Ruční práce se dřevem je povznášející, ostatně živila i Ježíše Krista. Tesař staví lešení, osazuje krovy, obkládá stěny a stropy. Truhlář opravuje nebo zhotovuje nábytek. Umělecký truhlář vytváří ornamenty a figury, rekonstruuje historické vzory a vlysy. Pokud jsou vyučení v oboru, mohou provozovat řemeslnou živnost. Tady zaostříme na zaměstnance, kteří dostávají v privátní společnosti (s.r.o., a.s.) mzdu, ve veřejném sektoru plat.

Zaměstnanec v soukromé firmě má právo na zaručenou mzdu

Podle Českého statistického úřadu berou tesaři a stavební truhláři velmi podprůměrnou mzdu, ostatní truhláři dostávají ještě méně. I proto vláda vydala nařízení č. 567/2006 Sb., kde stanovuje, na jakou odměnu mají právo různí zaměstnanci. Podle náročnosti svého zaměstnání patříte do určité skupiny prací (čím výš, tím lépe) a máte nárok na příslušnou sazbu zaručené mzdy. Podrobnosti najdete ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Umělecký truhlář a „obyčejný truhlář“ ve veřejném sektoru

Trošku jistější postavení mají zaměstnanci v nepodnikatelské sféře. To znamená, že jsou zaměstnaní například na obecním úřadě, v příspěvkové organizaci, veřejnou školou, nemocnicí apod. Umělecký truhlář, tesař i obyčejný truhlář tady dostávají platy podle tabulek, které najdete vždycky aktuální ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem. Kromě vzdělání a praxe rozhoduje především náplň práce, jak popíšeme níže.

PŘÍKLADY: Pokud truhlář vykonává „montáž a demontáž korpusů skříňového nábytku,“ patří minimálně do 4. platové třídy. Pokud zajišťuje „samostatné zhotovování rovinných konstrukcí reliéfních mapových stolů,“ patří minimálně do 5. platové třídy.

UMĚLECKÝ TRUHLÁŘ (v Katalogu prací má číslo 2.04.30)

6. platová třída

 1. Samostatné zhotovování truhlářských výrobků bez technologické dělby práce.
 2. Převážně ruční zhotovování individuálních scénických doplňků bez dělby práce.
 3. Vykládání a sestavování okrasných dýh na křížovou spáru, šachovnici a žilky a přimořování domácích okrasných dřevin se zachováním kresby včetně konečné povrchové úpravy.

7. platová třída

 1. Zhotovování slohových oken a dveří podle původních vzorů s přenášením detailů a profilace dřeva včetně okovávání.
 2. Rekonstrukce vykládaných historických podlah a vlysů se zachováním původních druhů dřev, rozměrů a povrchové úpravy.
 3. Zhotovování a sestavování složitých individuálních skříní zabudovaných do nepravidelného prostoru.
 4. Zhotovování kusového nábytku podle návrhu včetně přípravy materiálu a výtvarně náročných a složitých částí scénických dekorací.
 5. Zhotovování náročných ornamentálních a figurálních intarzií včetně jejich oprav všemi technikami.
 6. Dekorativní obkládání stěn historických interiérů rámovými konstrukcemi a výplněmi z ušlechtilých dřev včetně jejich konzervace.
 7. Samostatné vyřezávání loutek podle návrhů výtvarníků a výroba jejich mechanizmů.

8. platová třída

 1. Náročné práce při zhotovování slohového nábytku, interiérového zařízení, stavebních slohových prvků s výraznými uměleckými prvky podle návrhu včetně jejich sestavování.
 2. Zhotovování složitých truhlářských výrobků lidové umělecké výroby.

9. platová třída

 1. Zhotovování složitých ornamentálních a figurálních intarzií a maketárií včetně rekonstrukcí a specializovaných zásahů na historických truhlářských dílech s využíváním restaurátorských technik.

TRUHLÁŘ (v Katalogu prací má číslo 2.21.14)

3. platová třída

 1. Hoblování řeziva, přířezů, vlysů a velkoplošných materiálů na tloušťkovacích tří- nebo čtyřstranných hoblovkách a rovinných frézách včetně jejich seřizování.

4. platová třída

 1. Montáž a demontáž korpusů skříňového nábytku.
 2. Frézování přířezů, vlysů a plošných materiálů o ploše odebíraného materiálu nad 4 cm nebo frézování plných ploch a rámových sestav, například dělicích stěn, balkónových rámů, po obvodu.

5. platová třída

 1. Opravy nábytku včetně kancelářského a ostatních dřevěných a dřevotřískových dílů vnitřního zařízení.
 2. Samostatné zhotovování rovinných konstrukcí reliéfních mapových stolů.

6. platová třída

 1. Provádění truhlářských stavebních prací, například osazování velkorozměrových a členitých oken a dveří z tvrdého dřeva, slohových oken a dveří, kazetové obkládání stěn a stropů podle návrhů architektů, osazování křivočarých schodů s kosými stupni a ohybníky, zhotovování a osazování ohybníků madel z tvrdého dřeva s přizpůsobováním a dotvarováním.
 2. Individuální zhotovování velkoformátových prostorových zakřivených modelů reliéfních map s přizpůsobením použité projekce a měřítka mapy a dalších speciálních produktů pro potřeby geografického zabezpečení.
 3. Samostatné zhotovování individuálních a prototypových výrobků, například dýhovaných leštěných příborníků, řezaného dýhovaného a leštěného sedacího nábytku.

7. platová třída

 1. Individuální zhotovování náročného prototypového nebo slohového nábytku.
 2. Opravy slohového nábytku, doplňování částí intarzií a řezeb a přimořování, připalování a leštění při opravách nábytku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno