Napodobeniny motorových vozidel patří mezi nejoblíbenější klukovské hračky. Často ještě dříve, než mládenci dospějí ve skutečné muže, uskutečňují svoje dětské sny a řídí opravdový automobil. Hádejte, kolik na silniční dopravě vydělává opravář, který spraví polámaný motor, nápravu, brzdy nebo světla! Automechanik může svoje povolání provozovat jako řemeslnou živnost, v takovém případě nemá garantováno vůbec nic. Zaměstnanec soukromé firmy (s.r.o., a.s.) dostává minimálně svoji sazbu zaručené mzdy, ve veřejném sektoru svůj platový tarif.

Opravářům vozidel pomůže zaručená mzda

Pohyb strojů využíváme prakticky v celé ekonomice. A kolik máme průmyslových oborů, tolik existuje specializací. Český statistický úřad ve svém žebříčku průměrných výdělků ukazuje, že mezi mechaniky vyhrávají odborníci na letadla. Kdopak stojí na opačném konci? Automechanik! Přestože skoro vždycky bývá mužem (ženy najdeme v autoopravnách málokdy), většinou nedosáhne ani na 20 tisíc Kč hrubého měsíčně! Možná tedy ocení škálu zaručených mezd, kterou vláda odstupňovala podle náročnosti konkrétní práce.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Příklad: Do 2. skupiny prací patří také údržba akumulátorových vozíků, do 3. skupiny opravy karburátorů nebo převodovek, do 4. skupiny kontrola motorů po opravě včetně odstranění závad. Podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem.

Automechanik zaměstnaný ve veřejném sektoru

Větší jistoty mají zaměstnanci obecních a krajských úřadů, příspěvkových organizací, státních nemocnic nebo škol apod. Ve veřejném sektoru rozhodují o platech především podrobné tabulky, které najdete vždycky aktuální pod TÍMTO odkazem. Automechanik patří do příslušné platové třídy podle nejobtížnější práce, kterou vykonává (výjimkou jsou zaměstnanci Armády a dalších bezpečnostních složek ve služebním poměru).

4. platová třída

 1. Montáž hlavních skupin a podskupin.
 2. Opravy a montáž dopravních čerpadel.

5. platová třída

 1. Seřízení a provádění oprav mechanických částí alternátorů nebo karburátorů, vstřikovacích a palivových čerpadel.
 2. Opravy převodovek nebo přídavných převodovek a jejich záběh po opravě.
 3. Sestavování vozidel z hlavních skupin (sestavování rámů, náprav, převodovek, motorů včetně zapojování ovládacích prvků).
 4. Demontáž a montáž hlavních skupin vozidel (motorů se spojkou, převodovek, náprav, valníkových karoserií nebo korb).
 5. Seřízení geometrie náprav (sbíhavost předních, zadních kol, odklony).

6. platová třída

 1. Provádění středních a generálních oprav automobilů a těžkých pancéřových vozidel včetně seřizování chodu motorů, oprav a seřizování vzduchových, hydraulických a elektrických systémů.
 2. Výměna karoserií silničních vozidel včetně jejich celkové opravy.
 3. Záruční prohlídky vozidel s použitím diagnostiky.
 4. Zajíždění nových automobilů včetně seřizování jejich funkce a dalších úprav.
 5. Opravy vzduchových brzdových systémů včetně nastavování brzdových tlaků automatické brzdové regulace a seřizování brzd přívěsů (návěsů).

7. platová třída

 1. Kontrola motorových vozidel po opravě nebo diagnostika závad a testování motorů a elektrického příslušenství vozidel.
 2. Samostatné provádění středních a generálních oprav těžkých pancéřových a speciálních vozidel více typů s různými modifikacemi se speciálními nástavbami zbraňových systémů včetně oprav a seřízení funkcí všech agregátů vozidla a pohonů pro speciální nástavby a jejich celková kontrola.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno