Osamělý smolař, který kvůli svému ostudnému lajdáctví nedávno přišel o práci nebo dlouhodobě neplatí výživné, dostane od státu jenom 2 490 Kč/měsíc. Větší chudé domácnosti letos pobírají podstatně vyšší příspěvek na živobytí, zvláště když strádají nezaslouženě a snaží se.

Naše kalkulačka počítá podle trojice zákonů: o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.), o životním a existenčním minimu (č. 110/2006 Sb.) a o pomoci v hmotné nouzi (č. 111/2006 Sb.). Příspěvek na živobytí náleží občanům, kteří se nedokážou uživit vlastními silami. O tuto sociální dávku můžete požádat na nejbližším Úřadu práce. V praxi vždycky záleží na individuální situaci konkrétního žadatele, případně jeho vícečlenné domácnosti.

Někdo dostane životní, jiný jenom existenční minimum

Osoby, které žijí a hospodaří společně, jsou posuzovány dohromady. Zjišťujeme jejich průměrný čistý měsíční příjem a výdaje za bydlení, obvykle za poslední 3 kalendářní měsíce. Pokud žadateli nezbývá dostatek peněz na základní potřeby, pravděpodobně dostane příspěvek na živobytí. Například chudá, ale disciplinovaná domácnost má nárok na svoje životní minimum. Totéž platí pro strádající nezaopatřené děti, starobní důchodce, stejně jako pro invalidy III. stupně a občany starší 68 let.

Ale pokud některý jedinec není dostatečně aktivní, jeho podíl klesá. Odečítáme: za nevyužitý majetek (šperky, auto, nemovitost apod.) 30 %, za neuplatněné nároky a pohledávky dalších 30 %, za pasivitu (odmítání nabízené práce) dokonce 40 % rozdílu mezi životním a existenčním minimem. Na spodní hranici automaticky klesají zdraví lidé ve středním věku, kteří během posledních 6 kalendářních měsíců ztratili práci kvůli hrubému porušení právních předpisů, nebo dluží výživné pro nezletilé dítě za více než 3 měsíce.

Od:1.4.20201.1.20121.1.2007
Existenční minimum na osobu:2 4902 2002 020
Životní minimum pro samostatně žijící osobu:3 860 3 4103 126
Životní minimum pro větší domácnost:
- nejstarší osoba3 5503 1402 880
- dítě do 6 let věku1 9701 7401 600
- starší dítě do 15 let2 4202 1401 960
- nejstarší nezaopatřené dítě do 26 let2 7702 4502 250
- každá další osoba3 2002 8302 600

Dlouhodobí příjemci pobírají peníze a poukázky

Měsíční příspěvek na živobytí spočítáme tak, že od takzvané částky živobytí (typicky životního nebo existenčního minima) odečteme příjmy posuzované osoby či domácnosti. Ale pozor! Náhradu mzdy v době nemoci, nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, a také státní důchod zahrnujeme jenom z 80 %. Výplatu v zaměstnání zahrnujeme pouze ze 70 %. Výsledek můžeme následně ještě pokrátit o takzvané přiměřené náklady na bydlení, nejvýše však o 30 %, v Praze o 35 %.

PŘÍKLAD: Zodpovědný, ale chudý osamělý Pražan má čisté měsíční příjmy 5 000 Kč, všechny ze zaměstnání. Počítáme tedy jenom 70 % jeho příjmů, to znamená 3 500 Kč. Uznatelné náklady na bydlení činí maximálně 35 % této částky, takže 1 225 Kč, přestože dotyčný jedinec reálně platí vyšší nájem. Příspěvek na živobytí v tomto případě můžeme spočítat následovně: životní minimum – (3 500 – 1 225) = 3 860 – 2 275 = příspěvek na živobytí 1 585 Kč/měsíc.

Ale opět dávejme pozor! Pokud pobíráte příspěvek na živobytí déle než 6 měsíců, tato dávka převyšuje 500 Kč a nejste dlouhodobě nemocní, postižení nebo starší 70 let, příště dostanete v penězích jenom část. Zbytek, přesněji 35 % až 65 % dávky obdržíte v poukázkách, za které můžete ve vybraných obchodech nakoupit základní zboží: potraviny, drogerii apod., nikoli alkohol ani cigarety! Takže jedinec v našem modelovém příkladu dostane po půlroce formou peněz jenom 554 až 1 030 Kč/měsíc. Seznam zapojených prodejen byste měli obdržet na Úřadu práce.

Příspěvek na živobytí v roce 2021 podle diskutérů

Úřad práce však primárně přijímá Žádosti o příspěvek na živobytí, jejichž formulář obsahuje primární kritéria. Žadatel například vyplňuje, jestli vlastní (ne)movitý majetek, mimo obvyklé vybavení domácnosti. „Na sociálním odboru mi bylo řečeno, že jsem před 3 lety prodala byt a ještě mám úspory, které mohu čerpat,“ sdělila v našem diskusním fóru Petra. „Pokud potřebuji příspěvek na živobytí, je překážkou, že mi rodiče platí spoření? V papírech, které jsem dostala, chtějí tuto informaci vyplnit. Co kdybych spoření nepřiznala?,“ napsala ve fóru Daniela.

Všechny požadované informace pravdivě sdělte úředníkům! Jakékoli mlžení znamená zbytečné riziko. Nakonec přece podepisujete: „Prohlašuji, že mé celkové sociální a majetkové poměry jsou takové, že mi neumožňují překonat nepříznivou situaci vlastními silami.“ V zákoně jsou navíc popsány případy, které zasluhují speciální solidaritu. Šanci na příspěvek má například každá zubožená osoba, jestliže „s přihlédnutím k jejím příjmům, celkovým sociálním a majetkovým poměrům jí hrozí vážná újma na zdraví“ nebo „nemá uspokojivě naplněny životně důležité potřeby vzhledem k tomu, že je osobou bez přístřeší“ a podobně.

Přečtěte si také, jestli můžete dostat i:

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

9 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý večer. Žádala jsem na úřadě práce o dávky hmotné nouze. Nedostanu prý nic. Náklady na bydlení činí 8 000 Kč. Dosud mi 3 měsíce zpětně půjčila sestra na úhradu nájmu. Úřednice řekla, že to je můj příjem a nic mi nedají. Mám u sestry dluh a ten musím vrátit. Co mám dělat? Děkuji za odpověď. M.

  • Osobně si raději nepůjčuji žádné peníze – ani od soukromých firem, ani od rodiny, nikdy od nikoho. Pokud máte snahu, v případě existenční krize pomůže stát, takže netřeba zabředávat do dluhů.

 2. „Nezapočítáváme přiměřené náklady na bydlení, které činí nejvýše 30 % příjmů, v Praze nejvýše 35 % příjmů.
  Příklad: Jedinec žijící osaměle v pražském nájemním bytě má čisté měsíční příjmy 5 000 Kč, všechny ze zaměstnání. Počítáme tedy jenom 70 % jeho příjmů, to znamená 3 500 Kč. Uznatelné náklady na bydlení činí 35 % této částky, takže 1 225 Kč. Příspěvek na živobytí v tomto případě můžeme spočítat následovně: životní minimum – (3 500 – 1 225) = 3 410 – 2 275 = příspěvek na živobytí 1 135 Kč“

  TAK V TOM MÁM NĚJAKÝ ZMATEK. PÍŠETE, ŽE SE NEZAPOČÍTÁVAJÍ NÁKLADY NA BYDLENÍ, ALE VE VÝPOČTU JE ZAHRNUJETE.
  Děkuji.

  • Evo, všimněte si, že v uvedené rovnici uznatelné náklady na bydlení (1 225 Kč) ODČÍTÁME od příjmů.

 3. Dobrý den. Jsem hlášena na úřadě a beru dávky hmotné nouze i doplatek na bydlení. Jen bych ráda věděla, zda jsou dané nějaké termíny pro výplatu dávky. Pravidelně každého prvního v měsíci odevzdávám příjmy a výdaje. Peníze mi vždy chodily okolo 10tého a tento měsíc jsem ještě nedostala ani korunu. Na dotaz, proč ještě nejsou peníze, mi paní na úřadě odpověděla, že je na to sama a nestíhá. Ale já jsem na to odkázána a nemůžu se stále omlouvat majiteli bytu, že nemám na nájem. Předem moc děkuji za odpověď. Zuzana Rostasova

  • Paní Zuzano, myslím, že situace je jasná. Úřednice uznává, že Vám měla peníze poslat dříve, ale nestíhá. Samozřejmě můžete podat stížnost na úřadu práce, nebo k veřejné ochránkyni práv. Ale možná jde o systémovou chybu – přetíženost státní správy.

 4. Dobrý den, mám poznámku. Pokud se počítá půjčka jako příjem, vychází to z metodiky MPSV, což je sice krásné, ale stanovisko je pouze subjektivní výklad fyzické osoby a nikoli zákonná norma, která nemůže být citována v žádném rozhodnutí. Je to jenom tzv. doporučení, a proto není v právním státě relevantní, nemá právní sílu, nemůže být povýšena nad zákon.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno