Svým přátelům a milovaným příbuzným bychom měli pravidelně připomínat, co pro nás znamenají. Nemusíme nutně kupovat drahé dárky, hodnotnější jsou vlastní upřímná slova, dobře vybraná báseň, hudba nebo obrázek. Příležitost dostáváme třeba 26. července, kdy má podle obvyklého kalendáře svátek Anna. Inspiraci pro hezké přání najdeme ve společných zážitcích, anebo v pozoruhodné historii samotného jména.

Vodní nymfa, která prodlužuje život veselým lidem

Málokteré jméno čteme zepředu i zezadu stejně, takovým slovům říkají lingvisté palindromy. Přece jenom však postupujme chronologicky: Na počátku byla podle starověké pověsti krasavice Anna Perenna, která milovala a svedla zadaného chlapa. Když utíkala před naštvanou sokyní, spadla do hluboké řeky a málem zemřela. Ale svým půvabem okouzlila samotné bohy, takže kouzlem získala nadpřirozené schopnosti. Jakožto vodní nymfa potom vždycky 15. března, v jednom římském hájku slavila divoký svátek: Anna darovala každému účastníkovi večírku tolik roků života, kolik vypil pohárů vína!

Křesťané pohanským pověrám nevěří, a proto pitku ukončili. V některých apokryfních (neoficiálních) evangeliích byla Anna matkou Panny Marie, zvukomalebný palindrom údajně znamená milostná a v kalendáři opanuje 26. červenec, kdy podle lidové pranostiky čekejme „chladno z rána“. Stejné jméno dostalo taky několik českých královen, které rozeznáme podle rodu: Přemyslovna, Falcká, Svídnická nebo Jagellonská. Jako památka zůstal například Letohrádek královny Anny v zahradách Pražského hradu.

26. července slaví svátek Anna! Přání zdarma ke stažení

Oblíbenou Píseň pro Annu složil francouzský klavírista Richard Clayderman. Rockový song nahrála česká kapela Wanastowi Vjecy. A nezapomeňme, že 26. července prožívá svůj svátek taky Anna K., která potěší snad každého.
Americký literát Allan Edgar Poe věnoval svojí stejnojmenné múze celou báseň, která končí slovy: „Moje srdce září jasněji než všechny nebeské hvězdy – pro Annu, její láskou, samotnou myšlenkou na světlo v jejích očích.“ Oslavenkyni můžeme složit i všestrannou poklonu (ústně, e-mailem, přes sociální síť nebo mobilní telefon): „Anna podle starověké pověsti oplývá takovou krásou, že okouzlila dokonce i bohy – ve skutečnosti máš taky dobré srdce a chytrou hlavu :-).“ Proč tolik námětů? No, přece má svátek Anna! 🙂

Dneska slaví svátek Anna! Přáníčka, písně, náměty na oslavu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno