Výchova mladé generace patří mezi nejkrásnější povolání, ale profesionální učitelé ve školách potřebují vysoké vzdělání. Někteří lidé nemají prostor nebo čas, aby studovali pedagogiku, a navíc nemohou ani reprodukovat svoje geny, aby počali a přivedli na svět biologické syny a dcery. Řešením bývá převzetí cizích, lépe řečeno opuštěných ratolestí do vlastní péče. Dobrodinec potom dostává od státu dávky pěstounské péče, definované zákonem č. 359/1999 Sb. a rozdělené podle konkrétního účelu. Pokud neuvedeme jinak, příspěvky jsou vypláceny měsíčně.

Dávky pěstounské péče na úhradu potřeb dítěte

Každý, i mladý člověk musí pořádně jíst, nosit slušné šaty, někdy taky používat dopravní prostředky atd. Všechny provozní náklady teoreticky pokrývá příspěvek na úhradu potřeb nezaopatřeného dítěte, počítaný podle věku a zdravotního stavu. Postižené chlapce a děvčata rozdělujeme do I., II., III., nebo IV. stupně, který vyjadřuje míru závislosti na pomoci jiné osoby. Dávky pěstounské péče 2019 zahrnují také jednorázovou rozjezdovou částku 25 000 Kč pro slečny a mladíky, kteří dosáhli zletilosti a jsou již zaopatření, tedy nejčastěji zaměstnaní a výdělečně činní.

Nezaopatřené dítě ve věkuZdravéZávislost I.Závislost II.Závislost III.Závislost IV.
do 6 let4 9505 1156 1056 4907 040
od 6 do 12 let6 1056 2157 4807 9758 635
od 12 do 18 let6 9857 0958 5809 1309 570
od 18 do 26 let7 2607 4258 9109 4609 900

Odměna pěstouna při dočasném a trvalém převzetí dítěte

Náhradní mateřství nebo rodičovství samozřejmě znamená spoustu práce, zvláště pokud vychováváte početnější skupinku. Dobrodinci mají nárok na odměnu, ovšem rozlišujeme 2 odlišné situace: Dítěti pomáháte buďto jenom dočasně a jste osoba v evidenci, anebo trvale a jste osoba pečující. V prvním případě dostáváte dávky pěstounské péče, i když máte zrovna takříkajíc volno. Proč? Osoba v evidenci možná zažívá větší emocionální vypětí, když poskytuje domov dalším a dalším dětem, a potom pokaždé prochází loučením.

Odměna osoby v evidenci

 • 20 000 Kč hrubého – i když nepečujete o žádné dítě
 • + 6 000 Kč hrubého – za dítě, svěřené na stálo

Odměna osoby pečující podle počtu dětí v pěstounské péči

 • 12 000 Kč hrubého – 1 dítě
 • 18 000 Kč hrubého – 2 děti
 • 30 000 Kč hrubého – alespoň 3 děti, nebo 1 dítě závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II., III., IV.
 • + 6 000 Kč hrubého – za každé další dítě svěřené do péče

Osoba pečující navíc ještě dostane jednorázový příspěvek při převzetí dítěte, podle jeho věku:

 • 8 000 Kč – do 6 let
 • 9 000 Kč – od 6 let do 12 let
 • 10 000 Kč – od 12 let do 18 let

Osoba pečující může dostat ještě příspěvek na nákup motorového vozidla

Dávky pěstounské péče mohou stoupnout díky novému dopravnímu prostředku. Ovšem tento příspěvek dostane pouze osoba pečující, která má nárok na odměnu „z důvodu péče o 3 děti“ a zakoupený vůz nepoužívá k výdělečné činnosti. Příspěvek činí 70 % pořizovací ceny automobilu nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč jednorázově, respektive nejvýše celkem 200 000 Kč v předešlých 10 kalendářních letech.

Dávky pěstounské péče 2019 mají omezení pro příbuzné

Zákonodárci věří, že pokrevní příbuzní mají být vzájemně solidární přirozeně, bez úplaty. Uvnitř svojí rodiny však přesto můžete dostávat dávky pěstounské péče, například pokud vychováváte 3 vnoučata, eventuálně 3 pravnoučata, případně 2 sourozence, nebo aspoň 1 dítě ve II., III. či IV. stupni závislosti. O osvojení nebo svěření ratolesti rozhoduje Okresní soud. Dávky pěstounské péče potom žádejte na pobočce Úřadu práce.

33 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, mám své nezaopatřené děti ve věku 2 a 6 let, a mám v pěstounce neteř, které je 12 let. Pokud tedy pečuji o 3 děti, mohu dostat příspěvek na automobil? Dvě své vlastní děti mám také soudně svěřené, jelikož nejsem s jejich otcem. Mockrát děkuji za informaci a přeji hezký zbytek večera.

 2. Dobrý den, mám dotaz ohledně paragrafu, vystaveného doktorem pro dítě v pěstounské péči. Má ho pěstoun hlásit na Úřadu práce? Jaké budou případně důsledky pro výši pěstounské dávky, prosím? Děkuji za odpověď. Klara

  • Dobrý den, Kláro, paragrafů máme v zákonech mnoho, nevím, který přesně myslíte. Ale určitě existují situace, kdy byste lékařskou zprávu měla Úřadu práce ukázat – například pokud lékař konstatuje, že dítěti současná pěstounská péče neprospívá a doporučí jeho přesunutí jinam, třeba někam do ústavu. Předpokládám, že tohle není Váš případ a pěstounský příspěvek budete nadále pobírat v dosavadní výši, ale raději uvádím nejhorší možný scénář a pro klid duše Vám radím, abyste úřadu sdělovali spíše více, než méně.

   • Dobrý den, pane Petře, paní myslela nemocenskou. Paragraf bývá používán při nemoci dítěte, o které ovšem pečuje. Takže oficiálně jde o nemoc pěstouna, ale nemocenskou musí odevzdat a při delším marodění přijde taky o pěstounské dávky.

  • Dobrý den, paní Matysová, dávky pěstounské péče jsou účtované jako mzda od zaměstnavatele (před vyplacením čisté částky se odečítá záloha na daň z příjmu, sociální a zdravotní pojistní; nedostáváte na ruku celou hrubou sumu, na rozdíl od podnikatelské činnosti, kdy všechno odvádíte teprve dodatečně), takže tento příspěvek zapiště jako příjem ze závislé činnosti, stejně jako plat.

   Podrobnosti o daňovém přiznání najdete pod TÍMTO odkazem. Na oficiálním státním portálu existuje elektronický formulář; pokud víte, kam který příjem přiřadit (do podnikání, nebo závislé činnosti) a máte výplatní pásky, systém Vám po zadání základních údajů leccos sám dopočítá.

   • Zdravím Vás, Petře, chci se jenom zeptat, zda máte nějaké nové informace ohledně odměny pěstounů. Psali jsme si 10.2.2017. Děkuji za odpověď. Jarka

    • Taky Vás zdravím, Jarko, bohužel zatím o žádné změně nevím. Jakmile nějaké nové informace získám, aktualizuji článek nahoře. Zatím Vám přeju – v rámci možností – vše dobré.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno