AKTUALIZACE 19. ČERVENCE 2017: Kariérní řád nakonec nebyl našimi zákonodárci přijat. Učitelé a další pedagogové ve veřejném školství nadále najdou svoje platové tarify ZDE, sazby zaručených mezd v soukromém sektoru (společnostech s.r.o., a.s., neziskových organizacích) naleznete ZDE, právo na příplatky vysvětlujeme ZDE. Níže archivujeme rozbor neúspěšného kariérního řádu, provedený 26. května 2017.

Kantoři ve veřejných školách byli doposud odměňováni podle platové tabulky, kde najdeme správný tarif (základní hrubý měsíční plat) prostřednictvím platové třídy (nejtěžší vykonávané činnosti) a platového stupně (započitatelné praxe a vzdělání). Zaměstnavatel musí připočíst ještě zákonné příplatky (například za vedení) a může přidat osobní ohodnocení (prémie). Brzy pravděpodobně přibude nový hierarchický systém, respektive kariérní řád pro učitele a další pedagogické pracovníky.

3 stupně, adaptační období a atestační řízení

V oficiální Knihovně připravované legislativy (ZDE) najdeme novelu zákona č. 563/2004 Sb., která novinku zavádí. Kariérní řád má platit pro učitele, který „je zaměstnancem právnické osoby vykonávající činnost školy“ a zároveň „má odbornou kvalifikaci pro přímou pedagogickou činnost, kterou vykonává“ (§ 3 odst. 1 písm. b). Základem budou 3 stádia:

  1. Úvodní kariérní stupeň znamená takzvané adaptační období 2 let, přičítáme každou dobu nepřetržité pracovní neschopnosti delší než 90 dnů. Z praxe starší než 5 let uznáváme maximálně 1 rok. Pokud chcete postoupit výše, musíte absolvovat atestační řízení v termínu, který určí ředitel: nejpozději do konce adaptačního období, nejdříve 4 měsíce předtím. Rozhodovat bude pohovor a taky názor vašeho mentora – „uvádějícího učitele“, nebo České školní inspekce.
  2. Prostřední kariérní stupeň znamená, že učitel „vykonává komplexní vzdělávací a výchovnou činnost“. Po 7 letech můžete zase postoupit výše, pokud zaplatíte a úspěšně absolvujete další atestační řízení.
  3. Nejvyšší kariérní stupeň znamená, že člověk kromě předešlé náplně práce také „zajišťuje profesní rozvoj pedagogických pracovníků školy, metodicky usměrňuje a koordinuje vzdělávací a výchovnou činnost učitelů“.

Předpoklady pro specializované pedagogy a ředitele

Nový kantor samozřejmě může učit hned, jakmile získá potřebné vzdělání. Ale takzvané specializované činnosti smí vykonávat, jenom pokud absolvoval příslušné studium v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, nebo teprve až překoná nejnižší kariérní stupeň. Jde o pozice: koordinátora informačních technologií nebo školního vzdělávacího programu, metodika prevence, specialistu na environmentální výchovu nebo prostorovou orientaci zrakově postižených, kariérového nebo výchovného poradce. Školský logoped každopádně potřebuje zvláštní odbornou kvalifikaci podle zákona, bez ohledu na kariérní pozici.

Kariérní řád dále stanovuje, že ředitel potřebuje kromě druhého stupně také delší praxi: 3 roky (pro mateřskou školu), 4 roky (základní školy), 5 let (střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy a výchovné ústavy). Učitelé vykonávající nejodpovědnější specializované činnosti „koordinátora vlastního hodnocení školy“ a „mentora profesního rozvoje“ potřebují dokonce 3. stupeň.

Kariérní řád učitelů obsahuje příplatky 500 až 3 000 Kč

Známe tedy novou hierarchii, čekací lhůty pro eventuální povýšení a formální obrysy atestačních zkoušek. Kariérní řád však obsahuje taky příplatky k měsíčnímu platu:

  • 500 až 1 000 Kč pro většinu třídních učitelů, stejně jako pro vedoucího oddělení nebo studijní skupiny na konzervatoři, základní umělecké škole, nebo vyšší odborné škole.
  • 1 000 až 2 000 Kč pro třídní učitele na druhém stupni základní školy a na nižším stupni šestiletého nebo osmiletého gymnázia, stejně jako pro specializované pedagogy.
  • 3 000 Kč pro aktivního uvádějícího učitele a učitele ve 3. kariérním stupni, pokud skutečně „zajišťuje profesní rozvoj pedagogických pracovníků školy“ atd.

K TÉMATU: V katalogu prací najdeme platové třídy učitelů, vychovatelů, speciálních pedagogů, pedagogů volného času, asistentů pedagoga, akademických pracovníků (na univerzitách ovšem většinou dostávají přednost vnitřní směrnice) a lektorů – instruktorů.

4 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, obracím se s dotazem ke kariérnímu řádu. V letošním roce budu pracovat ve školství celkem 9 let, stále ještě nemám dokončené vysokoškolské vzdělání Mgr., měl bych státnicovat v lednu roku 2018. Pokud bude kariérní řád schválený, znamená to, že se mi po splnění kvalifikace smaže celých 9 let praxe a v tabulce klesnu na nižší stupeň a zpět na začátek, nebo se kariérní řád netýká „tabulek“ pedagogů? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, Martine, platové tabulky (kde pomocí platové třídy a platového stupně najdeme platový tarif, neboli základní hrubý měsíční plat) jsou definovány jinými právními předpisy, než plánovaný kariérní řád (kde nejde o platové stupně, nýbrž o kariérní stupně). Proto vyvozuji, že byste v dosavadní tabulce klesnout neměl, tam dochází k umazávání započitatelných let praxe, pouze pokud Vám chybí požadované vzdělání, bez ohledu na jakákoli „adaptační období“ nebo „atestační řízení“. Takže Vám přeju úspěšné státnice :-).

  2. Přeji hezký den, do jaké platové třídy a tarifu bude zařazena pracovní pozice „Chůva“ v mateřské škole?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno