Nejbohatší lidé vlastně dělají totéž. Aristoteles Onassis začínal jako prodavač vlastních cigaret, Bill Gates jako prodavač počítačových programů a softwarů, Andrej Babiš údajně jako prodavač hnojiv. I když postupně získali značné jmění, nadále nabízeli svoje zboží a inkasovali peníze, zkrátka obchodovali. Nyní věnujme pozornost lidem, kteří pravděpodobně nevydělají miliardy, ačkoli teoreticky taky dělají totéž. Jak vysoký bývá plat prodavačky, respektive zaměstnaného prodavače?

Mzda prodavačů v soukromých společnostech

Vyhledávač Úřadu práce ukazuje značný rozptyl nabídek. Především soukromí zaměstnavatelé lákají motivační složkou mzdy, závisející na dosažených finančních výsledcích. Šikovný obchodní zástupce a aktivní řidič, ochotný cestovat a hovořící světovým jazykem, technicky nebo marketingově vzdělaný, může vydělávat přes 50 000 Kč měsíčně. Na opačném konci škály najdeme plat prodavačky „za pultem“, která dostává někdy jenom minimální mzdu, což ve velké většině případů odporuje vládnímu nařízení.

„samostatný prodej zboží a teplých jídel v kantýnách a bufetech spojený s úpravou na talíře“ patří do takzvané 2. skupiny prací, a podle vládního nařízení zasluhuje vyšší mzdu. Ještě lépe musí být hodnocena „kontrola zakoupeného zboží, inkaso peněz v hotovosti nebo na úvěrové karty např. v supermarketech“. Všechny zaručené mzdy prodavačky a prodavače najdete rozepsané ZDE a ZDE. Abychom zjistili plat prodavačky nebo prodavače, musíme opustit soukromé firmy, a prozkoumat veřejnou sféru.

Plat prodavačky ve veřejném sektoru určuje tabulka, stupeň a třída

V oficiálním katalogu prací má PRODAVAČ/KA číslo 2.05.04. Pokud jste zaměstnáni přímo ve veřejné instituci, pobíráte základní hrubý plat podle tabulky, kterou najdete ZDE. Jiná stupnice přísluší například prodavačce příspěvkové organizace (muzea, kulturního domu apod.), jiná stupnice náleží prodavačce zaměstnané přímo obecním úřadem… Kromě praxe a vzdělání (platového stupně) rozhoduje platová třída, zrcadlící nejtěžší vykonávanou práci.

Pozor! Ve vyšší platové třídě nemusíte vykonávat všechny úkony, které pod ni spadají. Stačí mít ve smluvním popisu práce uvedenou některou činnost. Například: „Nabídka a samostatný prodej zboží, jeho přejímka, uskladňování, vystavování a aranžování zboží v prodejně, inkaso nebo vystavování potřebného dokladu pro pokladnu.“ Plat prodavačky někdy stoupá osobním ohodnocením a příplatky (za přesčasy, za vedení apod.).

2. platová třída

1. Samostatný prodej zboží a teplých jídel v kantýnách a bufetech spojený s úpravou na talíře, případné ošetřování jídel dodávaných v teplé, chlazené nebo jinak konzervované podobě.

3. platová třída

1. Nabídka a samostatný prodej zboží, jeho přejímka, uskladňování, vystavování a aranžování zboží v prodejně, inkaso nebo vystavování potřebného dokladu pro pokladnu.

4. platová třída

1. Samostatný prodej zboží nebo služeb náročného sortimentu, jeho přejímka, skladování, ošetřování, aranžování v prodejně, průzkum spotřebitelské poptávky, účast na inventarizacích, samostatné vyřizování reklamací.

5. platová třída

1. Organizace práce na svěřeném úseku prodeje.

7 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, pane Woffe,

  ráda bych se vás podobně jako ostatní zeptala, jaká je moje tarifní třída. Pracuji jako prodavačka potravin v akciové společnosti UNIKOM, přičemž mojí náplní práce je zejména prodej na úseku uzenin, objednávka zboží, přejímka, uskladňování, vystavování a aranžování zboží v prodejně (tak jak je napsáno výše). Na pokladnu chodím jakožto zástup v době dovolených, případně polední pauzy. Podílím se též na inventarizaci zboží, nicméně pouze fyzicky, ne organizačně. Byl byste prosím tak hodný a napsal byste mi, do jaké tarifní třídy tedy patřím?

  Předem děkuji za vaši odpověď.

 2. Vím, že minimální mzda není žádná velká výhra. Ale v oblastech, kde chybějí pracovní příležitosti, jsou lidé rádi aspoň za něco. Jinak se některé lokality vylidní, zůstanou tam pouze důchodci a chalupy Pražáků.

  Ovšem na druhou stranu znám taky lidi, kteří koupí svému synáčkovi telefon za 10 000 Kč, děťátko potom tahá mobil všude možně, takže má za chvíli prasklý displej – a potřebuje taky nejnovější počítač na přihlouplé hry. Na svačinu drahé potraviny a peníze létají oknem. Matky potom bědují, že výplata nestačí, ale svým milánkům dávají první poslední. Celý život pracuji s mladými a dnešní rozmazlenost dříve nebyla.

  • Šarloto, prodavačka v (předpokládám, že soukromé) masně patří pravděpodobně do 3. skupiny prací, kde najdeme také: „Opracování a úprava jatečního masa, stahování, kuchání drůbeže a ryb pro kuchyňské zpracování včetně třídění podle druhů.“ Podrobnosti pod TÍMTO odkazem.

 3. Dobrý den. Jsem zaměstnaná jako prodavačka potravin u soukromého podnikatele. Chtěla jsem se optat, jak je to s výpočtem mzdy, jestli se na nás vztahuje mzdová skupina a na co vlastně máme ze zákona nárok. Pracujeme dnes a denně s penězi, přejímáme zboží, tudíž odpovědnost velká. Děkuji moc za odpověď.

  • Ivono, takzvaná zaručená mzda podle zařazení do skupin prací se vztahuje na všechny zaměstnance, kteří mají pracovní smlouvu (nedělají jenom „na dohodu“) a nedohodli si prostřednictvím odborů horší podmínky. Například do 3. skupiny prací patří: „Nabídka a samostatný prodej zboží, přejímka, uskladňování, vystavení a aranžování zboží v prodejně včetně inkasa.“ Podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno