Průměrný Čech se dožívá stále vyššího věku, a proto také pracuje déle než jeho předkové. Ale jestli jste unavení, dlouhodobě nezaměstnaní či bohatí, popřemýšlejte o předčasném odchodu do důchodu. A svoje rozhodnutí zbytečně neodkládejte, protože zákonodárci zpřísňují pravidla. Vyložíme vám, jak probíhá žádost o předčasný důchod a různé scénáře vám přepočítá kalkulačka.

Záleží na věku, dětech a zaplaceném pojištění

Když vznikla první československá republika, její typický občan se nedožil ani 50 let. Nyní průměrný Čech umírá po svých 79. narozeninách. Mezitím byl zaveden systém povinného důchodového pojištění, které původně mělo přísné podmínky. Zatímco poslanci přijímali zákon o zásluhách T. G. Masaryka, důchod dostávalo pouhé 1 % československé populace. Dneska starobní důchodci představují 22 % české společnosti.

Průměrný občan žije a pracuje déle než jeho pradědeček, a proto se dočká odpočinku. Standardní důchodový věk závisí na dni, kdy jste se narodili, na vašem pohlaví a počtu vychovaných dětí. Mírnější pravidla platí pro starší matky, přísnější podmínky se vztahují na mladší muže. Důchodový věk postupně stoupá na 65 let, potřebná doba důchodového pojištění trvá až 35 let. Ale existují zkratky.

Předčasný odchod do důchodu v letech 2024 a 2025

Možná jste vyčerpaní, marně hledáte zaměstnání, nebo máte našetřené peníze na spokojené stáří. V takových případech stojíte před otázkou, zda ještě zabojujete na pracovním trhu, nebo odejdete do penze dříve než většina vašich českých vrstevníků. Nárok na předčasný důchod vzniká 3 roky před důchodovým věkem, přičemž podle současných podmínek potřebujete minimálně 35 let důchodového pojištění.

Senioři přibývají a většinou jsou závislí na státu. Kdybychom pokračovali v dosavadním vývoji, zastoupení starobních důchodců v tuzemské populaci stoupne na více než 33 %. Státní rozpočet přitom v posledních letech vykazuje hluboké deficity, a proto naši zákonodárci připravili reformu. Od 1. října 2024 bude předčasný důchod podmíněn 40 lety důchodového pojištění.

Předčasný důchodDo září 2024Od října 2024
Minimální doba důchodového pojištění35 let40 let
Minimální věkO 3 roky nižší než důchodový věkO 3 roky nižší než důchodový věk
Snížení výpočtového základuO 1,5 % za každých 90 dní před důchodovým věkemO 1,5 % za každých 90 dní před důchodovým věkem
ValorizacePravidelně se zvyšuje pouze základní, nikoli procentní výměraPravidelně se zvyšuje pouze základní, nikoli procentní výměra

Výpočet a krácení starobních penzí

Dobře zvažte, zda zůstanete na pracovním trhu, či zamíříte na odpočinek. Jakmile definitivně odejdete do předčasného důchodu, stát vám napořád sníží takzvaný výpočtový základ, aby klesla procentní výměra vaší penze. Zároveň vám dočasně omezí valorizaci, která probíhá každý Nový rok. Dokud nedosáhnete důchodového věku, průběžně poroste základní výměra vašeho důchodu, ale bude zmrazena jeho procentní výměra.

Příklad: Žadatel odpracoval 40 let a pobírá hrubou mzdu kolem 40 000 Kč/měsíc, stejně vychází jeho osobní vyměřovací základ. Standardního důchodového věku dosáhne 1. prosince 2025. Pokud odejde do penze o 6 měsíců dříve, jeho výpočtový základ snížíme o 4,5 %. Proto jeho starobní důchod vyjde na 18 853 Kč/měsíc. Kdyby počkal až do svého řádného důchodového věku, dostal by 19 521 Kč/měsíc.

Různé příklady přepočítá následující orientační kalkulátor.

Kalkulačka pro předčasný důchod 2025

Výpočet zjednodušujeme, nezahrnujeme kupříkladu takzvané výchovné. Našli jste chybu? Podali jste žádost o předčasný důchod a úředníci vám spočítali jinou částku? Chcete vyjádřit svůj názor? Napište do diskusního fóra pod článkem.

Zakázaná práce a povolený přivýdělek

Od měsíce, kdy začnete pobírat předčasný starobní důchod, pocítíte jistá omezení. Nebudete moci vykonávat takovou výdělečnou činnost, ze které by muselo být odváděno důchodové pojištění. Stát vám v takovém případě povolí následující přivýdělky:

Jestli chcete nadále pracovat jako plnohodnotní zaměstnanci na pracovní smlouvu, nebo naplno podnikat, máte 3 možnosti:

  • Požádáte o takzvaný předčasný důchod bez výplaty. Stát vám potom vypočte penzi podle současných podmínek, ale její výplata začne až po dosažení vašeho důchodového věku. Tato varianta vycházela výhodně v letech, kdy probíhaly mimořádné červnové a zářijové valorizace, ale momentálně nemá smysl.
  • Požádáte teprve o normální starobní důchod. Stát vám potom vypočítá penzi podle podmínek, které budou platit v den, kdy dosáhnete důchodového věku.
  • Radikální obětavci, libertariáni a anarchokapitalisté o státní důchod nikdy nepožádají a celoživotně spoléhají pouze na svoje vlastní síly. Pokud ale splňujete podmínky, nezdráhejte se a penzi využijte.

Žádost o předčasný důchod (bez výplaty)

V praxi záleží na každém dni, kdy jste studovali, byli na neschopence, plnili svoji brannou povinnost, vychovávali děti na mateřské a rodičovské dovolené atd. Proto zajděte osobně na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), respektive na její okresní pobočku (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ). Tam poproste úředníky o papírový formulář, abyste společně vyplnili žádost o předčasný důchod.

Rovnou přineste dokumenty, které se týkají vaší penze: například občanský průkaz nebo povolení k pobytu, doklady o studiu a případně o výkonu vojenské služby, rodné listy vašich dětí či výpisy z matriky, žádost o výplatu na bankovní účet apod. Úředníci vám eventuálně vysvětlí, co máte ještě dodat.

6 KOMENTÁŘE

  1. Jaké dokumenty musím doložit,pracuji již 30 let v BRD,v CZ mám odpracováno10 let.Jedná se o český důchod,předčasý,bez výplaty.
    Děkuji

  2. Dobrý den, jsem nar. 11.11.1964, pečuji o osobu blízkou (4. stupeň). Mohu do předčasného důchodu o 5 let (žádost podat do konce srpna 23), s odkladem výplaty až do řádného starobního důchodu, jsou pro mě podmínky výhodné z hlediska valorizace?

  3. Dobrý den, jsem OSVČ. Kolik si mohu vydělat, kdybych odešel do předčasného důchodu? Děkuji za odpověď.

  4. Dobrý den. Chci se zeptat: Když jsem v předčasným důchodu, můžu si přivydělat a nebo být zaměstnán? Díky za brzkou odpověď. Václavík

    • Milane, podle mých informací v předčasném důchodu můžete pracovat a vydělávat jako zaměstnanec. Ale pokud nechcete o svoji penzi přijít, až do dosažení důchodového věku smíte vykonávat jenom takovou ekonomickou aktivitu, při které nemusíte odvádět sociální pojištění.

      Lze tedy například pracovat na dohodu o provedení práce, nebo na dohodu o pracovní činnosti, ale jenom na omezený časový úvazek, a rovněž výdělkem nesmíte překročit určitou hranici (na DPP do 300 hodin ročně a do 10 000 Kč měsíčně, na DPČ maximálně poloviční úvazek a méně než 2 500 Kč měsíčně) – PODROBNOSTI.

      Po dosažení důchodového věku již penze není nijak podmíněna nízkým výdělkem, takže potom smíte pracovat za jakoukoli odměnu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno