Narýsovat a zhmotnit užitečnou stavbu dokáže každý normální projektant. Ale možná plánujete víc, než jenom funkční objekt za přiměřené peníze. Třeba chcete originální dům, který budete milovat, obdivovat jako umělecké dílo a představovat přátelům jako svoji vizitku. V takovém případě vám pomůže architekt, který rozumí nejenom stavebnictví, ale také výtvarné estetice a trendům. A pochopitelně stojí poměrně hodně peněz.

Architekt v soukromé firmě patří do 6. nebo 7. skupiny prací

Český statistický úřad ve svém žebříčku průměrných výdělků architekty sice vede, ale žádná data neuvádí. Návrháři staveb zřejmě většinou samostatně podnikají a jenom málokdy se nechávají zaměstnat. Přesto vláda nezapomněla, když rozdělovala práce podle náročnosti a sazeb takzvané zaručené mzdy. Architekt patří do 6. skupiny prací (ztvárňování staveb a oblastí), nebo do 7. skupiny prací (velmi složité celky) – více ZDE.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Ve veřejné instituci dostávají architekti platy podle tabulek

Větší jistoty mají zaměstnanci obecních a krajských úřadů, příspěvkových organizací, státních nemocnic apod. Ve veřejném sektoru rozhodují o platech především podrobné tabulky, které najdete vždycky aktuální pod TÍMTO odkazem. Architekt nebo urbanista patří do příslušné platové třídy podle nejobtížnější práce, kterou vykonává (výjimkou jsou zaměstnanci Armády a dalších bezpečnostních složek ve služebním poměru).

10. platová třída

Jednoduchá architektonická a urbanistická řešení dílčích částí staveb.

11. platová třída

Architektonická a urbanistická řešení jednoduchých staveb na vymezeném území podle podmínek daných urbanistickou koncepcí a územní projektovou dokumentací. Posuzování projektových úkolů všech staveb na území města z hlediska urbanistické koncepce oblasti nebo místa stavby. Řešení rozmístění obytné výstavby, občanské vybavenosti a služeb. Zpracovávání urbanistických směrnic a podmínek pro stavby a soubory staveb včetně grafického znázornění.

12. platová třída

Architektonické ztvárňování, projektování, plánování a koordinace rozvoje staveb městských i venkovských oblastí. Posuzování architektonických řešení v oblasti projektové a investiční činnosti z výtvarného hlediska. Poradenská činnost spojená s doporučováním nejvhodnějších stavebních slohů a ostatních aspektů výstavby. Vytváření koncepcí urbanistických řešení a vybavenosti měst a obcí. Zpracovávání programů výstavby pro podrobné územní plány včetně organizování a projednávání připomínkových řízení. Zpracovávání urbanistických směrnic a podmínek pro stavby a soubory staveb včetně grafických znázornění. Posuzování projektových úkolů staveb z hlediska technického, ekonomického a výtvarného nebo z hlediska urbanistické koncepce oblasti a místa stavby.

13. platová třída

Architektonická řešení a projektování velmi složitých staveb a technologických, územních a urbanistických celků. Metodické usměrňování zpracovávání urbanistických směrnic a podmínek pro stavby a soubory staveb.

14. platová třída

Koordinace zpracovávání urbanistických koncepcí a architektonických řešení oblasti nebo města. Posuzování nejobtížnějších, nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších inženýrských, architektonických a jiných úkolů výstavby na území z hlediska technické, ekonomické, výtvarné nebo urbanistické koncepce oblasti nebo města (obce). Koordinace a tvůrčí řešení projektových a architektonických úkolů, například významných staveb, městských částí,
urbanistických celků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno