Akcie skáčou a padají, na pracovním trhu vítězí flexibilita a masa voličů odmítala včera Romy, dneska imigranty a zítra třeba důchodce. Žijeme v čase, který sociolog Zygmunt Bauman nazval tekutá modernita. Ani cena zlata není tak důležitá jako v době, kdy určovala měnové kurzy. Nyní kupujeme spíše černé – tekuté zlato, které živí nenasytné spalovací motory. Nakolik (dis)harmonicky stoupají a klesají hodnoty obou komodit? Následující grafy sledují, jaká je aktuální cena ropy Brent a zlata.

Cena ropy Brent v barelu

Surová nafta nemá jednotné složení, záleží na konkrétním nalezišti. Je směsí uhlovodíků, mezi kterými mohou více, nebo méně převažovat alkany. Takže potřebujeme nějakou umělou jednotku, kterou představuje nejčastěji ropa Brent: surová nafta, smíchaná z několika nalezišť, převážně ze Severního moře. A abychom měli situaci ještě složitější, cena ropy Brent je obvykle uváděná v barelu, což znamená přibližně 159 litrů (97 až 167 kilogramů podle chemického složení). Ostatně ani cena zlata není úplně křišťálově jasná a připomíná spíš rébus, než dětské počítadlo.


Cena zlata o váze trojské unce

V periodické soustavě prvků najdeme aurum – vodivý měkký kov, ze kterého mají vyrobené medaile olympijští vítězové. Jenomže klenotníci a mincovny vyrábějí různé slitiny, takže cena zlata závisí na čistotě, kterou měříme v karátech: čtyřiadvacetinách. Ryzí kov například v podobě kvalitních investičních mincí nebývá nijak namíchaný, má tedy rovných 24 karátů. Investiční zlato navíc vážíme v trojské unci, která znamená zhruba 31,1 gramů. Tak, a máme dostatek indicií, abychom srovnali ceny obou slavných komodit!


  • Cena ropy Brent i cena investičního zlata je počítaná v amerických dolarech ($).
  • Pokud zaplatíme 50 $ za barel ropy, dostaneme přibližně 132 kilogramů této komodity.
  • Pokud zaplatíme 1 300 $ za trojskou unci čistého zlata, dostaneme přibližně 31,1 gramů.
  • Cena zlata tedy vychází asi 110 000 x výš, než cena ropy Brent.

Oba uvedené grafy vytváří a aktualizuje dánská akciová společnost Euroinvestor.com A/S, ve které drží většinu tamní investiční banka Saxo Bank. Známé finančnické jméno je do jisté míry zárukou důvěryhodnosti, ale skandinávský vydavatel samozřejmě nechce příliš riskovat. Takže upozorňuje, že uvedená cena ropy Brent, ani cena zlata není návodem k žádným investicím, a odmítá odpovědnost za případné škody uživatele.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno