Úspěšní občané musejí platit daně, abychom mohli provozovat veřejné školy a nemocnice pro chudé děti nebo seniory. Český stát vybírá odvody prostřednictvím úřadů a proti rebelům nasazuje Policii. Nově vyzývá taky každého spotřebitele, aby pomohl kontrolovat a vymáhat dodržování zákonů. Ba co více, takzvaná Účtenkovka neboli účtenková loterie funguje jako soutěž, plná lákavých cen! Ochotný občan může vyhrát automobil a pořádný ranec peněz, pokud pošle kontrolu například na svůj oblíbený obchůdek! Popišme důvody, pravidla a odměny.

Účtenkovka zajistí důkazní materiál bernímu úřadu

Většina podnikatelů musí státu odvádět daně ze zisku, případně ještě za používání silnic, a především ze spotřeby svých zákazníků (hlavně DPH). Firmy a živnostníci proto povinně odevzdávají písemné přiznání, kde porovnávají svoje příjmy a výdaje (eventuálně takzvané paušály). Vzpurný obchodník teoreticky může svoji velkou tržbu zamlčovat, aby vypadal jako chudák a nemusel nic platit. Prakticky však musí vydávat zákazníkům faktury, které slouží jako doklad finanční transakce.

Účtenková loterie jistě motivuje řadu spotřebitelů, aby zdánlivě zbytečný papírek neházeli do koše, ale poslali státu! Finanční úřad potom bude moci zkontrolovat, jestli příjemce platby skutečně transakci přiznal a zdanil, anebo zamlčel. Takhle berňák možná objeví „podvodníky“, kterým následně napaří pokuty, abychom měli prostředky na veřejné služby – a taky odměny pro „práskače“.

Účtenková loterie ještě v roce 2017 nadělí miliony a automobily

Účtenkovka dostala podobu webového portálu, mobilní aplikace a zároveň měla fungovat prostřednictvím fyzických náběrových míst, ovšem adresy zatím ještě neznáme. Každopádně snaživý občan může platbu oznámit, případně doklad odevzdat státu. Účtenková loterie začala v říjnu roku 2017 a vyvrcholí slosováním vždycky v 15. den dalšího kalendářního měsíce, načež budou pokaždé rozdány následující výhry:

 • 1 000 000 Kč
 • automobil v hodnotě 400 000 Kč
 • 300 000 Kč
 • 200 000 Kč
 • 100 000 Kč
 • 20 x 20 000 Kč
 • 1 000 x 1 000 Kč
 • 20 000 x 100 Kč

Účtenková loterie tedy každý měsíc potěší dohromady 21 025 lidí, ovšem velká většina dostane „jenom“ po stokoruně. Ročně stát rozdá zhruba 65 milionů Kč, provozovatel elektronické Účtenkovky (firma Wincor Nixdorf International) vydělá dalších zhruba 12,5 milionu Kč. Prohrají podnikaví neplatiči daní, kteří neoptimalizují svoje výdaje tak chytře jako vynálezce loterie, finanční šibal, velkopříjemce dotací a řepkový baron Andrej Babiš.

Návod, jak se přihlásit přes internetový formulář

12 KOMENTÁŘE

 1. Ještě dnes – 21.1.2018 – mám několik účtenek, které byly zaregistrovány od 6.1. do 12.1., stále teprve ve slosování. Přitom slosování proběhlo 15.1.!

 2. Nemohu se přihlásit do účtenkovky, kterou jsem si založil už před měsícem. Můžete mi poradit?

  • Miroslave, zkuste v přihlašovacím formuláři kliknout na „Zapomenuté heslo?“, potom zadejte svůj kontaktní údaj (e-mail nebo telefon) a mělo by Vám přijít nové heslo k hráčskému účtu.

  • Antoníne, v pravidlech stojí: „Účtenku lze registrovat do losování nejpozději do 24:00 hod. 12. dne kalendářního měsíce, v němž se koná slosování, za předpokladu splnění následujících podmínek: (…) účtenka byla vystavena v průběhu kalendářního měsíce bezprostředně předcházejícího měsíci, v němž se koná nejbližší slosování“.

 3. Je dobře, že byla zavedena elektronická evidence tržeb. Na našem menším městě někteří obchodníci (podle mojí zkušenosti speciálně vietnamští podnikatelé, ačkoli jistě nelze generalizovat podle etnika) neradi dávají účtenky. O paragon musím kolikrát výslovně požádat. Takže schvaluji více kontrol.

 4. Pořád marně hledám odkaz na Účtenkovku, kde bych mohla registrovat paragony. Snad se dočkám v neděli. Na Účtenkovou loterii se už těším, protože neznám jinou příležitost, jak něco vyhrát a přitom nic neutratit. S pozdravem Kolářová.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno