Podniky a instituce mívají výrazné ředitele, moderní internetové prezentace a multimediální reklamní kampaně. Ale první osoba, kterou návštěvník skutečně osobně pozná, bývá vrátný. Zdánlivě podřadný hlídač vstupního vestibulu může hosta znechutit, anebo potěšit milým přivítáním. Vrátný většinou dostává nízký plat, ale zároveň může plodně využít volné chvilky, když zrovna nikdo nic nechce.

„Píšu divadelní hry, jsem redaktorem rubriky umění v novinách a 12. rokem jsem taky noční vrátný,“ říká dramatik Roman Sikora v dokumentu, jehož je hlavní postavou. Svůj čas evidentně využívá velmi plodně. Vrátný ani nemá jinou možnost, protože patří do nejnižší skupiny prací a může pobírat jenom minimální mzdu. Vyhledávač Úřadu práce ukazuje, že soukromí zaměstnavatelé často chtějí, aby jejich vrátný byl invalidou, kterému smějí vyplácet ještě méně (více ZDE).

Vrátný ve státní správě nebo veřejných službách

Skromnou existenci čekejme také v platovém sektoru. Oficiální Katalog prací čísluje profesi VRÁTNÝ 1.06.08. Pokud jste zaměstnáni přímo ve veřejné instituci, pobíráte základní hrubý plat podle tabulky, kterou najdete ZDE. Jinou stupnici má vrátný obecního úřadu, jinou vrátný nemocnice, jinou vrátný příspěvkové organizace…

Platovou třídu vrátný obdrží podle vykonávané práce

Pozor! Ve vyšší platové třídě nemusíte vykonávat všechny úkony, které pod ni spadají. Stačí mít ve smluvním popisu práce uvedenou některou činnost. Například: „Kontrola a evidence příjezdů a odjezdů dopravních prostředků z uzavřených areálů, hlídání, střežení a bezpečnostní dohled na parkovištích.“ Vrátný někdy k hrubému měsíčnímu základu dostává příplatky: za noční nebo víkendovou směnu, za přesčas apod.

Vrátný v 1. platové třídě

1. Kontrola příchodů a odchodů pracovníků i návštěvníků včetně poskytování informací a namátkové kontroly příručních zavazadel odcházejících. Kontrola příjezdů a odjezdů všech druhů vozidel ve vrátnici.

2. Výdej klíčů, zavírání a otevírání objektů, provádění obchůzek objektů, sledování bezpečnostních signalizačních zařízení.

Vrátný ve 2. platové třídě

1. Kontrola a evidence příjezdů a odjezdů dopravních prostředků z uzavřených areálů, hlídání, střežení a bezpečnostní dohled na parkovištích.

Vrátný ve 3. platové třídě

1. Kontrola a evidence příjezdů a odjezdů dopravních prostředků s náročným režimem pro vstup, pohyb po areálu a jeho opouštění, spojená s inkasem peněz, hlídáním, střežením a bezpečnostním dohledem na parkovištích.

1 komentář

  1. Dobrý den, potřebovala bych poradit… spadám do 2. platové třídy, zařazení v katalogu prací: 1.06.08, 1.06.01, a 1.06.12. Pracuji v příspěvkové organizaci jako recepční (nemám doposud žádnou praxi) v domově pro seniory. Ráda bych se zeptala, v pracovních úkolech dle prac. náplně je uvedeno: ,,Dle potřeby a pokynů přímého nadřízeného vykonává i další práce související především s pracovním zařazením“. Znamená to, že když mi ředitel nakáže, abych mu umyla služební auto, které je využíváno zaměstnanci (ne mnou), tak to musím udělat? Je to ještě stále má náplň práce? Děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno