Bohaté maminky dostanou od státu poměrně málo, zatímco nejchudší rodičky neobdrží ani korunu. Peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“) představuje diskutabilní kompromis mezi solidárním a zásluhovým principem, jak podrobněji ukáže kalkulačka pro rok 2024.

Česká republika bývá nazývána sociálním státem. Vybírá daně, aby zranitelným občanům vyplácela například rodičovské příspěvky (každé mladé rodině) anebo přídavky na děti (nízkopříjmovým rodinám), podle zákona o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.).

Pojistnou dávku buďto máte, nebo nemáte předplacenou

Český stát rozesílá také peněžitou pomoc v mateřství, která však některé chudé maminky mine, podobně jako na placenou otcovskou dovolenou mají nárok jenom připravení tatínkové. Tyto finanční dávky totiž musíte mít předplacené, jinak nic nedostanete, podle zákona o nemocenském pojištění (č. 187/2006 Sb.). Peněžitá pomoc v mateřství náleží mamince, která:

 • Na mateřskou dovolenou nastupuje jako zaměstnankyně a jako taková odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.
 • Nebo na mateřskou dovolenou nastupuje jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let a zároveň aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce.
 • Nebo na mateřskou dovolenou nastupuje v ochranné lhůtě, která trvá tak dlouho jako poslední pojištění (například zaměstnání), maximálně však 180 kalendářních dnů.

Takže kupříkladu ženy, které kvůli bytové krizi živoří ve vyloučených lokalitách a marně shánějí pořádnou výdělečnou práci, mají smůlu. Na mateřskou ovšem může nastoupit i pojištěný manžel dotyčné maminky nebo otec jejího novorozence.

Od lékaře k zaměstnavateli, nebo na OSSZ

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství většinou vypisuje ošetřující lékař. Pokud však do svojí péče přebíráte dítě, které se už narodilo, příslušný formulář vyplňte sami. Vzor stáhnete ZDE. Podepsaný dokument potom předejte svému zaměstnavateli (jakožto zaměstnankyně), nebo rovnou Okresní správě sociálního zabezpečení (jakožto OSVČ), která žádosti vyřizuje a peníze vyplácí. Tuto instituci většinou najdeme pod zkratkou OSSZ, pouze v Praze jde o PSSZ a v Brně MSSZ (podle adjektiv „Pražská“ a „Městská“).

Celkovou sumu dostanete postupně po měsíčních částkách, přičemž sama maminka rozhoduje, kdy přesně nastoupí na mateřskou. Zákonodárci však přece jenom stanovili mezní termíny:

 • nejdříve na začátku 8. týdne a
 • nejpozději na začátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Peněžitá pomoc v mateřství 2024 podle kalkulačky

Peněžitá pomoc v mateřství trvá:

 • 154 dnů, pokud do svojí péče přebíráte dítě, které není vaším biologickým synem/dcerou
 • 196 dnů, pokud matka porodí jedno dítě
 • 217 dní, pokud do svojí péče přebíráte více dětí, které nejsou vašimi biologickými syny/dcerami
 • 259 dní, pokud matka porodí vícerčata

Mateřská dále závisí na měsíčním vyměřovacím základu:

 • Zaměstnankyně do kalkulačky vyplní svoji hrubou mzdu, přičemž průměrujeme předchozích 12 kalendářních měsíců.
 • OSVČ dobrovolně odvádí nemocenské pojištění, které v takovém případě činí 2,1 % vyměřovacího základu.

Předchozí hodnotu následně vynásobíme 12 měsíci a mezivýsledek vydělíme 365 dny. Dostaneme denní vyměřovací základ, který potom ještě „zredukujeme“:

 • nad 1 466 Kč počítáme jenom 60 %
 • nad 2 199 Kč počítáme jenom 30 %
 • nad 4 397 Kč nepočítáme nic

Redukovaný denní vyměřovací základ vynásobíme koeficientem 0,7 – a konečně vyjde peněžitá pomoc v mateřství pro rok 2024, respektive její jednodenní částka. Zatímco pojištěná nízkopříjmová žena dostane 70 % svého dřívějšího výdělku, nejúspěšnější zaměstnankyně a podnikatelky obdrží méně než 50 %.

9 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, k 1/6/2022 mi skončila rodičovská dovolená a k 1/9/2022 jsem se vrátila na do předchozího zaměstnání. Ale jsem opět těhotná (termín porodu 6/1/2023). Za jakých podmínek mohu dostat peněžitou podporu v mateřství? V zaměstnání tvrdí, že bych měla nárok po odpracování 30ti pracovních dnů. Předem moc děkuji za odpověď.

 2. Dobrý den, nemám nárok na mateřskou, smlouva mi skončila už před více než 2 lety. Za jakých podmínek však může na mateřskou nastoupit muž? Musela bych oficiálně hledat práci a on by byl od 7 týdne doma? Nebo jaký „status“ bych musela mít, aby mateřskou dostal? Někde jsem četla, že o dítě mohu dál pečovat já, ale on nesmí pracovat na dosavadní smlouvu (tedy musel by jít jinam, nebo dělat pro stejného zaměstnavatele úplně jinou činnost).

  Dále jsem byla přesvědčena, že nedostanu ani podporu v nezaměstnanosti. Ale našla jsem článek, že do uznávané doby můžeme započítat i péči o dítě, mladší 4 let – ano, nebo ne? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Jindřiško, Ministerstvo práce a sociálních věcí píše, že otcové a manželé mohou pobírat peněžitou pomoc v mateřství za několika podmínek: Jenom pokud měli dostatečně dlouho placeno nemocenské pojištění (vizte podrobnosti výše ve článku); navíc musejí s partnerkou uzavřít písemnou dohodu, že budou o dítě pečovat (+ vyplnit „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“) a peníze začnou čerpat nejdříve potom, co skončí šestinedělí.

   Ale ohledně podpory v nezaměstnanosti souhlasím. V zákoně č. 435/2004 Sb., § 41, stojí, že „náhradní dobou zaměstnání“ je taky: „osobní péče o dítě ve věku do 4 let“. Odkážu Vás taky na porodné a přídavky na děti, obojí vyplácí Úřad práce. A přeju Vám, ať tohle nelehké, ale požehnané období šťastně zvládnete.

   • Dobrý den, mám úplně stejný dotaz jako paní Jindřiška. Jenom mi chybí odpověď ohledně manželovy práce: „Nesmí pracovat na dosavadní smlouvu – tedy musel by jít jinam, nebo dělat pro stejného zaměstnavatele úplně jinou činnost?“ Děkuji za odpověď.

    • Díky za připomínku, Petro. Našel jsem několik právních názorů – interpretací. Panuje shoda, že manžel může pobírat peněžitou pomoc v mateřství a přitom pracovat pro dosavadního zaměstnavatele, ale nejjistější bude, když pro tento účel uzavře jinou smlouvu na jinou činnost (nikoli na práci – pozici, kterou vykonával doposud). Doporučuji opatrnost, protože máme novou vládu, která není úplně vyzpytatelná (zaznívají výroky o zpřísnění sociálního systému, pan premiér Babiš nedávno chtěl snížit zaručenou mzdu řidičů v autobusové dopravě, potom vzal svoje slova zpět atd.).

 3. Dobrý den, od 5.října 2017 jsem na neschopence kvůli rizikovému těhotenství…31.12.2017 mi končí v práci smlouva na dobu určitou. Termín porodu mi vychází na 3.5.2018, budu mít nárok na mateřskou??Když bych nastoupila na mateřskou dovolenou 8 týdnů před začátkem porodu,počítá se mi ochranná lhůta (180 dní) ode dne začátku neschopenky 5.října nebo od konce pracovní smlouvy?Děkuji moc za odpověď

 4. Dobry den, kolik musi byt odpracovanych dni a jak si je spocitam. Musi ty dny byt jen z jednoho zemestnani? Nastoupila sem 3.2. 2016 a skoncila 31.6. 2016 do dalsi sem nastoupila 8.7. 2016 a skoncila 23.8.2016 a ted od 1.9. 2016 delam do ted ale mela sem tam pauzu kdy sem byla na nemocenske od 17.10.2016 do 1.12.2016. Dekuji Katka

  • Hano, na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) budete mít právo, pokud na ni stihnete nastoupit ještě v takzvané ochranné lhůtě, která trvá stejně dlouhý čas, jaký jste strávila ve svém posledním zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Příklad: Žena byla v poslední zaměstnání rok, nyní je ve 3. měsíci těhotenství, smlouva končí v prosinci 2016, na mateřskou nastoupí začátkem března (8 týdnů před předpokládaným termínem porodu), takže v pohodě stíhá (ochranná lhůta by trvala skoro až do posledního června 2017).

   Na rodičovský příspěvek (rodičovskou) budete mít právo jistě, to je sociální dávka úplně pro všechny mladé rodiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno