Zástupy válečných uprchlíků a ekonomických migrantů opouštějí svoji vlast, aby hledaly nový domov na území našeho západního souseda. Ale buďme upřímní – k Drážďanům nebo Mnichovu toužebně vzhlížejí taky Češi. Když srovnáme průměrné platy a ceny, zjistíme, že tamní životní úroveň převyšuje naši kupní sílu přibližně o polovinu. V jakých oborech, s jakou kvalifikací a jazykovou výbavou je dostupná práce v Německu? Bez němčiny tam najdeme uplatnění snadněji, než syrští lékaři nebo ukrajinští dělníci v České republice. Máme přece výhodu díky členství v Evropské unii – a jazykovou bariéru překonáme odborností, anebo snahou.
Nabídky bavorských a saských zaměstnavatelů na rok 2018
Historika Františka Palackého považujeme za otce vlasti, protože odmítl, aby Češi založili společný moderní stát s Bavorskem, Saskem a dalšími germánskými zeměmi. Uplynula skoro dvě staletí, a svým západním sousedům závidíme leccos – čtyřikrát vyšší minimální mzdu nebo kvalitnější potraviny. Naše Ministerstvo práce a sociálních věcí vychází vstříc velké poptávce, a prostřednictvím specializovaného portálu ukazuje nabídky práce v Německu. Bez němčiny máte sice menší šanci, ale nic neztratíte, když kontaktujete odpovědného poradce. Další možnosti najdete například pod následujícími odkazy:
- na oficiálním portále Evropské unie
- na stránkách sociální sítě Facebook.com ZDE a ZDE
- Dotiko s.r.o. (svářeči, zámečníci, řidiči, CNC obráběči)
- KCF Loyalty Group s. r. o. (zdravotničtí pracovníci)
- Medbörse GmbH & Co.KG (lékaři, zdravotní sestry apod.)
- Timone Management s.r.o. (vývojáři, programátoři a další IT specialisté)
- ARWA Personaldienstleistungen GmbH (různé profese, podmínkou základy jazyka)
- Antonín Polanka (denní dojíždění do Bavorska, podmínkou základy jazyka)
- hotely Bavaria Dream občas poptávají kuchaře, číšníky, recepční, pokojské
- a samozřejmě na tamních úřadech práce, které však zřejmě neukazují volná místa on-line.
Jaké můžete vykonávat práce v Německu bez němčiny?
Výhodu mají odborníci, kteří ovládají angličtinu – uplatnění najdou prakticky kdekoli. Bez němčiny mohou v Německu pracovat i zaměstnanci, kteří nepotřebují příliš verbálně komunikovat – například dělníci, uklízeči, pokojské. Ovšem pokud oslovíte soukromého zprostředkovatele, buďte opatrní. Ověřte si, jestli patří mezi personální agentury, které dostaly povolení ke svojí činnosti od Ministerstva práce a sociálních věcí (ZDE). Než cokoli případně podepíšete, nejdříve dokument důkladně prostudujte.
Hledáte dlouho, ale seriózní práce v Německu (bez němčiny) stále není k nalezení? Za Šumavou a Krušnými horami sice může vydělávat jakýkoli český občan, který tam najde uplatnění, ale možná bude nakonec lepší tuzemská rekvalifikace. Popřemýšlejte, co byste vlastně nejraději dělali a požádejte nejbližší úřad práce, aby vám doporučil rekvalifikační kurz.
Dobrý den, chtěl bych pracovat v Německu jako dělník, přijmu jakoukoli pozici.