Ministerstvo financí pořádá soutěž, ve které můžete získat miliony korun nebo automobil. Celá akce dostala trefné jméno Účtenková loterie, zkráceně Účtenkovka. Hrát může jakýkoli občan – stačí nakoupit zboží nebo služby, jejichž prodej podléhá elektronické evidenci tržeb (EET), následně převzít a zavčas zaregistrovat fakturu. Každý měsíc potom bude vylosováno 21 025 přihlášených účtenek. Ale ani pokud máte štěstí, ještě nezískáváte právo na výhru! Navíc totiž potřebujete takzvaný „Můj hráčský účet“, kde musíte prozradit svoje osobní údaje. Stát tedy sbírá cenné informace o tržbách firem (díky EET), stejně jako o nákupech zaregistrovaného občana (díky loterii).

Každý měsíc je vylosováno tolik lidí, že by zaplnili okresní město

Ministerstvo financí chce, aby zákazníci v České republice automaticky přebírali při nákupu faktury. Tak údajně „zvyšujeme efektivitu elektronické evidence tržeb a přispíváme k řádnému výběru daní“. Ministerstvo podle svého prohlášení preferuje „pozitivní motivaci před nařizováním a následnou kontrolou“ (ačkoli mezitím používá takzvané „zajišťovací příkazy“, které bývají likvidační i pro některé poctivé firmy). Proto zavedlo loterii, ve které jsou faktury zároveň potenciálními výherními losy.

Každým nákupem v obchodě nebo posezením v restauraci vlastně probíhá „Účtenkovka“: Hrát potom můžeme prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace, když fakturu zaregistrujeme. Přitom zadáváme taky svůj kontakt (například e-mailovou adresu nebo telefonní číslo), kam přijde zpráva, pokud budeme vylosovaní. Speciální počítačový program potom, vždycky 15. dne v kalendářním měsíci, vybere 21 025 vítězných kódů, takže potenciálních výherců bývá asi tolik, jako obyvatel leckterého okresního města. Jenomže peníze, ani automobil ještě jistý nemají.

Zadarmo není ani Účtenkovka. Hrát a být vylosovaný nestačí

Pro férovost připomeňme, že velká většina vylosovaných účastníků může získat maximálně 100 Kč. Několik pověstných háčků obsahují taky pravidla soutěže. Jakmile dostanete zprávu o svém štěstí, máte maximálně 30 dnů, abyste založili svůj (respektive „Můj“) hráčský účet. Přitom vyplňujete: jméno, příjmení, e-mail, telefon, datum narození, číslo (zřejmě bankovního) účtu (pokud nechcete přebírat výhru fyzicky v Praze, v sídle akciové společnosti Sazka), heslo. A nakonec ještě musíte potvrdit souhlas se zpracováním osobních údajů.

Takže stát teoreticky získává dvojí přehled: o tržbách firem (díky elektronické evidenci) a taky o nákupech, útratě a spotřebě konkrétního snaživého občana (díky loterii). Samozřejmě pouze pokud na navržená pravidla přistoupíte, abyste na oplátku dostali stovku, eventuálně vyšší protihodnotu. Návod najdete v následujícím videu.

Pokud chcete výhru, potřebujete ještě „Můj hráčský účet“

15 KOMENTÁŘE

 1. Zkusil jsem založit účtenkový účet, ale nevím, zda je vše v pořádku. Pokud ne, chtěl bych konečně začít hrát. Co mám napsat na řádek WebSite URL?

  • Pane Feigle, pusťte si, prosím, video ve článku. Je tam návod pro založení hráčského účtu, včetně URL adresy. Díky.

 2. Dobrý den, jsem zaregistrovaná v účtenkovce a dne 15.2.2018 mi bylo sděleno (e-mailem), že jsem vyhrála 20 000 Kč. Výhru jsem dosud neobdržela, i když při registraci jsem uvedla svůj účet!

 3. Zkouším hrát účtenkovku. Ale v posledním měsíci mám problém. Proč se mi dole objevuje nějaká nekonečná hra, která obsahuje jakési cedule ve čtvercích, a nepustí mne, abych zakončila registraci?

  • Paní Komrsková, napadá mě několik možných vysvětlení. Buďto Ministerstvo financí přidalo do soutěže nějakou překážku, aby byla loterie pestřejší a odpadli hráči, kteří nedokážou tento hlavolam vyřešit. Nebo musíte do příslušné cedule/čtverce správně vyplnit předepsaná kontrolní písmena, abyste systému potvrdila, že jste normální člověk a nikoli naprogramovaný destruktivní robot, což možná znáte z jiných webů. Anebo jste zabloudila na špatnou internetovou stránku, která s Účtenkovou loterií nemá nic moc společného.

 4. Dobrý den, nevím, co se stalo, ale nemohu se dostat na „Můj účet“. V Účtenkovce jsem přitom zaregistrovaná a vždycky jsem se přihlašovala bez problému. I nyní zadávám všechno správně. Zkoušela jsem se přihlásit už několikrát – a stále nic.

  • Dobrý den, paní Škvařilová, stále Vám ještě nefunguje přihlášení? Doporučuji Vám vyzkoušet postupně tyto možnosti:

   1/ Zda nemáte na klávesnici zapnutý „caps lock“ nebo „num lock“; kvůli prvnímu tlačítku byste nemohla psát malá písmena, kvůli druhému tlačítku byste nemohla psát číslice, což bývá problém při zadávání složitějších hesel.
   2/ V přihlašovacím formuláři klikněte na „Zapomenuté heslo?“, třeba se dostanete dovnitř po vygenerování nového kódu.
   3/ Pokud předešlé kroky nepomohly, kontaktujte přímo firmu, která má loterii na starosti po technické stránce: Diebold Nixdorf s.r.o., na e-mailové adrese info@uctenkovka.cz

 5. Dobrý den, pořídila jsem si nový notebook, ale v něm se mi neobjevuje přehled mých účtenek. Hledala jsem všude možně, zkoušela mnoho způsobů, ale marně.

 6. Dobrý den,
  už mne to štve. Nikdy se nemohu přihlásit na svůj ůčet, abych zaregistrovala další účtenky. Sdělte mi, prosím, kde se na svůj účet mohu přihlásit.
  Jiřina Gajdošová,

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno