Na konci jara dozrává nejoblíbenější ovoce, které můžeme v České republice vypěstovat a sklidit: jahody. Nepotřebujeme nutně svoji vlastní zahradu, ani nemusíme jezdit do supermarketu, můžeme přijmout pozvání od velkopěstitele. Podobně jako fungují kamenné samoobsluhy, v červnu a červenci probíhá samosběr jahod. Například na Vysočině nabízí svoji úrodu pan Lubomír Šantrůček, který zájemcům doporučuje, aby měli svoje vlastní pevné nádoby a varuje, abychom byli opatrní vůči prodejcům podél silnic. Více čtěte v našem rozhovoru níže. Celorepublikový seznam plantáží, adres, telefonních kontaktů a ceníků najdete pod TÍMTO odkazem.

Prověřenou značku zneužívají podvodníci

Jaké jsou výhody samosběru jahod (například oproti nákupu ovoce v supermarketu)?

Výhoda samosběru oproti nákupu v marketech spočívá hlavně v chuti jahod, jejich kvalitě a většinou i ceně. Máme mnoho zákazníků, kteří nejprve nakoupili jahody v obchodních řetězcích, ale po ochutnání raději zajeli k nám. Na našich plantážích jednak mohou předem „okoštovat“, co kupují, sami si plody vyberou a nejsou omezováni ani ve množství. Navíc mají kontakt jak se zbožím, tak s prodejcem, což taky považuji za důležité.

Musím připomenout, že ani nákupy od stánkařů prodávajících podél silnic nemusejí být vždycky nejlepší. Vyšší kvalitu nabízí prvotní prodejce, který chce mít spokojené, vracející se zákazníky. Většina jahodářů usiluje taky o vlastní, profesní spokojenost. Naproti tomu někteří překupníci sice během sklizně nakoupí větší množství jahod, další však dovážejí odjinud a všechno dohromady prodávají jako tuzemské. Přitom používají „nákupku“ jako domnělý důkaz, že nabízejí pouze české zboží.

Vzpomínám, jak nám vloni telefonoval jeden známý, zda máme stánek v lokalitě vzdálené asi 100 kilometrů. Na poutači tam totiž byla zneužita značka Šantrůček, respektive bylo tam napsáno „Šantrůčkovy jahody“. My však mimo našich plantáží žádný prodejní stánek nemáme. Někdo zřejmě zneužil našeho jména, které bylo předchozího dne zmíněno v jedné televizní reportáži.

S sebou nádobu, děti nechejme raději jinde

Co byste doporučil lidem, kteří chtějí vyrazit do některé „jahodové samoobsluhy“ (například jaké chyby často dělají nováčci apod.)?

I když prakticky na každé plantáži můžete koupit obal (košík, papírovou krabici), doporučuji, aby sběrač přivezl svoje nádoby na jahody. Je potřeba pevný materiál, aby bylo možné skládat ovoce do auta, nad sebe. Při cestě domů se mohou obaly v autě sesunout, a pak sběrač místo jahod přiveze džem, a ještě má špinavý kufr.

Určitě doporučuji nechat doma malé děti, případně přijet s doprovodem, který kluky a holky pohlídá vedle pole. Žádnému zemědělci nevadí, když jahody během sklizně ochutnáte, ale pobíhající ratolesti mohou úrodu pošlapat, a tak zničit. Proto děti většinou nejsou na plantáže pouštěny.

Máte nějaký oblíbený recept, jak jahody konzumovat? (Třeba já mám rád jako „přílohu“ mléko a cukr.)

Jahoda patří mezi nejchutnější druhy ovoce a existuje mnoho možných úprav. Někteří naši zákazníci mají mrazák výhradně na jahody, a během celé zimy používají řadu receptů. Naše děti, pokud vybírají obědové menu, vždy chtějí jahodové knedlíky. Já osobně mám nejraději jahodu bez přísad, „na syrovo“. Menší část úrody prodáváme už natrhanou a pokud náhodou neprodáme všechno (takových dnů je málo), zbytek nakládáme do sudu, a po čase a další úpravě máme výbornou jahodovici.

Recept na jahodové knedlíky: 2x měkký polotučný tvaroh, 2x žloutek, hrnek polohrubé mouky, špetka soli, mražené nebo čerstvé jahody. Na posypání moučkový cukr, máslo, tvaroh (skořice, Granko). Vypracujeme těsto, nakrájíme kousky, rozmačkáme na placičku, do které vkládáme jahodu. Knedlíky dobře zabalíme a přibližně 5-7 minut vaříme v osolené vroucí vodě.

Samosběr jahod Šantrůček – podrobnosti ZDE

Čeho si ceníte speciálně na svojí jahodárně?

S jahodárnou jsme začínali před dvaceti lety, na výměře zhruba čtvrt hektaru, a postupně vyrostli na dnešních 6 ha. Přitom máme podstatně horší půdní a klimatické podmínky, než níže položené plantáže, kde jsou v průměru vyšší teploty, nehrozí tolik „ledoví muži“ a celkově jsou na jahodovém trhu déle. Proto jsme rádi, že máme stále zákazníky, kteří se vracejí i z větších dálek. Některé skupiny berou samosběr jako společenskou záležitost.

Pozorujete ve svém oboru nějaké negativní důsledky údajných klimatických změn (například stále větší sucha, a tedy menší úrodu)?

Dříve jsme měli výhodu v poměrně vyšších dešťových srážkách během vegetace a nebylo životně nutné zavádět zavlažování. Bohužel, tohle v posledních 5 letech přestalo platit a bez závlah se neobejdeme ani na Vysočině.

A copak pan Šantrůček vzkáže na závěr?

Jahodářům přeji dobrou úrodu a spokojené zákazníky, zákazníkům potom krásný zážitek při sběru voňavých jahůdek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno