Ministerstvo financí slibuje, že elektronická evidence tržeb (EET) všem poctivým občanům jenom ulehčí život. Například společnost Agrofert, která pobírá miliardové dotace z veřejných rozpočtů, změnu skoro nepocítí. Ale prověřme podrobněji, jaké důsledky bude mít EET pro malé živnostníky! Pokladny, připojené k internetu, přece musí něco stát.

Kde budou nutné elektronické pokladny

EET pro malé živnostníky nebude povinná, pokud přijímají peníze prostým převodem mezi bankovními účty, nebo inkasem. Stejně tak zůstává všechno při starém, pokud máte příjmy z nájmu, z občasného prodeje přebytečné zahrádkářské sklizně apod. Evidovaná je taková tržba, která splňuje obě následující podmínky:

  1. Platba je uskutečněna například v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou, dárkovou kartou, poukázkou na zboží a služby (stravenkou), žetonem, bitcoinem, započtením kauce nebo podobné jistoty apod.
  2. Platba je předmětem daně z příjmů, není ojedinělá a nepodléhá srážkové dani (§ 36 zákona č. 586/1992 Sb.).

Od kdy povinně platí EET pro malé živnostníky

  • Od 1. prosince 2016 pro ubytovací a stravovací služby,
  • od 1. března 2017 pro maloobchod a velkoobchod,
  • od 1. března 2018 pro skoro všechny ostatní činnosti (např. doprava, zemědělství, svobodná povolání jako lékaři, právníci a veterináři, dále také pekaři, cukráři nebo řezníci),
  • od 1. června 2018 platí povinně EET pro malé živnostníky, kteří provozují vybraná řemesla a výrobní činnosti (např. vyrábějí textilie, oděvy, usně, papírové produkty, mýdla, čisticí a lešticí prostředky, toaletní přípravky, pryžové a plastové výrobky, nábytek, hračky, sportovní potřeby a hudební nástroje, zpracovávají dřevo, opravují a instalují stroje, dále sem patří kadeřnice, maséři, kartářky apod.).

Pokud tápete, najdeme vaše zařazení podle Klasifikace ekonomických činností – využijte diskusní fórum.

Co potřebujeme pro elektronickou evidenci služeb

Hospodští, restauratéři a hoteliéři si tedy musejí do konce letošního roku pořídit speciální pokladny, které prostřednictvím internetového připojení oznámí každou novou tržbu Finanční správě. Potřebné vybavení nabízí řada firem – například ZDE, ZDE a ZDE. Ministr financí a majitel Agrofertu tvrdí, že postačí chytrý telefon, tablet, nebo bezplatný software, který zadarmo stáhnete z internetu a nainstalujete do běžné pokladny.

EET pro malé živnostníky může nakonec kompletně zaplatit stát, který chce pomocí centrálního elektronického systému zabránit podvodům s DPH. „Malým podnikatelům dáme mimořádnou slevu na dani ve výši 5 000 korun a k tomu si ještě uplatní vynaložené náklady v základu daně. Kromě nákladů na připojení k internetu ve výši cca 200 – 300 korun tak podnikatelům nevzniknou žádné další měsíční náklady,“ slibuje Babiš.

Po právní stránce popisuje podrobnosti zákon o evidenci tržeb.

13 KOMENTÁŘE

  1. V bodě 1 píšete, že Platba je uskutečněna například v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou, dárkovou kartou, poukázkou na zboží a služby (stravenkou), žetonem, bitcoinem, započtením kapuce nebo podobné jistoty apod.
    Můžete mi říct , jak se započítává kapuce?

  2. dobrý den,zajímalo by mě ,když fakturuji svoji práci a peníze mě chodí převodem na můj učet,musím mít také pokladnu..jen minimálně přijímám peníze v hotovosti,,jaká by byla pro nás pokladna nejlepší ,,,děkuji za odpověd..

  3. Jsem inv. důch. 3 stupně ..podle momentálního zdrav stavu si přivydělávám do 4000 měs. pení ze na ruku..co byste mi poradil ..jak to s EET udělat? Diky.

  4. Dobrý den, jsem prodejce na farmářských trzích. Moje EET pokladna má 10 W. Tahle malá spotřeba (0,60 Kč za dobu skoro 10 hodin prodeje) mě sváděla k domněnce, že organizátor trhu za 8 hodin nebude chtít žádnou částku. I když? Jsem ochotna zaplatit od 10 – 50 Kč. Ó, jak jsem byla naivní! Organizátor Holešovických jarních farmářských trhů, který chce 2 500 Kč za 3 denní místo, mi napsal, že chce částku 200 Kč za elektřinu na 3 dny! Tzn., že za EET pokladnu, kde spotřeba je 2 Kč za 3 dny, chce 200 Kč!

    Nevím, zda celý systém elektronické evidence tržeb nepovede ke spekulacím, jak získat z malých prodejců více peněz. Samozřejmě, že jsem odmítla – tohle nerozdýchám.

  5. Vždyť jsem jenom malý živnostník – přivydělávám si vedle zaměstnání, nejsem ani plátce DPH! Proč musím pořizovat elektronickou kasu? Jenom protože kasíruji zákazníky v hotovosti? Opravdu, jak kdosi řekl, jdou s kanónem na mírumilovného vrabce.

  6. Existují bezplatná a jednoduchá řešení. Já propaguji internetovou aplikaci Fiket: 1. Vytvoříte si účet. 2. Vystavíte účtenku. 3. Zákazník dostane adresu účtenky. Tato pokladna Elektronické evidence tržeb je zdarma, bez jakýchkoli paušálů. Pokud získáme dost uživatelů, přidáme prémiové funkce za příplatek.

    • Zdravím, pane Jando. Váš fiket vypadal jednoduše, akorát se nejde zaregistrovat, stále to píše The company[name] field is required. Jméno mé firmy je Jitka Burešová. Nikde taky nemáte uvedený mail, kontakt nebo podporu. Co navrhujete?

  7. Jsem v částečném invalidním důchodu a provozuji bazárek pro děti – komisní prodej. Vydělám ročně cca 30 000 Kč, tak se ptám, jestli i já budu muset mít EET. Jestli ano, tak už i invalidní důchodci přijdou o malý výdělek k důchodu; budu toho muset nechat.

    • Dobrý den, Boženo, díky za dotaz, podporu na sociální síti, i za Vaši trpělivost. Podle mých informací byste elektronickou evidenci tržeb vůbec nemusela řešit, kdyby Vám zákazníci posílali peníze přímo ze svého bankovního účtu na Váš bankovní účet.

      EET taky pravděpodobně mine lidi, kteří mají kromě důchodu jenom občasný přivýdělek – například prodávají potřeby pro děti pouze jednou ročně, když odroste další vnouče; ale předpokládám, že Vy svůj bazar provozujete dlouhodobě během celého roku jako normální podnikání (jste registrovaná na živnostenském úřadě, máte živnostenský list), takže sem nejspíše nepatříte.

      Dále v rámci vládní koalice zaznívají návrhy, aby platily výjimky pro určité skupiny – například pro stánkaře, dokonce i pro drobné živnostníky. Ministerstvo financí zatím vydalo Metodický pokyn k aplikaci zákona o evidenci tržeb, kde jmenuje tržby vyloučené z EET; půjde o příjmy:

      – státu
      – územního samosprávného celku
      – příspěvkové organizace
      – České národní banky
      – držitele poštovní licence, taky obecně výdělky z poštovních služeb a přímo souvisejících služeb/prodejů
      – banky, včetně zahraniční banky
      – spořitelního a úvěrního družstva
      – pojišťovny a zajišťovny
      – investiční společnosti a investičního fondu
      – obchodníka s cennými papíry
      – centrálního depozitáře
      – penzijní společnosti nebo penzijního fondu
      – z podnikání v energetických odvětvích na základě licence udělené podle energetického zákona
      – z podnikání na základě povolení krajského úřadu podle zákona o vodovodech a kanalizacích
      – uskutečněné do přidělení daňového identifikačního čísla a během následujících 10 dní
      – v rámci pracovněprávního a podobného vztahu (například platba zaměstnance za podnikovou rekreaci)
      – ze školního stravování a ubytování
      – jízdné a související platby, hrazené v dopravních prostředcích při pravidelné hromadné přepravě osob
      – na palubě letadel
      – z osobní železniční přepravy
      – z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků (ti mají podle § 146 občanského zákoníku přispívat k „dosahování obecného blaha“ :-); jako hlavní činnost nemají podnikání; drobným příjmem zde rozumíme maximálně 175 000 Kč/rok)
      – z prodeje prostřednictvím samostatného automatu
      – z provozování veřejných toalet (neplatí však například pro WC, které funguje v rámci hospody, benzinové stanice apod.)

      Pokud čtu správně, příjmy invalidních důchodců ve výjimkách jako specifická kategorie zmíněny nejsou; ostatně podobně mohou protestovat třeba starobní důchodci, matky na mateřské apod. Třeba ale ještě přibude výjimka pro drobné podnikatele, kam se vleze příjem do 30 000 Kč/rok.

  8. Věřím, že pro některé podnikatele to není vůbec potěšení, já už svou pokladnu koupil a jsem zvědav, jak to vše bude klapat.

  9. Mám otevřeno 3 večery za týden. Jsem důchodkyně (63 let) a mám to tedy pouze jako vedlejší poměr. Měsíčně utržím od stále stejných hostů tak 15 – 20 tisíc Kč. Po všech odečteních mi na ty daně ani nezbývá. Provozuji tuto vesnickou hospůdku pouze pro pár hostů a také abych doma nezakrněla. Pokud pod elektronickou evidenci tržeb (EET) spadám i já, a musím mít speciální novou pokladu, tak to odmítám provozovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno