Důstojně přešlapující koně vypadají romanticky, zvláště na čerstvém venkovském vzduchu, ve volném výběhu. Ale péče o němé tváře nevynáší moc peněz, ani když chováte dobytek nebo prasata jakožto budoucí uzeniny. Kolik přesně vydělává profesionál, který krmí a ošetřuje zvířata? Chovatel může provozovat volnou nebo vázanou živnost, v takovém případě nemá garantováno vůbec nic. Zaměstnanec soukromé firmy (s.r.o., a.s.) pobírá aspoň zaručenou mzdu, ve veřejném sektoru tabulkový plat.

Zaměstnanec soukromé firmy dostává aspoň zaručenou mzdu

Český statistický úřad ve svém žebříčku průměrných mezd uvádí, že chovatelé zvířat většinou nedosáhnou ani na 20 tisíc Kč hrubého měsíčně. Trošku lépe vychází práce v hospodářských chovech (kromě drůbežáren), kde zaměstnanci obvykle vydělají aspoň 21 tisíc Kč hrubého měsíčně. Přesto možná využijete nařízení vlády č. 567/2006 Sb., které obsahuje sazby zaručených mezd, podle nejobtížnější práce konkrétního člověka.

Příklady: pomocné práce = 2. skupina prací, samostatné ošetřování zvířat včetně krmení = 3. skupina prací, vzácné a ohrožené druhy včetně odchovu mláďat = 4. skupina prací.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Chovatel placený z veřejného rozpočtu podléhá tabulkám

Větší jistoty mají zaměstnanci obecních a krajských úřadů, příspěvkových organizací, státních nemocnic nebo škol apod. Ve veřejném sektoru rozhodují o platech především podrobné tabulky, které najdete vždycky aktuální pod TÍMTO odkazem. Chovatel patří do příslušné platové třídy podle nejobtížnější práce, kterou vykonává (výjimkou jsou zaměstnanci Armády a dalších bezpečnostních složek ve služebním poměru). Nejdříve projdeme pozici instruktora a cvičitele služebních zvířat, potom obecně chovatele všech ostatních zvířat.

CHOVATEL, INSTRUKTOR A METODIK VÝCVIKU SLUŽEBNÍCH ZVÍŘAT

5. platová třída

 1. Ošetřování dravců ve výcviku, plašení ptáků pomocí sokolnicky cvičených dravců bioakusticky nebo pyrotechnicky, ošetřování koní a psů ve výcviku.

6. platová třída

 1. Speciální chov a výcvik dravců, sledování ornitologické situace v prostoru letišť, základní
  příprava koní pod sedlem , výběr a výcvik služebních psů určených pro psovody.

7. platová třída

 1. Zavádění nových způsobů výcviku sokolovitých dravců a nových způsobů ochrany letišť včetně provádění ornitologického a ekologického průzkumu. Speciální příprava koní pod sedlem k služebním účelům nebo speciální výcvik psů s psovodem.

8. platová třída

 1. Zpracovávání konkrétních návrhů způsobu ochrany prostřednictvím služebních zvířat, například letadel před střety s ptáky.

9. platová třída

 1. Metodické vedení výuky a výcviku služebních zvířat, vedení cvičitelů koní, psovodů a kynologů a ornitologů, zpracovávání programů výcviku.

10. platová třída

 1. Výběr a určování způsobu výcviku služebních zvířat podle způsobu použití, rasových znaků a vlastností.
 2. Zajišťování biologické ochrany letišť.

11. platová třída

 1. Provádění průzkumů použitelnosti služebních zvířat s ohledem na vlastnosti a předpoklady jednotlivých zvířecích druhů pro výkon speciálních činností.
 2. Komplexní řešení využívání služebních zvířat, například při ochraně letadel před střety s ptáky.

OBECNĚ CHOVATEL VŠECH OSTATNÍCH ZVÍŘAT

3. platová třída

 1. Příprava krmiv pro zvlášť ohrožená a chráněná, zvířata včetně cizokrajných nebo laboratorních.
 2. Ošetřování králíků v užitkových malochovech.
 3. Pomocné ošetřovatelské práce při chovu zvířat včetně zvlášť ohrožených, chráněných a cizokrajných.

4. platová třída

 1. Ošetřování dojnic (bez dojení), výkrmového skotu, jalovic a telat ve stájích bez mechanizace, s nízkým a středním stupněm mechanizace.
 2. Ošetřování prasat, beranů, ovcí a skopců v užitkových chovech.
 3. Péče o laboratorní zvlášť ohrožená, chráněná nebo cizokrajná zvířata, například krmení, přípravy krmiva, napájení, hygienická péče a pomoc při obsluze sterilizačních zařízení.
 4. Ošetřování a odchov laboratorních zvířat podle váhových kategorií, sledování jejich zdravotního stavu, rozpoznávání příznaků onemocnění, provádění základních zooveterinárních opatření, asistence při veterinárních zákrocích a léčení podle veterinárních pokynů, výběr a odbyt laboratorních zvířat podle stanovených hmotnostních limitů a stupně březosti.
 5. Příprava krmných dávek pro určité období (den, týden) podle zdravotního stavu cizokrajných, zvlášť ohrožených a chráněných zvířat.
 6. Základní ošetřovatelské práce při chovu zvířat včetně zvlášť ohrožených a chráněných.

5. platová třída

 1. Samostatné ošetřování hospodářských zvířat a odborná pomoc při veterinárních zákrocích.
 2. Stříhání ovcí včetně třídění vlny do jakostních tříd.
 3. Samostatné chovatelské a odborné práce ve speciálních chovech laboratorních zvířat při uplatňování nejvhodnějších způsobů plemenitby pro potřebnou homogenitu zvířat.)
 4. Chov laboratorních zvířat ve specializovaných chovech včetně sestavování dokumentace pro expedování inbredních zvířat, SPF a gnotobiotů.
 5. Samostatné provádění odborných ošetřovatelských prací zvlášť ohrožených a chráněných zvířat včetně zvířat cizokrajných.
 6. Provádění základních úprav expozic zvířat, například světelných a tepelných podmínek, prostorové úpravy.
 7. Obsluha a seřizování strojů pro výrobu krmiv.

6. platová třída

 1. Zajišťování péče o zvlášť ohrožená a chráněná zvířata včetně zvířat cizokrajných, poskytování péče při onemocnění a po úrazech a odborná pomoc při veterinárních zákrocích.
 2. Ošetřování vzácných a ohrožených druhů zvířat a umělý odchov jejich mláďat včetně řízení transportů a manipulace se zvířaty.
 3. Výkon procesu dojení v kruhových dojírnách, krmení zvířat pomocí moderních technologií, například senzorických žlabů, ve výzkumných provozech.
 4. Řízení, obsluha a seřizování technologických linek pro výrobu pokusných krmin a krmiv pro výzkumné účely a biologické testace.

7. platová třída

 1. Komplexní chov a ošetřování vzácných, ohrožených a obtížně odchovatelných druhů zvířat a samostatné provádění jednoduchých veterinárních úkonů.
 2. Biologické testování krmiv na zvířatech v testovacích stanicích včetně sledování zdravotního stavu zvířete.
 3. Výroba pokusných krmiv a krmiv pro výzkumné účely na speciálních zařízeních včetně jejich seřizování s vysokou náročností na přesnost dávkování jednotlivých komponentů.

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, nemohu najít, v jaké platové třídě jsou chovatelky drůbeže (podle smlouvy), když ještě navíc třídí vejce do líhně a na prodej, asistují u očkování, vyřazují nemocné kusy a ošetřují je na marodce. Teď dostaly platové výměry 8 500 Kč + 3 500 Kč odměny, které musejí být vyplaceny, a to při 40 hodinovém pracovním týdnu u soukromé společnosti. Děkuji za odpověď.

 2. Dobrý den, nemohu najít platové ohodnocení ošetřovatele dojnic s dojením a krmení telátek. Jaká je čistá hodinová mzda? Děkuji. Pecinová

  • Paní Pecinová, dojení a samostatné ošetřování krav je ve 3. skupině prací (respektive v 6. platové třídě). Hrubá zaručená mzda zdravých zaměstnanců (nikoli invalidů), kteří mají pracovní smlouvu (nikoli pouze „dohodu“), je tedy letos 71,60 Kč/hod.

   Čistou částku bychom mohli spočítat leda z celkové měsíční mzdy (kvůli odvodům, které se takhle počítají), kdybychom znali daňová zvýhodnění a slevy (například na děti). Při uplatnění základní slevy na poplatníka by bezdětný zaměstnanec se zaručenou mzdou, který odpracuje standardní dobu 40 hodin/týden, letos dostával 10 394 Kč čistého měsíčně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno