tridu, chci se ujistit,jak to je skutecne a na co mam narok? Dekuji mnohokrat za odpoved.

 2. Dobrý den, paní Hauerlandová, vyšší vzdělání nutně nezaručuje lepší plat ani ve veřejném sektoru, který se řídí platovými tabulkami. V soukromém sektoru (například s.r.o.) vláda stanovuje takzvané zaručené mzdy, tedy nejnižší povolené odměny podle složitosti a náročnosti práce. Tabulku zaručených mezd najdete i s podrobnějším rozborem ZDE pro sociální péči a ZDE pro zdravotnictví. Jinak soukromá společnost samozřejmě může zaměstnanci vyplácet více, ale to je záležitostí dvoustranné domluvy a smlouvy.

 3. Dobrý hezký den. Mám dotaz. Pracuji 43 let ve školství jako vychovatelka. Mám střední odbornou pedagogickou školu. 24 let jsem pracovala jako vychovatelka na DM. Toto místo se ruší. Nyní mohu nastoupit na Zš jako asistent pedagoga do 6. třídy na úvazek 0.37. Prosím, jaké platové třídy mohou být? Děkuji Vám.

   • 9. třída je pro vychovatelky, jako asistentka bude mít pravděpodobně 8. pl. třídu už jen v tom, že AP nevykonává vlastní pedagogickou činnost ale pracuje podle pokynů učitele. Mám to jako paní 1/2 uvazku jako AP v 8. a 1/2 uzazku jako vychovatelka 9. pltaova trida

 4. Dobrý den. Dotaz: učitelka MŠ, praxe 28 let (2 roky nám odečítají – za vzdělání, ačkoliv střední odborné vzdělání je plnou kvalifikací…), původní vzdělání SPgŠ, nyní bakalářské (učitelství pro MŠ). Platová třída 9, stupeň 5. Promítne se vyšší vzdělání do platu? Pokud ne, proč se tedy odečítají roky? Co je smyslem? Je třeba žádat o zrušení výše uvedeného odpočtu, nebo k tomu dojde automaticky? Děkuji za odpověď.

  • Květo, vyšší vzdělání se Vám promítne do platu pouze tím, že Vám nebudou odečítány 2 roky. Ptáte se na smysl? Smyslem toho celého je, aby lidi studovali, čímž bude moci instituce školství jako taková, čerpat spoustu peněz ze státního rozpočtu za svoji činnost. Tady jde o peníze pro instituci, né o peníze pro učitele. Bohužel jste si vybrala špatnou kategorii. Pro společnost má větší hodnotu vysokoškolský učitel, než učitelka MŠ. A podle toho to také u nás vypadá.

 5. Dobrý den, mám vystudovanou SPgŠ a nyní jsem dokončila Bc. v oboru Učitelství pro MŠ. Pracuji v MŠ od září 2011. Byla jsem zařazena do 9. platové třídy a pracuji na celý úvazek. Chci se zeptat, zda se mi odpočítávaly 2 roky praxe a zda mohu být zařazena do vyšší plat. třídy? Vím, že titul Bc. neznamená víc peněz, ale ráda bych se přeci jen zeptala. Děkuji.

 6. Dobrý den, mám vystudovanou střední zdravotnickou školu v roce 1983. V roce 2010 jsem ukončila Specializační studium – Organizace a řízení zdravotnictví – atestační zkouškou. Jsem na pozici vrchní sestry. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na 11. platovou třídu. Doposud jsem v 10. platové třídě. Děkuji.

 7. Přeji dobrý den. Byl jsem 20 let strážníkem MP Náchod.
  Nastoupil jsem se 6. třídou, do 31.12.2015 mám propůjčenou 7. třídu.
  Od 1.1.2016 nesplňuji vzdělání (maturita) a obec nabízí práci ve 4 třídě.
  Děkuji za odpověď a s pozdravem.

 8. Dobrý den,
  do jaké platové třídy budu zařazena pokud mám 2 letou ekonomickou školu + kurz pedagogické minimum 12 let praxe ve spec. škole funkce asistent pedagoga, věk 50 let. Děkuji

 9. dobrý den, podle odpracovaných let, by se mi měla třída 1 změnit na třídu 2(nyní mám praxi do roka, těd by měla být do 2). Je zaměstnavatel povinen mi automaticky zvýšit třídu a nebo si musím třídy hlídat sama a říct si o zvýšení a je vůbec povinný mi zvýšit třídu? Soustavně se vzdělávám v oboru (sestra), dálkově studuji VOŠ, po dostudování mám opět nárok na zvýšení třídy s tím, že si to také musím hlídat? Děkuji za odpověď.

 10. Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu ohledně zařazení do platových tříd. Vykonávám povolání výstavář, výtvarník pro nejmenované muzeum (příspěvková organizace), kde zřizovatel je kraj. Moje platová třída ve smlouvě je 8., platový stupeň 6. (mám odpracovaných necelých 10 let). Mám plné vysokoškolské vzdělání. Dle tabulek profesí je výstavář hodnocen 7. – 12. třídou, výtvarník 7., 8. Mám nárok na zvýšení platové třídy, nebo je nějaká cesta, jak si vymoci vyšší platovou třídu? Navíc dnes toto povolání obsahuje cca ze 70 % náplně práce práci grafika, která je hodnocena v platových tabulkách 9 – 13. třídou.
  Děkuji za odpověď.

  • Karolíno, platové třídy jmenovaných povolání najdete pod následujícími odkazy: výstavář, aranžér – výtvarník, grafik. Právním normám osobně rozumím tak, že je prakticky jedno, jaké povolání máte ve smlouvě; rozhoduje smluvená a reálně vykonávaná náplň práce. Jinými slovy, klidně bych si řekl o odpovídající platovou třídu grafika, pokud děláte práci grafičky, i když je Vaše pozice ve smlouvě souhrnně označena jinak :-).

  • Sabino, teď nevím, jestli myslíte, že se asistentka pedagoga v práci stará o 2 a více dětí, nebo že má doma 2 a více svých potomků. Vezmu všechny možnosti popořadě.

   Souvislost mezi platem a pracovní náplní najdete v platových třídách, které má asistent pedagoga popsané pod TÍMTO odkazem. Koukám-li správně, není tam rozlišován počet dětí, o které se v zaměstnání staráte.

   Pokud jste ale byla na mateřské a rodičovské dovolené, zaměstnavatel v platovém sektoru (v příspěvkové organizaci apod.) Vám musí započítat tuto dobu (maximálně ovšem 6 let) do praxe, což většinou vede k vyššímu platovému stupni, a tedy vyššímu platu.

   Kdo žije alespoň s jedním dítětem, smí uplatnit speciální daňové zvýhodnění; aktuálně Vám stát může měsíčně odpustit následující částky, které byste jinak odvedla na dani z příjmu: 1 117 Kč na první dítě, 1 417 Kč na druhé dítě, 1 717 Kč na třetí a každé další dítě, se kterým sdílíte domácnost, pokud na stejnou ratolest neuplatňuje zvýhodnění už někdo jiný (obvykle manžel).

 11. Dobrý den,
  mám magisterské vzdělání na Pedagogické fakultě obor 1.stupeň ZŠ. Praxe ve školství 35 let. Pracuji jako učitelka na 1. stupni, praxe započítána plně,jako vychovatelka ve školním klubu praxe krácena na 2/3 tedy 26 let. Je zařazení do 5. stupně správné, neměla bych být zařazena stejně jako učitelka do 7. stupně? Děkuji za odpověď.

 12. Dobrý den.
  (Omlouvám se za dotaz mimo aktuální diskuzi.)
  Ucházím se o místo nově vypisovaného tendru: strážník městské policie. Za minulého režimu v tomto městě byla státní policie (PČR), za současného režimu zrušena. Jedná se o město, 3800 obyvatel. Nyní vypisují (příští rok) tendr pro městkou policii: strážník městské policie.

  Jsem ročník 1966, mám maturitu na všeobecném gymnáziu, 2 roky povinné vojenské služby. V r. 1992 jsem byl půl roku na mateřské dovolené. Od r. 1994 vlastním koncesi: ostraha majetku, ochrana osob. Aktivně provozovaná do r. 2003, nyní pozastavená. Následná zaměstnání byla na VPP nebo HPP, neustále u soukromých bezpečnostních služeb. Mám kurz akceptovaný MŠMT (adekvátní k Bc. studiu na fakultě TV a sportu), činnost: instruktor fitcentra. Mám zbrojní průkaz (od r. 1994, nyní prodloužený do listopadu 2026, na sk. D,E), mám vlastní zbraň. Neustále aktivně sportuji.

  O jaký plat si mám říct, respektive na jakou platovou třídu mám nárok? Jedná se mi skutečně pouze o radu, nemám v administrativě státních zaměstnanců vůbec přehled-zkušenost a nechtěl bych vypadat jako blb. 🙂
  Děkuji, Michal.

  • Michale, díky za dotaz, i za podporu na sociální síti. Platové třídy strážníka jsou podrobně popsány ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem. Jako nováček byste pravděpodobně patřil do 5. (minimálně do doby ukončení školení), 6. (při plnění dílčích úkolů) nebo 7. (při plnění komplexních úkolů) platové třídy.

   V 5. platové třídě nemusejí uznat žádnou předchozí praxi (absurdita v našem právním řádě). Od 6. platové třídy by Vám měli započítat všechny roky praxe, kdy jste potřeboval stejné nebo obdobné znalosti + celou vojenskou službu + Vaši celou mateřskou, jinou praxi může zaměstnavatel podle libosti uznat maximálně ze 2/3. Teprve od 9. platové třídy by Vám mohli několik let strhnout kvůli tomu, že nemáte vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání; popravdě nyní nevím, zda Váš kurz lze oficiálně zaměnit za bakalářské vzdělání.

   Základní hrubé platové tarify (vizte ZDE) vypadají docela chudě, takže je důležitou otázkou, zda a případně kolik by Vám dávali jako osobní příplatek – takhle lze přičíst až 50 % základního platového tarifu.

   • Dobrý den, děkuji.
    Pravděpodobně by se jednalo o 7. platovou třídu, takže by měli roky praxe započítat. O osobním příplatku jsem nevěděl vůbec (v soukromém sektoru prakticky neexistuje). Mám školení potřebné k výkonu strážného v rámci EU a k tomu i další podobné (z hlavy nevím přesné údaje). Každopádně mi Váš příspěvek pomohl v orientaci, kam a kde se platově orientovat. Michal.

 13. Dobrý den, jelikož jsem do práce nastoupila jako absolvent bakalářského programu, mám nyní 1. stupeň platové třídy. Na druhý platový stupeň musím mít odpracované 3 roky. O kolik by se mi „zkrátilo čekání“ na postup do vyššího stupně, pokud bych dosáhla titulu Mgr.? Děkuji.

  • Eliško, magisterské vzdělání k vyššímu platovému stupni nijak nepomůže zaměstnanci, který je zařazený do 1. až 10. třídy. Od 11. platové třídy může titul Mgr. zachránit 2 roky praxe, které by jinak byly strženy bakaláři kvůli „nedostatečnému vzdělání“.

 14. Dobrý den, já se asi nyní hloupě zeptám. Učím na střední škole. Byla mi určena platová třída i platový stupeň a byla mi snížena praxe o dva roky pro nedostatečné vzdělání. Vzdělání jsem si dokončila, mohu se tedy domnívat, že ty dva roky, které se mi několik let odečítaly, se znovu (jakoby) přičtou a tím pádem se mi zvýší praxe, která mě může posunout i do vyššího platového stupně? Jedná se mi o to, že naše bývalá mzdová účetní mi řekla, že budu mít platový postup v letošním roce, nová paní účetní mi tvrdí, že to bude až za dva roky. Děkuji.

  • Dobrý den, paní Čajanová, pravdu mohou mít obě účetní, záleží na přesném počtu Vašich započitatelných let praxe. Důležitá je taky platová tabulka pedagogů, jejíž stupně najdete „vyříznuté“ ve článku výše. Uvedu 2 příklady.

   A/ Učitel na středí škole může být třeba v 11. platové třídě a mít 10 let započitatelné praxe; pokud dosáhl zatím „jenom“ bakalářského vzdělání, 2 roky odečteme a vyjde 8 let. Patří tedy do 3. platového stupně (nad 6, do 12 let). Jakmile dokončí magisterské vzdělání, můžeme počítat všechny skutečně v oboru odpracované roky, tedy 10 let, což ovšem stále ještě znamená 3. platový stupeň („do 12 let“).

   B/ Úplně stejný příklad, jenomže tentokrát má učitel v 11. platové třídě už 13 započitatelných let praxe. S bakalářem musíme odčítat, zbude 11 let praxe, tedy 3. platový stupeň. Ale jakmile dodělá magistra, už nic neodečítáme, máme celých 13 let a tedy 4. platový stupeň (nad 12, do 19 let).

 15. Dobrý den, pacuji jako všeobecná zdravotní sestra. Po 15-ti letech v oboru, jsem přestoupila do vedoucí funkce-staniční sestry. Stále jsem v pl.tř.č.10/7. Mám jen vystudovanou všeobecnou zdr.sestru, momentálně si dodělávám specializaci. Neměla jsem přestoupit z 10pl.třídy do 11 s nástupem do funkce a ubrat léta za praxi??
  Děkuji Petra

 16. Dobrý den, nastupuji, jako asistent pedagoga . Mám 45 let praxe v Mateřské škole jako kvalifikovaná učitelka a dokončeno VOŠ – sociální práce- sociální pedagogika . Do jaké třídy budu zařazena na 0,75 úvazku a kolik budu brát hrubého. Hodnotí se zde vzdělání? Děkuji Soňa

 17. Dobrý den. Nastoupil jsem do zaměstnání jako pracovník v sociálních službách. Bylo mi nabídnuto toto: „Dle dodaných dokumentů Vám můžeme nabídnout 4. platovou třídu se zařazením do 6. stupně (praxe do 12 let), dle směrnice pro nové zaměstnance s nižší praxí.“ Pobírám tedy základní plat 15 760 Kč hrubého. Nyní jsem obdržel i dokument Stanovení odborné praxe a tam se píše „Datum dovršení praxe pro postup do 5. stupně: 2. 4. 2020“. Co se, prosím, podle současných tabulek konkrétně stane s mojí mzdou, jakmile tato doba uplyne? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Simono, aktuální platovou tabulku pracovníků v sociálních službách najdete pod TÍMTO odkazem. 4. platová třída a 5. platový stupeň = 15 200 Kč hrubého měsíčně. Ale nespletla jste se, a nemáte postoupit spíše do 4. třídy a 7. stupně? V tom případě by základní hrubý měsíční tarif činil 16 380 Kč.

   • Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu ohledně zařazení do platových tříd. Pracuji jako sociální pracovnice v diagnostickém ústavu, byla jsem zařazena do funkce referent soc. věcí, platová třídy 9, stupeň 12. Mám 35 let praxe v oboru stále na této pozici. Po nástupu nového vedení jsem byla zařazena jako adm. pracovnice (plat. tř. 9, stupeň 12), z důvodu nesplněného vzdělání. V roce 1994, kdy jsem nastoupila na toto místo jsem vzdělání splňovala. Mám maturitu na gymnáziu a druhou na SOŠSP v roce 1986. V mé pracovní náplni je také zahajování správního řízení v zastoupení ředitele, vydávání rozhodnutí rodičům dětí ohledně placení za pobyt, vyřizuji přídavky na děti, sirotčí důchody, odpisy dluhů, exekuce. Rovněž mám na starost pokladnu chlapců, spolupracuji s účetní a hospodářkou ústavu, spravuji archiv a zařizuji skartace. Spolupracuji rovněž s ostatními zařízeními v naší působnosti, zahajuji správní řízení ohledně přemístění dětí a vydávám předběžná opatření. Děkuji za odpověď.

 18. Dobrý den, pracuji jako zdravotnický záchranář s bakalářským vzděláním (11. třída), tudíž se mi odečítají 2 roky praxe. Dodělal jsem si magisterské vzdělání v oboru Management ve zdravotnictví (ekonom. fakulta). Vzdělání mi ale zaměstnavatel nechce uznat s tím, že obor nesouvisí s mojí prací. Má pravdu?

 19. Dobrý den,
  rád bych se zeptal na pravidlo pro určení platového stupně.
  Pracuji jako zdravotnický záchranář s bakalářským vzděláním v 11. platové třídě. Proto mi jsou odecitany 2 roky odpracované praxe.
  Doplnil jsem si vzdělání v magisterském studijním programu Management ve zdravotnictví. Zaměstnavatelem mi ale vzdělání neuznal s odůvodněním, že management nesouvisí přímo s prací záchranáře.
  Je zaměstnavatel oprávněn toto posuzovat v souvislosti s určením stupně? Nepřísluší mu to pouze u třídy?
  Kolegům ve stejné situaci u jiných záchranných služeb byl stupeň přiznán.
  Děkuji za odpověď.
  Pepa K.

 20. Dobrý den. Pracuji jako sociální pracovnice na MěÚ. Jsem zařazena do 10. platové třídy. Dle informací od spousty kolegů jsou zařazeni již v 11. platové třídě, přičemž záleží na tom, zda vykonáváme např. depistáž atp. (viz obsahové náplně).
  Splňuji kvalifikační předpoklady (Bc., DiS – obor sociální práce). Pokud bych byla nově zařazena do 11. platové třídy, bude se mi krátit započítaná praxe, protože nemám magisterský titul?

 21. Dobrý den pane Wolfe, můj dotaz se týká odečtu započitatelné praxe ve státní správě podle NV 564/2006. Řeším a rozhoduji přestupky na MěÚ. Před několika lety po složení ZOZ jsem dostala 9. platovou třídu s tím, že mi byly odečteny dva roky praxe za středoškolské vzdělání s maturitou. Nyni, po vydání nového NV č. 399/2017 je moje práce zařazena v 10. platové třídě. Znamená to, že pokud mi zaměstnavatel zvýší třídu, odečte mi další tři roky podle NV 564/2006, nebo „doodečte“ pouze další rok? Budu žádat o zvýšení třídy a ráda bych v tom měla jasno.

 22. Dobrý den, pracuji jako soc. pracovník v příspěvkové organizaci zřízené krajem. Jsem v 11. třídě a 8. stupni. Stupně podle platných tabulek jsou po čtyřech letech. Roste mě co 4 roky stupeň a tím i plat automatiky a nebo musím někoho žádat? Může mě postup ve stupních dokonce někdo upřít a tím mě „zmrazit plat“.? Do jakého právního předpisu mrknout a nastudovat tuto problematiku? Děkuji za radu.

 23. Dobrý den,

  pracuji druhým rokem jako vychovatelka ve školní družině. Dálkově studuji VOŠ – předškolní a mimoškolní pedagogiku ( nyní jsem
  v posledním ročníku ), střední školu mám však z jiného oboru. Mám 8. platovou třídu. Od letošního školního roku, všechny mé kolegyně postoupily do 9. platové třídy. Mě bylo řečeno, že já jediná ne, jelikož jsem začínající pedagog. Proto se ptám, jak dlouho mohu být považována za začínajícího pedagoga ? Sama vedu dokumentaci, vymýšlím veškerý program pro děti, dělám si přípravy a starám se o děti. Uvádějící vychovatelka mi přidělena nebyla – nebo mi to nebylo řečeno. Nyní od nás ředitel požaduje tvorbu týdenních plánů – aby je mohl kontrolovat. Může to po mě vůbec požadovat ,i když jsem “ začínající pedagog s 8. platovou třídou ?“ nebo bych měla být přeřazena do 9. platové třídy ?

  Předem děkuji za odpověď

 24. Dobrý den, komentáře zde jsou již 4 roky staré – fungujete ještě? Mohu mít dotaz ohledně platu?
  Děkuji za odpově´d, Monika

 25. Dobrý den. Nyní učím na ZŠ. Moje dosavadní praxe byla i v jiných oborech, ne jen v pedagogických, např. v mateřské škole, školní družině, jako asistentka pedagoga, ale i jako prodavačka, či administrativní pracovnice. Jak je možné, že každý zaměstnavatel počítá jednotlivé roky praxe jinak? Někdo mi započítal praxi plně, někdo pouze poměrnou částí (2/3, či dokonce 1/3). Existuje na to nějaké pravidlo, podle kterého by se zaměstnavatel měl řídit? Jak je možné, že mi do učitelské praxe započítali v minulosti učitelství v MŠ plně a nyní pouze 1/3? Děkuji předem za odpověď. Nováková

  • Dobrý den, paní Nováková, v nařízení vlády č. 341/2017 Sb. stojí: „V plném rozsahu započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu praxe v oboru požadované práce. Praxí v oboru požadované práce se pro účely tohoto nařízení rozumí výkon práce, pro kterou jsou potřebné znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce.“ A dále: „V rozsahu nejvýše dvou třetin započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu jiné praxe, a to v závislosti na míře její využitelnosti pro výkon požadované práce.“

   Ministerstvo školství (MŠMT) má na svém webu soubor, který stáhnete ZDE. Tam mj. píše: „V této souvislosti MŠMT doporučovalo dříve a doporučuje zaměstnavatelům, aby dosažená pedagogická praxe, tj. praxe pedagogických pracovníků (všech profesí uvedených v zákoně č. 563/2004 Sb.), kteří vykonávají nebo dříve vykonávali pedagogickou činnost přímým působením na vzdělávané děti, žáky nebo studenty a tím uskutečňují výchovu a vzdělávání na základě školského zákona, byla posuzovaná „jako praxe v oboru požadované práce“.“ A dále: „jiná praxe – zápočet v rozsahu 0 až do 2/3 (rozhoduje zaměstnavatel).“

   Takže podle mého názoru Vám má zaměstnavatel plně (100%) uznat praxi v mateřské škole, školní družině, asistenta pedagoga. A dále sám rozhodne, zda Vám zbylou praxi uzná maximálně ze 2/3, nebo méně, případně vůbec.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno