Zakladatel nové rodiny musí najít správného partnera/partnerku, ale taky domov, což bývá větší problém. Zatímco milencům stačí vzájemná láska, živitel domácnosti potřebuje dědictví, nebo skvěle placenou práci, anebo půjčku. Jelikož kapitálu máme pomálu a naše centrální vláda, ani samosprávy příliš nestaví nájemní byty, leckomu zbývá jenom poslední možnost: vlastní nemovitost za cenu celoživotního dluhu. Česká národní banka přitom komerčním úvěrovým společnostem doporučuje, aby nepůjčovaly chudým lidem (seznam podmínek najdete ZDE). Podporu nabízí Ministerstvo pro místní rozvoj: státní půjčky pro mladé na bydlení 2018.

Nová podpora mladých (venkovských) manželů a rodin

  • Ministerstvo pro místní rozvoj, respektive jemu podřízený Státní fond rozvoje bydlení letos rozpůjčuje dalších 650 milionů Kč, přednost mohou dostat venkované.
  • Úspěšnému žadateli bude proplaceno maximálně 80 % celkových nákladů (včetně pozemku). Mezní limity jsou odstupňované ještě následovně: na koupi nebo stavbu domu 2 miliony Kč, na koupi bytu 1,2 milionu a na modernizaci bytu 300 tisíc Kč.
  • Úroková sazba bude rovna takzvané „základní referenční sazbě Evropské unie“ (v případě České republiky aktuálně 1,12 %, na začátku každého dalšího měsíce může dojít ke změně), minimálně však 1% p.a. (per annum neboli ročně, tedy například během prvního roku minimálně 20 000 Kč z nejvyšší možné půjčky), fixovaná na 5 let.
  • Maximální doba splatnosti standardně potrvá v případě modernizace 10 let, v případě koupi nebo stavby 20 let. Splácení však lze přerušit a prodloužit například kvůli těžké nemoci, v takovém případě ovšem nelze překročit 12, respektive 25 let. Státní fond bude k žadatelům přistupovat individuálně.
  • Půjčka náleží jednak manželům nebo registrovaným partnerům, pokud aspoň jeden člen páru ještě nedosáhl 36 let věku. Anebo taky lidem, kteří nežijí v oficiálním partnerském svazku, ale pečují o dítě do 15 let a sami nedosáhli 36 let. Rozhoduje jejich věk v den, kdy podávají žádost.
  • Za každé nově narozené nebo osvojené dítě klesne jistina (dlužná částka bez úroků) o 30 000 Kč.

Všechny státní půjčky pro mladé na bydlení 2018

Ministerstvo plánuje, že nový program spustí „ještě během letních měsíců“. Státní fond rozvoje bydlení sídlí v Praze 2 (Vinohradská 1896/46, telefon 234 712 611 a 221 771 612) a Olomouci (Dolní náměstí 192/9, tel.: 585 206 121), používá e-mailovou adresu: podpory@sfrb.cz

Už nyní zaštiťuje podobné programy, označené čísly 150 a 600, podle maximálního počtu tisícikorun, které půjčuje jednomu žadateli. Ale připravovaná novinka je velkorysejší. Ve srovnávací tabulce uvádíme: maximální limit v Kč (a jako podíl z celkových nákladů), roční úrokovou sazbu (p.a.), dobou splatnosti a fixace (v letech), a podmíněný životní stav (doposud věk do 36 let, eventuálně taky dítě do 6 let; v novém programu stačí kromě mládí už jenom oficiální partnerský vztah, nebo dítě do 15 let).

Státní půjčky pro mladé na bydlení 2018
Název Program150 Program600 Novinka
Účel Rekonstrukce
Modernizace
Stavba
Koupě
Stavba
Koupě
Rekonstrukce
Modernizace
Maximum 150.000
(100%)
600.000
(50%)
2.000.000
(80%)
Úrok 2% 2,12-3,12% 1,12%
Splatnost 10 15 10/20
Fixace 10 5 5
Podmínky věk≤36 věk≤36
předškolák
věk<36
manželství/dítě

16 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, co když mám naprojektovaný rodinný dům s podkrovím o rozloze 10 x 10 m2, je to důvod k neposkytnutí této půjčky? Obytná plocha bude po součtu pater přes 140 m2. Děkuji.

    • Dobrý den, Lenko, pokud obytná plocha bez balkonu a lodžie přesahuje 140 m2, potom vládnímu nařízení č. 136/2018 Sb. rozumím tak, že Váš projekt je bohužel pro tuto půjčku příliš velký. V § 3, odstavci 6 tam totiž stojí: „Úvěr na pořízení obydlí nelze poskytnout na byt, jehož podlahová plocha přesáhne 75 m2, nebo na rodinný dům, jehož podlahová plocha přesáhne 140 m2; podlahová plocha bytu nebo rodinného domu nezahrnuje balkon a lodžii.“ Je mi líto, že Vám nemůžu odpovědět tak, abych Vás potěšil :-(.

  2. Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat: Banky nyní půjčí pouze 80 % hodnoty nemovitosti, je možné 20 % doplatit touto půjčkou – kterou bychom vykryli chybějící zdroje? Děkuji moc za odpověď.

    • Dobrý den, Jano, obávám se, že tohle nepůjde. Jestli Vám rozumím správně, v podstatě byste chtěla dvě hypotéky (půjčky): jednu od soukromé banky na 80 % ceny nemovitosti, druhou od státu na 20 % ceny nemovitosti. Kdyby tohle bylo uskutečnitelné, úvěrové společnosti by mohly různě poslepovat svoje půjčky tak, aby klient neměl od nikoho více než 80 %, ale aby měl celých 100 % na dluh. A tím pádem by celá regulace ztratila smysl.

      Podle České národní banky mají hypotéku dostat jenom jenom lidé, kteří svými dosavadními úsporami a výdělky dokázali, že velmi pravděpodobně zvládnout splatit celou částku. Jinými slovy, naši úředníci mají obavu, že pokud nenašetříte ani 20 % ceny nemovitosti, mohla byste se později dostat do dluhové pasti (třeba během nějaké příští ekonomické krize, kdy budou zaměstnavatelé zase propouštět apod.). Bohužel.

      Samozřejmě ideálně by bylo, kdyby stát místo regulací pomohl lidem tak, že zajistí dostatek dostupného bydlení. Snad třeba chystaný vládní program Výstavba pozitivně změní situaci na realitním trhu.

  3. Dobry den mohu zadat o pujcku na rekonstrukci pokud mi je 37 jsem vdaná a pečují o děti které nedosáhli 15 let dekuji Valentova.

  4. Dobrý den,
    lze tato půjčka poskytnout i žadateli, který je spoluvlastníkem domu na rekonstrukci (modernizaci)?
    Dočetla jsem se pouze o rekonstrukci bytu.
    Děkuji

  5. Dobrý den , zadost mužů vyplnit on-line nebo musím osobně . Jsem z České Lipy . To musím opravdu jet až do Prahy? Dekuju za informace .

  6. Dobrý den, můžeme žádat o statní půjčku na novostavbu rodinného domu, pokud již vlastníme pozemek, který jsme získali darem od rodičů?

    • Pane Gajdošíku, pravidla nastavila vláda svým nařízením č. 136/2018 Sb., kde se mimo jiného píše (§ 3, odstavec 4, věta druhá): „Úvěr na pořízení obydlí nelze poskytnout žadateli, který je v době podání žádosti o poskytnutí úvěru vlastníkem či spoluvlastníkem obydlí nebo členem bytového družstva a je současně nájemcem družstevního bytu, nebo jehož manžel či registrovaný partner je v době podání žádosti o poskytnutí úvěru vlastníkem či spoluvlastníkem obydlí nebo členem bytového družstva a je současně nájemcem družstevního bytu.“

      Tamtéž stojí (§ 3, odstavec 5): „Úvěr nelze poskytnout na pořízení obydlí, které se nachází v záplavovém území; to neplatí v případě, že je obydlí pojistitelné proti povodni a je pro něj vydáno souhlasné stanovisko vodoprávního úřadu s případnými omezujícími podmínkami pro výstavbu“. A dále (následující odstavec 6): „Úvěr na pořízení obydlí nelze poskytnout na byt, jehož podlahová plocha přesáhne 75 m2, nebo na rodinný dům, jehož podlahová plocha přesáhne 140 m2; podlahová plocha bytu nebo rodinného domu nezahrnuje balkon a lodžii.“

      Nevidím tam omezení pro lidi, kteří vlastní pozemek (leda kdyby například ležel v záplavovém území, a chtěli tam stavět bez pojistky a souhlasu vodoprávního úřadu), snad jsem něco nepřehlédl.

      • Dobrý den, uvažujeme, že požádáme Státní fond o půjčku. Mohu uspět, jestliže jsem ženatý, mám malé dítě a bydlíme v družstevním bytě, který jsem si koupil? Chtěli bychom peníze na pozemek, kde bychom postavili dům. Děkuji.

        • Dobrý den, Václave, bohužel – myslím si, že jakožto vlastník bytu nebo člen a nájemník bytového družstva nemáte právo na tuto půjčku pro mladé. Jak už jsem citoval v předchozí odpovědi, v nařízení vlády č. 136/2018 Sb., § 3, odstavci 4. je totiž napsáno:

          „Úvěr na modernizaci obydlí lze poskytnout žadateli, který je v době podání žádosti o poskytnutí úvěru vlastníkem či spoluvlastníkem obydlí. Úvěr na pořízení obydlí nelze poskytnout žadateli, který je v době podání žádosti o poskytnutí úvěru vlastníkem či spoluvlastníkem obydlí nebo členem bytového družstva a je současně nájemcem družstevního bytu, nebo jehož manžel či registrovaný partner je v době podání žádosti o poskytnutí úvěru vlastníkem či spoluvlastníkem obydlí nebo členem bytového družstva a je současně nájemcem družstevního bytu.“

  7. Dobrý den, prosím, kde můžeme žádat o půjčku pro mladé rodiny 2018, případně do kdy? Děkuji. Martin

    • Martine, na pracovištích Státního fondu rozvoje bydlení v Praze (Vinohradská 1896/46, 120 00 Praha 2) a v Olomouci (Dolní náměstí 192/9, 779 00 Olomouc). Příjem žádostí bude pozastaven, jakmile jejich celkový objem dosáhne 1 miliardy Kč.

      • Dobrý den, mám „hloupý“ dotaz,ale chci se zeptat.Máme na adresu zajet osobně,zavolat nebo napsat dopis o co by jsme měli zájem? Předem díky Klára

  8. Dobrý den, mohli byste mi půjčit na dům, když mám 35 let a vychovávám 2 děti (staré 15 a 16 let, starší je mentálně postižené)? Děkuji.

    • Dobrý den, Marie, půjčky neposkytuje tento zpravodajský web, nýbrž Státní fond rozvoje bydlení. Pravidlům rozumím tak, že obě děti už máte příliš „staré“. Ale přesto můžete půjčku získat, pokud žijete v manželství nebo registrovaném partnerství. V oficiálním popisu Programu pro mladé totiž stojí, že žádat mohou:

      „Osoby, které žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 36 let, nebo osoba do 36 let, která trvale pečuje o dítě, které nedosáhlo ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 15 let. Žadatel v době podání žádosti o úvěr na pořízení obydlí nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí, ani nájemcem družstevního bytu, stejně tak jako jeho manžel či registrovaný partner nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí, ani nájemcem družstevního bytu. Tato podmínka se netýká úvěru na modernizaci.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno