Rybáři přivezli do našich měst šplouchající kádě, aby strávníkům prodali tradiční rybu pro štědrovečerní večeři. Srovnejme tedy, kolik stojí vánoční kapr. Cena za 1 kg v roce 2023 sahá od 60 Kč po 860 Kč. Nejlevnější jsou živí šupináči, zatímco nejdráže vycházejí prvotřídní vykostěné filety.

Kolik stojí vánoční kapr?

Rybáři mají kapra zadarmo, protože si ho sami uloví. Ve velkoobchodě stojí vánoční ryba 60 až 100 Kč/kg, nejnižší ceny jsou však vyhrazeny pro velkoodběratele. V maloobchodě přijde živý kapr průměrně na 127 Kč/kg. Hotové filety se pohybují kolem 449 Kč/kg. Záleží na konkrétním prodejci, proto se podívejme, jaké nabídky jsou aktuální v roce 2023.

Rybáři prodávají ryby v akci

Česká republika patří mezi vnitrozemské státy, takže nemáme vlastní sardinky, tresky ani makrely. Naši rybáři loví především kapra. Většinu živých šupináčů vyvážejí na zahraniční trhy, protože průměrný obyvatel Evropské unie sní každoročně 11 kilogramů sladkovodních ryb, zatímco typický našinec zkonzumuje pouhých 1 200 gramů.

Výjimku představují Vánoce, neboť kapři tradičně zdobí štědrovečerní jídelní stoly. Na konci adventní doby jsou proto nakládáni do kádí a putují do měst, kde čekají na svoje konzumenty. Rybářské stánky stávají na ulicích a náměstích, nebo před některými supermarkety Albert, Bauhaus, Globus, Kaufland, Penny a Tesco.

Vánoční kapr – cena 2023

Jestli chcete, překupníci vám živou rybu prodají, nebo taky rovnou zabijí. Citlivější lidé však namítají, že hejna živých kaprů ve stísněných kádích trpí. Billa a Lidl proto takový prodej před svými pobočkami nepodporují. Nicméně celé čerstvé ryby jsou levnější než zpracované filety, které leží v mrazácích. Celý vánoční kapr → cena 2023:

ProdejceCena
Rybářství Nové Hrady90 Kč/kg
Rybářství Hluboká, Hluboká nad Vltavou95 Kč/kg
Rybníkářství Pohořelice97 Kč/kg
Český rybářský svaz, Chabařovice105 Kč/kg
Rybářství Hodonín, prodejna Dolní Benešov111 Kč/kg
Český rybářský svaz, Hradec králové115 Kč/kg
Česká zemědělská univerzita v Praze129 Kč/kg
Řybniční hospodářství, Lázně Bohdaneč135 Kč/kg
Chabrybárna, Praha-Dolní Chabry165 Kč/kg
Rybářství u Šupinky, Milovice225 Kč/kg
Pohořelické rybníkářství prodává kapry pouze ve velkém množství, minimálně od 50 kilogramů. Milovický Šupinka odhaduje, že celá ryba váží přibližně 2 kg a účtuje 450 Kč/kus.

Kolik stojí kapří filet v Kč/kg

Král českých rybníků má chutné maso, které funguje také jako prevence proti srdečním a cévním chorobám. Jeho příprava a konzumace však není jednoduchá, neboť obsahuje nebezpečné kůstky. Někteří spotřebitelé proto preferují filety, které by měly být zbaveny hlavy, ploutví, vnitřností a kostí. Takový komfort však není levný. Kolik stojí kapří filet → cena za 1 kg:

ProdejceCena
prodejryb-tabor.cz232,00 Kč/kg
farmbox.cz261,60 Kč/kg
makro.cz299,00 Kč/kg
gastroprodukt.cz320,00 Kč/kg
dobrereznictvi.cz373,75 Kč/kg
fishhouse.cz390,00 Kč/kg
rohlik.cz399,90 Kč/kg
ryby-tvy.cz460,00 Kč/kg
internakup.cz479,00 Kč/kg
blue-fjord.cz549.00 Kč/kg
ocean48.cz598,00 Kč/kg
bossfood.cz611,30 Kč/kg
trzistepraha.cz860,00 Kč/kg
Makro je velkoobchod, takže svoje zboží prodává pouze podnikatelům.

Koi kapr – cena okrasného šupináče

Typický český macek je na hřbetě zelenošedý, na bocích zelenožlutý a na břiše světlý až bílý. V Číně a Japonsku ovšem křížením vznikli také červení, modří, černí nebo pestří kapři. V japonštině se jmenují koi. Obvykle nejsou chováni pro maso, ale jako ozdoba zahradních jezer. Jejich tržní hodnota závisí na barvách, stáří a velikosti. Koi kapr cena obvyklá v ČR:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno