Těhotenství nejdříve pozvolna, a nakonec prudce přechází do porodu, přičemž zatěžuje a vyčerpává ženský organismus. S rostoucím bříškem přibývají kilogramy, zatímco maminka musí respektovat chutě svého plodu. Chůze dává srdíčku a plicím zabrat stejně, jako dříve běh – a oblíbená jídla mohou vzbuzovat nevolnost. Zodpovědný muž, který aspoň jako pomocník prožívá požehnaný stav a sleduje hrdinství svojí partnerky, pociťuje úctu a obdiv. Kolik činí peněžitá pomoc v mateřství 2019, vyplácená z nemocenského pojištění?

Pojistnou dávku buďto máte, nebo nemáte předplacenou

Česká republika bývá nazývaná sociálním státem. Vyplácí například rodičovské příspěvky (každé mladé rodině) anebo přídavky na děti (nízkopříjmovým rodinám). Obě dávky jsou definované zákonem o státní sociální podpoře, podrobnosti najdete ZDE. Peněžitá pomoc v mateřství některé maminky úplně mine, stejně jako placená otcovská dovolená potěší jenom připravené tatínky. Vyplývá totiž ze zákona o nemocenském pojištění (č. 187/2006 Sb.), takže není automatickým občanským právem, ale „odměnou za předplatné“, přesněji za předchozí sociální odvody. Peněžitá pomoc v mateřství náleží pouze mamince, která:

 1. V den nástupu na mateřskou je zaměstnankyní (nebo v ochranné lhůtě), a jako taková odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.
 2. V den nástupu na mateřskou je osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), která odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let a zároveň aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce.

Ochranná lhůta kryje nedávno propuštěné zaměstnankyně a trvá tolik kalendářních dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Od lékaře k zaměstnavateli, nebo na „socku“

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství většinou vypisuje ošetřující lékař. Existuje výjimka: Gynekologa samozřejmě nemá smysl navštěvovat kvůli převzetí již narozeného dítěte do péče. V takovém případě stáhnete a vyplníte formulář ZDE, i bez pomoci lékaře. Zaměstnanec potom předá dokument zaměstnavateli, osoba samostatně výdělečně činná rovnou Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).

Datum úvodní výplaty není zákonem pevně dané. Peněžitá pomoc v mateřství začíná dnem, který maminka stanoví mezi počátky 8. a 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Co když svoji volbu nevyužije? Potom mateřská začíná 6. týdnem před očekávaným dnem porodu.

Peněžitá pomoc v mateřství 2019 podle kalkulačky

Peněžitá pomoc v mateřství většinou představuje 70 % dřívějších výdělků pojištěnky. Lépe honorované zaměstnankyně a podnikatelky dostanou procentuálně méně. Při hrubých měsíčních výdělcích nad 28 000 Kč jsou totiž přísněji nastaveny takzvané redukční hranice. Zkráceně řečeno, systém veřejného pojištění zmírňuje příjmové rozdíly v populaci. Uveďme několik příkladů, při 196 dnech mateřské:

 • Hrubý měsíční výdělek do 30 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 70 %
 • Hrubý měsíční výdělek 45 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 61 %
 • Hrubý měsíční výdělek 100 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 37 %

Výplatu zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení, ale následující kalkulačku zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Stačí vyplnit 2 zelená políčka: počet kalendářních dnů pomoci (maximálně 196 při porodu jedno dítěte, 259 při narození vícerčat) a vyměřovací základ (zpravidla průměrný hrubý měsíční výdělek během posledních 12 kalendářních měsíců). Vyjde peněžitá pomoc v mateřství 2019.

Zákon umožňuje, aby na mateřskou nastoupil manžel matky nebo otec dítěte.

6 KOMENTÁŘE

  • Hano, na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) budete mít právo, pokud na ni stihnete nastoupit ještě v takzvané ochranné lhůtě, která trvá stejně dlouhý čas, jaký jste strávila ve svém posledním zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Příklad: Žena byla v poslední zaměstnání rok, nyní je ve 3. měsíci těhotenství, smlouva končí v prosinci 2016, na mateřskou nastoupí začátkem března (8 týdnů před předpokládaným termínem porodu), takže v pohodě stíhá (ochranná lhůta by trvala skoro až do posledního června 2017).

   Na rodičovský příspěvek (rodičovskou) budete mít právo jistě, to je sociální dávka úplně pro všechny mladé rodiny.

 1. Dobrý den, nemám nárok na mateřskou, smlouva mi skončila už před více než 2 lety. Za jakých podmínek však může na mateřskou nastoupit muž? Musela bych oficiálně hledat práci a on by byl od 7 týdne doma? Nebo jaký „status“ bych musela mít, aby mateřskou dostal? Někde jsem četla, že o dítě mohu dál pečovat já, ale on nesmí pracovat na dosavadní smlouvu (tedy musel by jít jinam, nebo dělat pro stejného zaměstnavatele úplně jinou činnost).

  Dále jsem byla přesvědčena, že nedostanu ani podporu v nezaměstnanosti. Ale našla jsem článek, že do uznávané doby můžeme započítat i péči o dítě, mladší 4 let – ano, nebo ne? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Jindřiško, Ministerstvo práce a sociálních věcí píše, že otcové a manželé mohou pobírat peněžitou pomoc v mateřství za několika podmínek: Jenom pokud měli dostatečně dlouho placeno nemocenské pojištění (vizte podrobnosti výše ve článku); navíc musejí s partnerkou uzavřít písemnou dohodu, že budou o dítě pečovat (+ vyplnit „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“) a peníze začnou čerpat nejdříve potom, co skončí šestinedělí.

   Ale ohledně podpory v nezaměstnanosti souhlasím. V zákoně č. 435/2004 Sb., § 41, stojí, že „náhradní dobou zaměstnání“ je taky: „osobní péče o dítě ve věku do 4 let“. Odkážu Vás taky na porodné a přídavky na děti, obojí vyplácí Úřad práce. A přeju Vám, ať tohle nelehké, ale požehnané období šťastně zvládnete.

   • Dobrý den, mám úplně stejný dotaz jako paní Jindřiška. Jenom mi chybí odpověď ohledně manželovy práce: „Nesmí pracovat na dosavadní smlouvu – tedy musel by jít jinam, nebo dělat pro stejného zaměstnavatele úplně jinou činnost?“ Děkuji za odpověď.

    • Díky za připomínku, Petro. Našel jsem několik právních názorů – interpretací. Panuje shoda, že manžel může pobírat peněžitou pomoc v mateřství a přitom pracovat pro dosavadního zaměstnavatele, ale nejjistější bude, když pro tento účel uzavře jinou smlouvu na jinou činnost (nikoli na práci – pozici, kterou vykonával doposud). Doporučuji opatrnost, protože máme novou vládu, která není úplně vyzpytatelná (zaznívají výroky o zpřísnění sociálního systému, pan premiér Babiš nedávno chtěl snížit zaručenou mzdu řidičů v autobusové dopravě, potom vzal svoje slova zpět atd.).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno