Přes 10 tisíc zaměstnanců těžební společnosti OKD napjatě čeká, jestli přijde další výplata. Insolvenční rejstřík vzbuzuje obavy, ale částečně taky naději. Majitel závodu sice dluží přes 17 miliard korun, ale státní orgány shodně tvrdí, že by okamžité zavření podniku nikomu nepomohlo. Ostatně pokud sledujeme vývoj kauzy dlouhodobě, udivuje nás spíše hezký mediální obraz časopisu Respekt a Knihovny Václava Havla, než samotná insolvence OKD. Platy zaměstnanců jsou naštěstí garantovány, tedy pokud věříme slovům ministra průmyslu.

S akciovou společností OKD probíhá insolvenční řízení

„Krajské státní zastupitelství se shoduje s názorem soudu v tom, že v dané fázi řízení je podstatné, aby byl zachován provoz dlužníkova závodu,“ píše státní zástupce JUDr. Robert Hradišťan. Odkazuje na názor insolvenčního správce, podle kterého bude „pro všechny účastníky“ výhodnější, když bude těžební společnost nadále pracovat. Po případném ukončení provozu by totiž podnik ztratil část svojí hodnoty, takže by rozprodej majetku „s nejvyšší pravděpodobností vedl ke snížení míry uspokojení věřitelů dlužníka“.

Co znamená insolvence OKD? Platy zaměstnanců slíbila vláda

„V případě, že firma nebude schopna dostát svým závazkům, máme zákonný mechanismus, který umožní úřadům práce proplácet nevyplacené mzdy, dokonce i odstupné. Zatím to vypadá na odstupné podle zákona, což jsou v principu tři měsíce,“ řekl už začátkem května ministr průmysl Jan Mládek pro ČTK. Připustil, že zatím nemůže garantovat vyšší odstupné, vyjednané mezi zaměstnavatelem a odbory formou kolektivní smlouvy.

Ale jak mají horníci chápat, že dohodnuté podmínky najednou neplatí? Proč vlastně nastala insolvence OKD? Platy zaměstnanců přece nebyly tak vysoké, aby firmu zruinovaly!

Zdeněk Bakala utrácel například za vydavatelství Economia

Ve veřejném obchodním rejstříku vidíme, že akciovou společnost OKD aktuálně vlastní jediný majitel: nizozemský NWR Holdings B.V. V historii představenstva najdeme občany Británie, Švýcarka, Nizozemska, Německa, USA a taky českého miliardáře Zdeňka Bakalu. Ten vydává například časopis Respekt nebo Hospodářské noviny prostřednictvím vydavatelství Economia a.s., které bylo podle svojí poslední zveřejněné výroční zprávy předloni ve ztrátě 153 milionů Kč. Bakala je taky jednoznačně hlavním finančním sponzorem Knihovny Václava Havla o.p.s.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno