Česká populace stárne, a proto každá další generace pracuje do vyššího věku, než dříve bývalo zvykem. Stále jsou mezi námi babičky a matky, které získaly nárok na státní starobní důchod v 55 letech. Mladší ženy takovou možnost nemají. Ale zvýhodněni jsou lidé, kteří pracuji v náročných profesích. Zrekapitulujme, jaká jsou pravidla pro odchod do důchodu v 60 letech.

Odchod do důchodu v 50 letech

Ambiciózní lidé od mladého věku investují nebo podnikají, aby využili svůj talent a nebyli závislí na státu. Kupříkladu Ivo Lukačovič založil internetovou stránku Seznam.cz. Daniel Křetínský vybudoval Energetický a průmyslový holding. Aleš Zavoral provozuje internetový obchod Alza. Existuji také další šikovní Češi, kteří poctivě zbohatli dříve, než se dožili svých 50. narozenin. Většinou makají dál, protože milují svoji práci.

Ale kdyby chtěli, okamžitě by mohli odejít do soukromého důchodu. V takovém případě by svoje podniky, akcie a nemovitosti pravděpodobně prodali, nebo svěřili svým zaměstnancům, poradcům a nájemníkům. Žili by ze svých úspor nebo z dividend, úroků, nájemného a dalších pasivních příjmů.

Zvýhodněny jsou starší matky

Typický Čech od mládí pilně pracuje, ale neshromáždí takový majetek, aby ve stáří zůstal soběstačný. Proto zaměstnanci a podnikatelé platí sociální pojištění. Jakmile odpracujete 35 let a dosáhnete určitého věku, máte právo na státní starobní důchod. Podmínky najdeme v zákoně o důchodovém pojištění, č. 155/1995 Sb. Zákonodárci zvýhodňují stárnoucí matky, které chodí do penze dříve než jejich vrstevníci a bezdětné vrstevnice.

Důchodový věk vám spočítá kalkulačka

Odchod do důchodu v 55 letech

Komunistické Československo bylo chudé, jeho obyčejní občané neměli západní automobily a neznali plné supermarkety. Ale průměrná žena porodila 2 až 3 děti. Potomci v dospělém věku pracují a platí sociální pojištění, ze kterého žijí jejich rodiče a prarodiče. Proto ženy, které se narodily v letech 1940, 1944 nebo 1948 a vychovaly 2, 3 nebo 5 dětí, odcházely do důchodu už v 55 letech.

PohlavíRok narozeníPočet dětíDůchodový věk
ŽenaDo roku 1940255 let
Žena19443 nebo 455 let
Žena1948555 let
V tabulce uvádíme příklady, kdy vznikl nárok na odchod do důchodu v 55 letech.

Úleva pro náročné profese

Průměrná délka lidského života se prodlužuje, zatímco úhrnná plodnost v tuzemsku klesla. Na jednu ženu nyní připadá 1,62 dítěte. Seniorů přibývá, zatímco mladých ubývá a v sociálním systému chybějí peníze.

Proto zákonodárci průběžně zvyšují důchodový věk, který zatím stoupl až na 65 let a pro nejmladší generace bude možná ještě vyšší. Ovšem existují výjimky. Zvýhodněni jsou občané, kteří pracují v těžkých oborech. Pokud v náročné profesi odsloužíte alespoň 4 400 směn po 8 hodinách, váš důchodový věk klesá:

  • o 30 kalendářních měsíců za prvních 4 400 odpracovaných směn
  • o 1 kalendářní měsíc za každých dalších 74 odpracovaných směn, maximálně však o 60 kalendářních měsíců.

Do náročných profesí oficiálně patří zdravotničtí záchranáři a členové hasičského záchranného sboru podniku (HZSP). Vláda plánuje, že od roku 2025 půjdou do důchodu dříve také někteří dlaždiči, kamnáři, kováři, lesníci, pečovatelé, slévači, skláři, svářeči, zedníci, zdravotní sestry a další pracovníci.

Odchod do důchodu v 60 letech

Čím úspěšněji bojujeme proti smrtelným nemocem, tím déle pracujeme. Čechoslováci, kteří se narodili do roku 1935, dosahovali důchodového věku nejpozději v 60 letech. Kýžená meta se však každé další generaci vzdalovala. V šedesáti mohly do starobního důchodu ještě ženy, které se narodily v roce 1961 a vychovaly minimálně 5 dětí.

PohlavíRok narozeníPočet dětíDůchodový věk
MužDo roku 1935060 let
Žena1947060 let
Žena1951160 let
Žena1955260 let
Žena19583 nebo 459 roků + 8 měsíců
Žena19615 a více59 roků + 8 měsíců
V tabulce uvádíme situace, kdy vzniká zákonný nárok na odchod do důchodu v 60 letech.

Plánované změny od 1. ledna 2025

Onkologové, kardiologové a neurologové objevili nové efektivnější léky proti rakovině, infarktům nebo mozkovým příhodám. Ale přesto máme svoje limity. Existují profese, které jsou pro šedesátníky příliš náročné.

Vláda proto plánuje, že od příštího kalendářního roku budete moci do starobního důchodu už v 60 letech, pokud více než 26 let pracujete v náročné profesi: Hrozí vám velké zdravotní riziko, přestože používáte ochranné pomůcky, nebo jste vystaveni velkému chladu, teplu, vibracím či fyzické zátěži. Celkově musíte odpracovat minimálně 35 let.

Podmínky pro předčasný důchod

Všichni v pokročilém věku stárneme a slábneme, přestože třeba nejsme hasiči, horníci ani slévači. Pokud nevykonáváte žádnou takzvanou náročnou profesi, ale už máte přes 60 let a cítíte se vyčerpaně, můžete odejít do předčasného starobního důchodu. Nejdříve však musíte splnit následující podmínky:

  • Minimálně 35 let jste platili důchodové pojištění. Od 1. října 2024 bude požadováno aspoň 40 let.
  • Svého standardního důchodového věku dosáhnete maximálně za 3 roky.
  • Souhlasíte, že kvůli předčasnému důchodu klesne váš výpočtový základ o 1,5 % za každých 90 dní, které vám scházejí do standardního důchodového věku. Jinými slovy, od státu dostanete méně peněz.
  • Když pobíráte předčasný starobní důchod, nesmíte vykonávat žádnou výdělečnou činnost, ze které by muselo být odváděno důchodové pojištění.

Například žena, která se narodila 1. prosince 1964 a vychovala 3 děti, může odejít do předčasného starobního důchodu v 59 letech a 8 měsících. Takže jestli chce, státní penzi začne pobírat už od 1. července 2024. Nicméně v takovém případě její výpočtový základ klesne o 12 %, což při současném průměrném starobním důchodu znamená doživotní srážku asi 2 000 Kč/měsíc (20 700 Kč → 18 700 Kč).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno