Čistota je půl zdraví. Pořádek musí být, a navíc dělá dobré přátele. Česká úsloví vzbuzují dojem, jakoby smeták, kýbl a hadr znamenaly prestižní povolání. Reálný plat uklízečky přiblížila v diskusním fóru paní Iva: „Je mi 37 let a pracuji v mateřské škole už 9 let. Mám střední školu s výučním listem a můj plat uklízečky stoupá pouze v případě, když vláda zvedne minimální mzdu.“ Skutečně můžete dostávat nejnižší povolenou sazbu, anebo máte podle zákona právo na víc?

 • V soukromých společnostech (s.r.o., a.s. apod.) mají zaměstnanci garantované zaručené mzdy podle oboru a náročnosti.
 • Ve veřejném sektoru (obce, kraje, stát, příspěvkové organizace apod.) vyměřují plat uklízečky takzvané platové tabulky.

Mzda uklízečky u soukromého zaměstnavatele

Vyhledávač Úřadu práce ukazuje, že požadavky bývají minimální. Uklízečům a uklízečkám obyčejně stačí základní škola, případně zdravotní průkaz a částečný úvazek. Tomu odpovídají nabízené mzdy. Soukromí zaměstnavatelé často nabízejí pouze minimální finanční odměnu, jenom zřídkakdy více. Přitom vládní nařízení č. 567/2006 Sb. říká, že obtížnější uklízení patří do takzvané 2. skupiny prací, a musí být honorováno lépe!

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

1. skupina prací znamená: „Provádění běžného úklidu, vynášení odpadků, provádění dezinfekce, čištění koberců elektrickým vysavačem.“
2. skupina prací zahrnuje: Provádění komplexního těžkého úklidu po malířích s případným použitím různých mechanizačních úklidových strojů nebo úklidu velkých ploch s použitím samohybných mechanizmů.“

Plat uklízečky ve veřejném sektoru

V oficiálním katalogu pracíUKLÍZEČ číslo 1.06.06. Pokud pracujete přímo pro obec, příspěvkovou organizaci (nemocnici, školu) nebo jinou veřejnou instituci, pobíráte základní hrubý plat podle příslušné tabulky a případně také příplatky. Rozhoduje vzdělání a předešlá praxe (neboli platový stupeň) a náročnost vykonávané práce (neboli platová třída). Tady rozebereme právě obtížnost činností, které provádí uklízeč nebo uklízečka.

Pozor! Ve vyšší platové třídě nemusíte vykonávat všechny úkony, které pod ni spadají. Stačí mít ve smluvním popisu práce uvedenou některou činnost. Například: Čištění oken (i zdvihových) včetně jednoduchých ventilací, zrcadel, přepážek nebo stěn s olejovým nátěrem, dlaždicemi apod.“

Plat uklízečky začíná v 1. platové třídě

 1. Běžný  úklid, zametání, utírání prachu, větrání místností, vynášení odpadků, čištění nábytku a zařízení, čištění  koberců vysavačem, vytírání podlah například PVC a dlaždic.

Plat uklízečky stoupá ve 2. platové třídě

 1. Mechanické mytí, drátkování a leštění podlah, čištění osvětlovacích těles, mechanické klepání koberců, čištění, úklid a dezinfekce klozetů.
 2. Čištění oken (i zdvihových) včetně jednoduchých ventilací, zrcadel, přepážek nebo stěn s olejovým nátěrem, dlaždicemi apod.

Plat uklízečky je nejvyšší ve 3. platové třídě

 1. Úklidové  práce v interiérech historických objektů, prohlášených za kulturní památku s vysokými nároky na památkovou ochranu.

25 KOMENTÁŘE

  • Aleno, práci se sekačkou jsem našel jenom v platových třídách pro silničáře, nikoli v náplni práce uklízečky podle nařízení vlády č. 222/2010 Sb.

 1. Dobrý den, pracuji jako uklízečka ve školním zařízení. Jsem ve 2. platové třídě, platový stupeň 12. V náplni práce mám navíc praní ručníků, záclon, mytí oken, zalévání květin, keřů, doplňování čisticích přípravků, přípravy na různé akce – stoly, židle úklid prostoru před vchodem, práci ve výškách nemám v pracovní smlouvě, ale přesto ji dělat musím. Mám nárok na nějaké příplatky za mytí oken a práci ve výškách?

  • Dobrý den, Jano, bohužel žádnou z činností, které jmenujete, jsem nenašel ve vyšší než 2. platové třídě. Ani mezi příplatky za ztížené pracovní prostředí není sama o sobě práce ve výškách. Ovšem pokud byste byla při umývání oken vystavena velkému hluku zvenčí, prašnosti nebo vibracím, měla byste ve veřejném školském zařízení nárok na příplatek 400 až 1 400 Kč měsíčně (jakou částku z tohoto rozptylu vybere, by záviselo na samotném zaměstnavateli).

 2. Dobrý den, je mi 51 let, nastoupila jsem do školství jako uklízečka. Mám odpracováno 30 let i s mateřskou dovolenou, pracovala jsem jako ošetřovatelka. Dostala jsem od školství platový výměr a délku praxe mám 0, platová třída 2, stupeň 8, skupina 13, úvazek 40 hodin týdně, plat 10 250 Kč. Nevím, proč nemám započtenou praxi. Děkuji za odpověď.

  • Paní Jano, je mi to moc líto, ale nařízení vlády č. 564/2006 Sb. umožňuje, aby zaměstnavatel nezapočítal vůbec žádnou praxi zaměstnanci, který patří do 1. až 5. platové třídy. Je to evidentně pitomost (proč někomu není uznána praxe, jenom protože patří do nižší platové třídy, zatímco jiný ze svoji předchozí praxe profituje?). Věřím, že vláda časem tuhle absurditu odstraní, ale nyní bohužel zůstává součástí našeho právního systému.

 3. Dobrý den, mám otázku, kolik metrů čtverečních má mít uklízečka základní školy. Děkuji za odpověď.

  • Ájo, nevím o žádném předpisu, který by stanovoval adekvátní úklidovou plochu pro jednu uklízečku. Podobně přece ani neexistuje předpis, který by vyčísloval, kolik má lékař obsloužit pacientů za jednu směnu, nebo kolik má kuchař uvařit obědů apod. Takový předpis by musel rozlišovat míru znečištění podlahy, požadovaný stupeň čistoty apod. Doporučuji pracovat podle svých možností a co nezvládneme dneska, nechejme na zítřek – každý přece máme svoje výkonnostní hranice a není v ničím zájmu, abychom na pracovišti vypustili duši.

 4. Dobrý den, pracuji v dětském domově jako pracovnice sociální péče. Bohužel jsem nikde v katalogu prací nenašla tuto profesi. Můžete mi, prosím, sdělit náplň práce a její rozsah? Děkuji. Hanka

 5. Dobrý den, pracuji v mateřské škole jako školnice-uklízečka. V náplni práce mám úklid budovy, drobné technické opravy, výměny žárovek, čištění odpadů (umyvadla, WC), mytí oken. Ráno, než dojde učitelka, mám na starost děti, které přijdou do školky (15 minut), vyzvedávám děti od autobusu, peru ručníky, záclony, oblečky a peřinky pro panenky, převlékám povlečení a lehátka, kontroluji provoz kotelny a vedu evidenci o kontrolách.

  Dle potřeby jsem k dispozici učitelce. Pokud se dítě pomočí nebo pokálí, musím se o něj postarat, pomáhám děti obléknout i svléknout před a po vycházce, uklízím prostor kolem MŠ, v zimě odklízím sníh. Na starost mám 2 třídy, celkem 45 dětí, plus další prostory (šatny, lehárna, 3 umývárny, chodby, sklepy, zázemí učitelek). Ráda bych věděla, do které platové třídy, stupně a skupiny patřím. Děkuji za odpověď. Dagmar

  • Dagmar, při zařazování do platové třídy (ve veřejném sektoru, například když je školka plně financována obcí jako příspěvková organizace) se řídíme nejtěžší vykonávanou činností. Stejně doporučuji postupovat při zařazování do skupiny prací (v soukromém sektoru, například když je školka s.r.o. nebo nezisková organizace). Takže posuzujme Vaše zaměstnání školnice, případně pedagožky (oficiálně asi pedagožka nejste, ale starost o děti přece není standardní práce uklízečky ani školníka).

   Když vezmeme Vaši činnost školnice, vychází mi 4. platová třída nebo 2. skupina prací („drobné řemeslné práce při opravách a údržbě školy“, vizte ZDE a ZDE). Když vezmeme starost o děti, vychází mi 6. platová třída nebo 4. skupina prací („vytváření základních hygienických návyků“, respektive „vychovatelská činnost v zájmovém vzdělávání“, vizte ZDE a ZDE).

   Ve veřejném sektoru je odměňována ještě praxe platovým stupněm, vizte ZDE a ZDE (zcela se započítá praxe, ke které jste potřebovala stejné nebo podobné znalosti + až 6 let mateřské a rodičovské; zbylou praxi lze za počítat maximálně ze 2/3, eventuálně vůbec).

 6. Jsem uklízečka už minimálně 15 let. Jak tady sleduji tabulky, jsem zmatená. V jedničce se dělá tohle, ve dvojce tohle. Já dělám obojí a ještě i něco navíc: vytíraní, leštění, záchody, drhnutí podlah, okna, schody, ometání zdí, vysávání, kuchyně, lednice, mikrovlnky, šatny, sprchy – a plat minimální.

 7. Dobrý den, pracuji v soukromé lékárně jako pomocnice. Kromě běžného úklidu provádím i čištění a dezinfekci klozetů, čímž bych měla být zařazena do 2. skupiny prací. Dále provádím čištění, dezinfekci a sterilizaci nástrojů a pomůcek. Do které skupiny prací bych měla být zařazena? Je to stále 2. skupina a tudíž 72,90 Kč za hodinu? Děkuji.

  • Hanko, ano, myslím, si, že patříte do 2. skupiny prací. Ale možná máte nárok také na příplatek za ztížené pracovní prostředí – vizte podrobněji ZDE. Například pokud je v pracovním ovzduší velké množství chemických látek, a zároveň jsou přítomny chemické směsi způsobující potenciálně závislost, znamenalo by to příplatek 13,2 Kč hrubého/hodinu (2 ztěžující vlivy x desetina minimální hodinové sazby). Příplatek za ztížené pracovní prostředí doporučuji konzultovat se zaměstnavatelem, protože záleží na přesné koncentraci rizikových látek.

 8. Dobrý den, pracuji 10 let jako Bezpečnostní pracovník v Dětském Domově. Když jsem nastoupila, zaměstnavatel zavedl takzvané rodinné skupiny – byty, takže pedagogičtí pracovníci společně s dětmi sami vaří, uklízejí, nakupují. Byla zrušena pozice uklízečky společných prostorů a prádelny, respektive tuto práci ředitelka svěřila nám a slíbila, že nám za odměnu přidá do platu osobní ohodnocení.

  Teď máme novou paní ředitelku, která nám chce osobní ohodnocení sebrat, údajně protože máme úklid v náplni práce. Můžete mi tedy říci, co musí přesně dělat Bezpečnostní pracovník ve školství? Mám totiž pocit, že jsem hlídač, pradlena a uklízečka za jeden plat, a ještě dělám málo. Děkuji za Vaši odpověď. Iva

  • Dobrý den, Ivo, různí bezpečnostní pracovníci mají různé úkoly. Obecně totiž platí, že každý zaměstnanec musí dělat jenom činnosti, které má uvedené v pracovní smlouvě (eventuálně v dohodě o provedení práce apod.). Jinými slovy, rozhoduje písemná úmluva, kterou jste zaměstnavateli podepsala (ať už při nástupu, nebo případně později formou nějakých dodatků): Úklid/praní/hlídání může patřit mezi Vaše úkoly jenom na základě podepsané smlouvy/dohody, bez ohledu na název Vaší pozice. Ale zároveň taky platí, že zaměstnavatel Vám může osobní ohodnocení (prémie) libovolně dávat, nebo sebrat – podle svého vlastního uvážení.

  • Dobrý den, paní Nová, nevím o žádném právním předpisu, který by vyčísloval požadovaný výkon uklízečky (eventuálně kuchařky, učitelky, řidičky, ani dalších lidí.). Leda, že byste měla denní normu ve čtverečních metrech napsanou v pracovní smlouvě – ale pravděpodobně nemáte. Zákoník práce pouze obecně ukládá zaměstnanci, aby svědomitě plnil zadané úkoly – a zaměstnavateli přikazuje, aby Vás nepřetěžoval.

   Takže pokud nezvládáte plnit požadavky, můžete odkázat na paragraf § 103, kde hned v 1. odstavci stojí: „Zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti.“

 9. Zdravím. Potřebovala bych jen poradit. Uklízím už 9 let ve škole. Z toho 5 let se na umývání oken najímala úklidová firma (že těch oken opravdu není málo). K mé škodě se nové vedení rozhodlo, že nám okna vrátí do pracovní náplně. Paní řed. mi na můj odmítavý postoj sdělila, že by mě jinak přeřadila z II. kategorie do I. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli se to liší i finančně. V tabulce výše je I. a II. třída uvedená pod stejnou částkou. Tak nevím.., děkuji předem za odpověď.

 10. Hezky den to mne zajima v jake skupině jsem ?..Uklízím 6 rok ve firme kde se brousi .kanceláře .zasedací kancelaře .wc .sprchy .šatny a obrovske haly silně znečištěné..čili koštětem neustale jsem špinavá a opravdu sedřena..žádné takove prace tu nejsou uvedené..uklizim primo v pracovni době primo mezi brusičema

 11. dobrý den,
  žena pracuje ve školství (příspěvková organice), dle platné smlouvy pracuje jako školník, domovnice, jenže k tomu i uklízí prostory ve škole, které se rozšířily a nezvládá to fyzicky, na což si stěžovala u ředitelky. Bylo ji zděleno, že se vleze do nějakých tabulek a ty žádné nejsou. Mé otázky jsou. V jaké třídě a skupině má být zařazena? Může zaměstnavatel propustit ženu, když se odkáže na §103, že nezvládá fyzicky zadané prostory?

 12. Dobrý den,
  prosím do které kategorie zařadit práci uklízečky ve výrobní firmě (úklid šatny, wc, koupelen, schody, chodby, kanceláře).
  Děkuji za odpověd

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno