Třinecké železárny – Moravia Steel patří mezi největší průmyslové podniky a zaměstnavatele v České republice. Tisková mluvčí celé skupiny nám odpověděla na všetečné otázky ohledně tamních pracovních podmínek, mezd a odborové organizace. Petra Jurásková se vyhnula pouze dvěma dotazům: Proč tuzemské mzdy tolik zaostávají za západoevropskými a jaká je věková struktura zaměstnanců ve Třineckých železárnách.

Jak hodnotíte tuzemskou pracovní sílu?

U zaměstnanců oceňujeme loajalitu a zručnost, jíž vynikají obzvlášť v technických oborech. Paradoxně ty nám nyní nejvíce schází a děláme vše pro to, abychom si mladé lidi v tomto směru vychovávali a motivovali už od mateřských školek.

Jak hledáte a motivujete zaměstnance?

Naše zaměstnance hledáme tradičními metodami na trhu práce, spolupracujeme s Úřady práce a dalšími institucemi v tomto oboru, nicméně velkou pomocí pro nás je provozování vlastní Střední odborné školy TŽ, v níž si připravujeme své budoucí zaměstnance v oborech a v odbornosti, které požadujeme a potřebujeme. Nebráníme se přijímání a vyhledávání zaměstnanců také z příhraničních oblastí Slovenska a Polska vzhledem k naší geografické poloze.

Motivace:

 • Nadstandardní příplatky za práci v noci, ve svátek, v soboty a neděle
 • Příplatek za směnnost
 • Mimořádné odměny v závislosti na hospodářských výsledcích
 • Příspěvek na stravování (ceny teplého jídla – polévka + hlavní chod již od 25,- Kč)
 • Navýšení dovolené nad rámec zákoníku práce
 • Dlouhodobé a stabilní zaměstnání
 • Zázemí tradiční, silné a stabilní společnosti
 • Možnost budoucího nástupu do kmenového stavu

Jaké typy úvazků mají vaši zaměstnanci?

Aktuálně zaměstnáváme 7 000 pracovníků, kteří mají řádnou pracovní smlouvu. Agenturní zaměstnanci tvoří nepatrnou část z nich, a to přibližně 300 – 400 (v průběhu roku se toto číslo mění). Drtivá většina pracovníků má smlouvu na dobu neurčitou.

Kolik platí Třinecké železárny za odvedenou práci?

Průměrná mzda za rok 2015 dosáhla 29 100,- Kč.

Máte svoji odborovou organizaci?

Ano, odborová organizace: ZO KOVO Třineckých železáren je tradičním partnerem zaměstnavatele, probíhají s ní veškerá jednání související s kolektivní smlouvou, v níž se stanovují veškeré výhody zaměstnanců. Nemáme s tím problém, vzájemná komunikace je oboustranně vyvážená, vždy se snažíme najít společnou řeč.

K TÉMATU:

4 KOMENTÁŘE

 1. Tak proč mám výplatu 13 750 Kč? Chtěl bych raději medializovat tvrdý život špatně placených zaměstnanců, nebo možná založit odbory, abychom skutečně dosáhli na třicítku měsíčně.

 2. Jo, ekonomové a pochlebovači mají platy až 24násobné oproti normální mzdě, tak se nedivte, že průměr vychází takhle vysoko!

  • Milane, je obvyklé snad ve všech firmách, že většina lidí bere menší částku než pomyslný průměr celé populace. Myslím, že existuje logické vysvětlení: Dolní strop existuje (zaručená mzda), zatímco horní strop nikoli (výdělky v soukromém sektoru nejsou omezeny), takže se „tahouni“ vymykají střední hodnotě výrazněji než „lenoši“ a smolaři.

   Ale ve Třineckých železárnách je průměrná mzda podstatně větší než v celé tuzemské ekonomice, proto doufám, že i „řadoví“ dělníci mají více než medián (prostřední mzdu) Moravskoslezského kraje, která je pod 24 tisíci Kč hrubého měsíčně (včetně prémií apod.).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno