Sotva jsme překonali virovou epidemii, Rusko rozpoutalo plynovou krizi a totální válku proti Ukrajině. Mezinárodní obchod opět zadrhává, zatímco český stát řeší svoje rekordní dluhy a inflaci. Rychle zdražují potraviny, energie a další základní potřeby. Proto stouply také částky, na kterých záleží živobytí našich nejchudších spoluobčanů. Existenční a životní minimum povyrostlo od 1. dubna 2022.

Listina základních práv a svobod vychází z předpokladu, že všichni máme stejný nárok na důstojnost. Samozřejmě smíme volně myslet a mluvit, ale potřebujeme také jíst a bydlet. Český stát finančně podporuje jedince a domácnosti, které jsou materiálně chudé. Při výpočtu konkrétních dávek hraje důležitou roli existenční, nebo životní minimum.

 • Existenční minimum je finanční příjem, který pokryje pouze naše základní fyziologické potřeby, abychom neumřeli hladem a žízní: 2 740 Kč měsíčně. Náleží například jedincům, kteří neplatí výživné na svoje dítě, nebo ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku apod.
 • Životní minimum je finanční příjem, který teoreticky postačuje nejenom na potravu, ale také na některé civilizační výdobytky, třeba na hygienické potřeby. Náleží kupříkladu domácnostem, jejichž živitelé dlouhodobě nenacházejí zaměstnání, ačkoli se snaží. Přesnou měsíční částku vám spočítá následující kalkulačka. Nejdříve tam však doplňte, kolik lidí patří do vaší domácnosti. Sčítáme manželské a registrované páry, jejich nezletilé děti a další osoby, pokud společně užívají stejnou bytovou jednotku. Odčítáme jedince, kteří prokážou, že žijí a hospodaří odděleně.

Pokud vám na základní potřeby (potraviny, hygienu, léky) zbývá méně, než životní minimum nebo existenční minimum, požádejte o pomoc na nejbližší pobočce Úřadu práce. Úředníci podle příslušných zákonů posoudí, na které sociální dávky máte právo a potom vám jednorázově či opakovaně vyplatí povolenou peněžitou částku. Dlouhodobí příjemci dostávají také poukázky na potraviny a drogerii.

České sociální dávky rozdělujeme do několika skupin

O různých situacích diskutujeme ve fóru pod článkem. Kdybyste vážně pochybovali, zda odpovědný úředník spočítal dávku správně, do 15 dnů podejte odvolání. Všichni lidé občas chybují, a zaměstnanci státní správy nejsou výjimkou. Kdybyste spor nevyřešili smírně, napište ombudsmanovi – veřejnému ochránci práv.

Existenční minimum neboli 2 740 Kč měsíčně

Kolik peněz potřebujete na přežití, když nepočítáme náklady na bydlení? Český stát odpovídá, že jednoměsíční lidská existence stojí minimálně 2 740 Kč, což dneska vystačí na metrák obyčejného chleba. Ovšem takhle chudě přežívá málokdo. Smůlu mají například lidé, kteří během posledního půlroku ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku. Nebo chroničtí neplatiči výživného. A taky marodi středního věku, kteří nejsou invalidní ve III. stupni, ale přesto se dlouhodobě zotavují ve zdravotnickém zařízení… Většina úspěšných žadatelů však dostává vyšší životní minimum.

Samoživitelka má menší životní minimum než sólista

Pokud v jednom bytě nebo rodinném domě žije více lidí, obvykle spolu sdílejí některé náklady – například dostávají společné vyúčtování za energie. Stát podobnou solidaritu předpokládá, a proto počítá životní minimum pro celou domácnost, čímž zvýhodňuje solitéry. Konkrétní částky vyčíslí naše kalkulačka. Například osamělému jedinci vychází měsíční životní minimum 4 250 Kč. Naproti tomu samoživitelka + její novorozenec jsou na 6 080 Kč, což znamená pouhých 3 040 Kč na osobu.

Od:1.4.20221.4.20201.1.20121.1.2007
Existenční minimum na osobu:2 7402 4902 2002 020
Životní minimum pro solitéra:4 2503 860 3 4103 126
Životní minimum pro větší domácnost:
- nejstarší osoba3 9103 5503 1402 880
- dítě do 6 let věku2 1701 9701 7401 600
- starší dítě do 15 let2 6702 4202 1401 960
- nejstarší nezaopatřené dítě do 26 let3 0502 7702 4502 250
- každá další osoba3 5303 2002 8302 600

Existenční minimum bylo zavedeno v roce 2007. Tehdy se také změnilo životní minimum: Dříve bylo vícesložkové, zahrnovalo ještě osobní potřeby. Nyní se vztahuje na celou domácnost, která žije společně.

Zdroje v právních předpisech

 • Zákon č. 110/2006 Sb. (o životním a existenčním minimu)
 • Zákon č. 111/2006 Sb. (o pomoci v hmotné nouzi)
 • Zákon č. 117/1995 Sb. (o státní sociální podpoře)

Autor úvodní ilustrační fotografie: Frantisek Krejci

99 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Máma je alkoholička, teď žije na ubytovně, kterou jí zaplatila babička do 18.1.2016. Nepobírá žádné sociální dávky, říká, že na nic nemá nárok, protože ji vyškrtli z registru Úřadu práce, kam se jednou nedostavila. Na Úřad práce prý může až v březnu. Do té doby opravdu nemá nárok na žádnou finanční podporu nebo zaplacení ubytovny? V žádném pracovním vztahu není, v žádně práci nevydrží déle jak týden.
  Děkuji za odpověď.

 2. Dobrý den,
  ráda bych Vás poprosila o radu. Vystudovala jsem vysokou školu minulý rok v červnu a po té se v srpnu nahlásila na úřad práce jako nezaměstnaná. Od té doby si hledám práci bohužel neúspěšně. Bohužel se mi do toho připletly zdravotní obtíže, které mi dosti znesnadňují hledání práce. Na úřadu práce mi řekli, že nemám nárok na jakoukoliv podporu, jelikož jsem prozatím nikdy nepracovala a neustále mají povinnost živit mě rodiče. Bohužel rodiče na tom taky nejsou finančně dobře, mají na krku exekuce a osobní bankrot. Opravdu nemám nárok ani na existenční minimum nebo něco podobného? Děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Otec syna neplatí výživné, nepracuje, tento dostává sociální podporu a je gambler. Já jsem důchodkyně a syn studuje na vysoké škole, my dva žijeme spolu ze životního minima. Úřednice mi sdělila, že když otec synovi nezaplatí výživné tři měsíce, tak se nám sociální příspěvek už o tuto částku nezvýší, jako předtím v případě, že výživné nebylo uhrazeno. Tímo bychom se synem neměli ani životní minimum. To, že syn musí neplacení výživného nahlásit na policii, to víme.
  Prosím, mohli byste mi napsat, jak to tedy je správně? Já myslím, že když syn donese na sociální úřad potvrzení, že věc nahlásil na policii, tak by nám to mělo být zohledněno. Tento neplatič už jednou odsouzený ze stejného důvodu byl.

  • Jarmilo, souhlasím, že byste měli nahlásit na policii chybějící alimenty, pokud byly nařízeny soudem a nechodí Vám. Nemohu garantovat, že Vám potom úřad práce poskytne dostatek peněz, ale akce bude jistě rozumnější, než pasivita. Přeji Vám, abyste pořídili dobře. Třeba určitým nátlakem (prostřednictvím policie) i motivujete otce Vašeho syna, aby dostal aspoň trochu rozumu.

 4. Dobrý den. Jsem matka samoživitelka se čtyřmi dětmi (2, 10, 15 a 17 let). Bydlím v nájmu a mám zde trvalý pobyt. Jsem na mateřské dovolené a beru přídavky na děti, dohromady 6 800 Kč. Občas je tu se mnou můj přítel, který zde nemá trvalý pobyt. Mohu žádat příspěvek na bydlení, aniž bych uvedla jeho příjem? Pokud by mi sebrali i přídavky na děti, nikdy si nikoho nenajdu. Je to tak, že pokud spolu chtějí dva lidé být a žena je na dávkách, vše jí seberou a tím pádem si nikoho nikdy nenajde? Jak být spolu, abych měla alespoň na jídlo pro děti a nezatěžovala tím přítele?

  • Dušano, v papírové žádosti o příspěvek na bydlení prozrazujete pouze jména a příjmy osob, které jsou v bytě/domě hlášeny k trvalému pobytu. V případě přídavků na děti bývají posuzováni všichni lidé, kteří žijí dohromady (užívají například stejnou ledničku apod.). Naši zákonodárci totiž předpokládají, že si členové domácnosti vzájemně pomáhají, muž i žena občas zajde nakoupit, sdílejí náklady na energie apod. Eventuálně pokud znáte otce svých potomků, doporučuji žádat a případně vymáhat výživné (alimenty). Chlap se musí postarat o děti, které zplodil, nebo které má doma. Jinak není chlap.

 5. Dobrý den,
  syn nastoupil od 1.9. na úřad práce, jelikož nemá nárok na podporu, jelikož dosud studoval, má nárok na nějaké existenční minimum, kde by žádal sám za sebe? Žije s rodiči. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Jano, bohužel životní minimum je počítáno dohromady pro všechny lidi, kteří žijí a hradí svoje výdaje spolu (například když mají společnou ledničku, společný účet za energie a vodu apod). Takže by Váš syn velmi pravděpodobně nebyl hodnocen „sám za sebe“, ale jako součást domácnosti svých rodičů, se kterými žije. Například životní minimum 3 dospělých společně žijících lidí je 8 800 Kč, a pokud dohromady mají vyšší příjmy, nikdo z nich žádnou vyrovnávací dávku („příspěvek na živobytí“) nedostane.

   Teoreticky byste mohli pobírat například příspěvek na bydlení, ale ani v tomto případě by syn pravděpodobně nebyl hodnocen sám, nýbrž společně se všemi lidmi, kteří mají hlášené trvalé bydliště ve stejném bytě nebo domě. Zkrátka, stát předpokládá, že členové domácnosti jsou k době navzájem solidární, vzájemně se v obtížných chvílích podrží, a tak pravděpodobně nezbude, než aby si syn rychle našel práci.

 6. Dostane ten, kdo dosáhne důchodového věku a nemá odpracováno ani 25 let, jako starobní důchod existenční minimum, nebo nemůže požádat o starobní důchod, ale zažádá o existenční či životní minimum?

  • Pane Podhorský, abyste dostal starobní důchod, musíte (jak správně píšete) dosáhnout důchodového věku a zároveň potřebného počtu let, kdy jste si platil toto pojištění. Pokud první, nebo druhou podmínku nesplníte, penzi pravděpodobně nedostanete. V takovém případě Vám skutečně nezbude nic jiného, než práce nebo nepojistné sociální dávky, jako například příspěvek na živobytí („životní či existenční minimum“).

   Podrobnosti k potřebné době důchodového pojištění najdete pod TÍMTO odkazem (obvykle je už po nových žadatelích požadováno minimálně 32 let důchodového pojištění, ale kdo letos přesáhl svůj důchodový věk o 5 let, tomu stačí 20 let důchodového pojištění).

 7. Dobrý den, chci se zeptat. Moje dcera je na mateřské dovolené, pobírala rodičovský příspěvek cca kolem 7 000 Kč a životní minimum jí bylo stanoveno na cca 300 Kč, protože pobírala i příspěvek na bydlení. Nyní jí byl rodičovský příspěvek snížen na cca 3 000 Kč (nevím to přesně na korunu, ale zde se o to nejedná) a z životního minima jí přišlo opět jen 300 Kč.

  Když se na to byla zeptat, tak jí bylo sděleno, že se to bohužel vyplácí zpětně, tudíž se jí to životní minimum zvedne až příští měsíc. Takže tento měsíc jí po zaplacení nájemného a inkasa zůstanou na žití necelé 2 000 Kč. Je toto v pořádku? Má doma malé dítě! Předem děkuji za odpověď.

  • Lenko, životní minimum je poskytováno především formou takzvaného příspěvku na živobytí. Podrobnosti stanovuje zákon č. 111/2006 Sb. (o pomoci v hmotné nouzi), kde v § 43, odstavci 1 stojí:

   „Příspěvek na živobytí se vyplácí v kalendářním měsíci, na který náleží, v měsíčních lhůtách určených plátcem příspěvku. Je-li zřejmé, že příjemce nedokáže s větší částkou finančních prostředků hospodařit, lze příspěvek na živobytí poskytovat týdně nebo denně.“

   Doporučil bych Vaší dceři, aby odpovědného zaměstnance Úřadu práce na tento paragraf upozornila. Třeba jenom došlo k nedorozumění, nebo mluvila se začátečníkem, který právní řád ještě dost dobře nezná.

   • Tak jsem příslušnou pracovnici kontaktovala – jelikož jsem maminka, tak mi moc sdělit nemohla. Ale bylo mi sděleno, že v listopadu se posuzují příjmy za měsíc říjen, tudíž až v prosinci budou zohledňovat to, co dostala tento měsíc, tj. v listopadu. Takže ona s tím bohužel nic neudělá, že se řídí zákonem.

    Takže to, že tento měsíc dcera dostala rodičovský příspěvek jen ve výši cca 3000 Kč a od nich pouze 300 Kč stejně jako minulý měsíc, kdy byl ale rodičovský příspěvek mnohem vyšší a to cca 7000 Kč, nemění nic na tom, že to zohlední až v prosinci. Na otázku, co má dcera dělat, když jí tento měsíc zbude na žití tak málo, byla odpověď stejná – řídí se zákonem.

    • Lenko, jestli jde opravdu o příspěvek na živobytí, podle mého názoru postupuje úřednice špatně (jak jsem psal posledně). Doporučuji popsat situaci veřejné ochránkyni práv (ombudsmance) na e-mail podatelna@ochrance.cz. Tam řeší pochybení úřadů, mnohdy člověku pomohou (mně jako nezávislému novináři Úřad práce pochopitelně nic konkrétního nesdělí, protože nechce a nemůže vyzrazovat citlivé údaje o svých klientech).

 8. Jsem s přítelem na sociálních dávkách, oba pobíráme existenční minimum, protože neplatíme výživné. Musím doplácet nájem. Chci požádat o veřejnou službu (30 hodin měsíčně), aby mi stoupl příjem. Lucie

 9. Záleží nejenom na systému, ale taky na konkrétních jedincích. V tomto případě rozhoduje úředník na „pracáku“. Pokud natrefíte na nějakého asociála, můžete ze záchranné sociální sítě vypadnout a potom vám nezbude než krást, nebo umřít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno