Ve Velké Británii proběhlo referendum o setrvání, nebo vystoupení ostrovního království z Evropské unie. 52 % voličů vzkázalo, že chtějí takzvaný Brexit, tedy konec svého členství v EU. Britští politici reagují na výsledek rozpačitě, ostatně plebiscit nemusejí vůbec respektovat. Za to britská libra prudce padá, na ostrovech přibývají xenofobní útoky a přinejmenším Skotsko hrozí, že v Evropské unii zůstane jako samostatný stát.
Krajní pravice využívá nastalého chaosu a po Brexitu požaduje Auxit, Belgexit, Czexit, Danexit, Frexit, Germanexit, Italexit, Nexit, Slovexit nebo Swexit. Co přesně znamenají a nakolik závažné jsou zkratky, které příjemně vzrušují Vladimira Putina, Donalda Trumpa a Václava Klause?
Auxit, Slovexit a Germanexit okolních států
Pokud Evropská unie bude pokračovat v centralizaci, do roka může uspořádat svoje referendum o vystoupení Rakousko. Alespoň podle tamního pravičáka Norberta Hofera, který získal v nedávných prezidentských volbách 49,7 % hlasů. Když spojíme slova Austria (anglicky Rakousko) a exit (vystoupení), dostáváme zkratku Auxit.
Slovexit, tedy odchod Slovenska požaduje tamní fašista Marián Kotleba, toho času hejtman Banskobystrického kraje. Germanexit – naprostou samostatnost Německa nevylučuje poměrně malá politická strana AfD (Alternativa pro Německo), podporovaná bývalým českým prezidentem Václavem Klausem.
Frexit a Italexit šedesátimilionových zemí
Bývalý český premiér fandí také Marii Le Penové, která se může stát příští prezidentkou Francie. Ikona tamního nacionalismu chce omezit imigraci a práva homosexuálů. Oslavuje britský exit a plánuje obdobné referendum, ve kterém by rovněž Francouzi mohli odmítnout Evropskou unii a zvolit Frexit.
Itálie má skoro 60 milionů obyvatel a podle průzkumu veřejného mínění více než polovina voličů podporuje referendum o stejné otázce. Výsledkem může být Italexit, tedy odchod Itálie z Evropské unie.
Swexit a Danexit ve Skandinávii
Švédové pozorně sledovali britské referendum. Dřívější výzkumy veřejného mínění ukazují, že kvůli Brexitu mohou získat většinu zastánci Swexitu, čili odpůrci vlastního členství v Evropské unii. Naproti tomu v Dánsku mají největší zastoupení opatrní voliči. Zatím jednoznačně nepreferují ani členství v Evropské unii, ani Danexit. Chtějí počkat, aby teprve s odstupem času zhodnotili důsledky britského rozhodnutí.
Nexit a Belgexit v Beneluxu
V Nizozemsku vede euroskeptiky Geert Wilders, zároveň předseda středně velké parlamentní strany PVV (Strany pro svobodu). Po výsledcích britského referenda žádá podobný plebiscit ve svojí domovině, aby občané mohli případně vybrat Nexit. V srdci Evropské unie skloňují Belgexit, tedy odchod celé Belgie, jako velmi nepravděpodobnou alternativu.
Czexit, tedy exit České republiky z Evropské unie
Češi mají pověst euroskeptiků, ale nakonec můžou překvapit. Hospodářský soumrak nad Velkou Británií dokazuje, jak negativní důsledky má národovecký separatismus. Program krajní pravice, a především xenofobní útoky připomínají, že starý kontinent neunikl temným přízrakům minulosti. Co myslíte, pomohl by nám Czexit?
Co je to frexit? Lze to přeložit do češtiny?
Jde o spojení slov French a exit – neboli Francie a odchod. Podobně jako brexit = Britain + exit, czexit = Czech + exit atd.
Myslím, že odchod z EU by nás uchránil budoucích nesmyslných zákazů a příkazů, které Evropská komise pod vedením Junckera určitě vymyslí, podle toho, co už bruselští byrokrati stačili napáchat, soudím, že nás v tomto profláknutém spolku nic dobrého nečeká. Je lepší odejít, než bude ještě hůř.
S panem Kaplanem SOUHLASÍM!!! A jsem zcela pro odchod České republiky z Evropské unie! Nesmyslných zákazů, příkazů, atd. už bylo dost. A hodně dotací „spolkne“ pan Babiš! Soukromí zemědělci mají „trochu smůlu“. 🙁 Nevím, bohužel, o ničem dobrém, co nám členství v EU přináší.
Míšo, na evropských dotacích vyrostlo třeba občanské sdružení Manner, které odvádí pořádný kus zemědělské práce na střední Moravě. Z unijního rozpočtu jsou financovány kotlíkové dotace (stejné teplo a čistší povětří za méně peněz). Díky evropským penězům byl vloni český státní rozpočet v přebytku (jinak by skončil opět v mínusu).
V Praze sídlí unijní agentura, která provozuje nejlepší navigační systém na světě „Galileo“. Unie prostřednictvím studijního programu Erasmus umožňuje mojí generaci, aby poznala kus světa, získala přátele napříč kontinentem a perfektně ovládla cizí jazyk. Na území Unie už přes 70 let nebyla válka, což je vskutku historický unikát. Naopak budou v červnu zrušeny příplatky za telefonní roaming, takže budeme moci volat z Chorvatska nebo třeba Portugalska, jako bychom byli doma.
Díky volnému evropskému trhu podnikám například i já, protože tento web obchodně zajišťuje irská firma, což ale naštěstí dnes není žádný administrativní problém. (Ovšem kdybychom s Irskem nebyli v Unii, vzniklo by tolik bariér, že bych raději svoji živnost zabalil a šel pobírat podporu na Úřad práce). Neznám pádný argument, proč tenhle projekt opouštět. Evropská unie přece není v ničem horší, než český stát.