Slepice mají pověst hašteřivých samic, ale ve skutečnosti jsou docela skromné a užitečné. Žerou skoro všechno od trávy, přes namočený starý chleba, po žížaly a slimáky. Pokud mají navíc ještě travnatý výběh, nastává mezidruhová harmonie. Člověk kvočnám občas donese stravu a posbírá výsledky slepičí ovulace, které můžeme připravit na několik způsobů. Je libo vejce na měkko, na hniličku, nebo na tvrdo? Doba vaření potrvá 2, 6, anebo 8 minut.
Vejce na měkko potřebuje 2 minuty, na hniličku 6 minut
My lidé patříme taky mezi všežravce, ale oproti domácímu kuru máme přece jenom větší nároky. Při přípravě vajíček tedy raději použijme stopky, protože výsledná konzistence záleží na přesné době varu. Různí experti dávají odlišné rady, takže provádím samostatný experiment. Do vroucí vody opatrně vkládám 4 čerstvě snesené skořápky a začínám měřit čas. Po 2 minutách a 30 vteřinách vytahuji první, odlupuji vápníkový obal a vidím – vejce na měkko, které má žloutek ještě tekutý.
Po 4 minutách varu vytahuji druhý kousek. Žloutek mezitím poněkud zhoustl, ale nadále teče, takže opět dostávám vejce na měkko.
Teprve až doba vaření dosáhne 6 minut a vyndám třetí vzorek, uvidím vejce na hniličku. (České slovo hnilička znamená přezrálou kašovitou hrušku, která svojí konzistencí připomíná následující fotku. Jazykovědci ovšem respektují také zkomoleninu vejce na hniličko, který má stejnou koncovku jako měkko nebo tvrdo.)
Anebo chcete vejce na tvrdo? Doba vaření potrvá 8 minut
Čekám, až moje cholesterolová bomba ztvrdne natolik, aby snesla rozkrájení. Doba vaření trvá přesně 8 minut, takže vytahuji posledního plaváčka, kterému mezitím praskla skořápka. Konečně vejce na tvrdo! Hygienici sice tvrdí, že bakterie salmonelózy zničíme teprve po 10 minutách. Ale pokud ledničku doplňujeme nákupem v řádném obchodě, riziko by díky přísným pravidlům a kontrolám hrozit nemělo. A majitelé venkovských chovů zpravidla dobře věcí, co a jak :-).
K TÉMATU: