Současnost sice můžeme charakterizovat jako dobu plastovou, nadále nás však obklopují také kovové výrobky. Bytelnou ocelovou konstrukci, nábytek, zámek nebo mříže vyrábí kovář, podkovu pro koně či pro štěstí zase zhotoví podkovář. Svoje povolání mohou vykonávat jako řemeslnou živnost, v takovém případě nemají státem garantovaný ani korunový výdělek. Zaměstnanec soukromé firmy (s.r.o., a.s.) má právo aspoň na takzvanou zaručenou mzdu, ve veřejném sektoru podléhá zdánlivě složitým platovým tabulkám.

Zaměstnanec soukromé firmy má právo na zaručenou mzdu

Český statistický úřad ve svém žebříčku průměrných výdělků uvádí, že kováři sice vydělávají více než většina ostatní populace, ale zdání klame. S kovy totiž dělají skoro jenom muži a pokud hodnotíme pouze „silnější pohlaví“, dostáváme hodně podprůměrná čísla. Vláda zařadila kováře do 3. skupiny prací (ať už ve strojírenství a elektrotechnice, nebo v zemědělství), podle které odvozujeme hrubou zaručenou mzdu.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Kovář a podkovář v platových třídách veřejného sektoru

Přísnější pravidla panují ve většině obecních, krajských a podobných organizací, pokud jsou financované z veřejného rozpočtu. Kovář i podkovář tam dostává plat podle tabulek, které najdete vždycky aktuální pod TÍMTO odkazem. Platový stupeň záleží na dosavadní praxi a vzdělání (podrobnosti), platovou třídu odvodíme z nejtěžšího pracovního úkolu. Například abyste postoupili aspoň do 6. třídy, stačí, když máte na starosti následující: „Zhotovování a cizelování kopií slohových klik a štítů.“

UMĚLECKÝ KOVÁŘ A ZÁMEČNÍK (v Katalogu prací má číslo 2.04.27)

5. platová třída

 1. Zhotovování atypických kovových výrobků a konstrukcí při realizaci uměleckých návrhů ve výstavní a interiérové tvorbě všech druhů.
 2. Zhotovování dlouhých závěsů s okem, zdobených rýhováním za tepla i studena, vykovávání ozdobných hřebů s raženou hlavou do zápustky s ručním kováním.

6. platová třída

 1. Zhotovování a cizelování kopií slohových klik a štítů.
 2. Zhotovování a montáž stavebních zámečnických výrobků (pevných oken, mříží, žebříků, schodišťových madel apod.).
 3. Výroba základních, výtvarně méně náročných scénických konstrukcí podle výkresové dokumentace.

7. platová třída

 1. Zhotovování výtvarně náročných konstrukcí scénických dekorací, výroba složitého kovového nábytku, výroba rekvizit a kostýmních doplňků a práce s barevnými kovy.
 2. Zhotovování kovaných a svařovaných plastik podle modelů i s využíváním vlastního řemeslného rukopisu.
 3. Povrchové úpravy prací cínováním v lázni, chemické barvení kovů a svařování kovů v ohni.

8. platová třída

 1. Zhotovování výtvarně nejnáročnějších architektonických kovových sestav (kovaných, svařovaných, obráběných apod.) monumentálního pojetí v kombinaci s různými druhy materiálů.
 2. Zhotovování a opravy složitých kovových mechanismů, například soustrojí větrných mlýnů, vodních hamrů, lisoven a valch (ozubená kola, hřídele, převodky, excentry apod.) a jejich uvedení do provozu.
 3. Zhotovování výtvarně nejnáročnějších kovových sestav scénických dekorací a staticky a kineticky náročných konstrukcí v kombinaci s různými druhy materiálu podle výtvarných návrhů.
 4. Zhotovování figurálních plastik, tepaných z měděných nebo mosazných plechů nebo kovaných z oceli podle návrhu výtvarníků nebo podle vlastních návrhů.

9. platová třída

 1. Rekonstrukce a specializované úpravy nejstarších slohových kovářských a zámečnických děl a zhotovování jejich kopií s využíváním restaurátorských technik.

KOVÁŘ – PODKOVÁŘ (v Katalogu prací má číslo 2.18.06)

6. platová třída

 1. Ošetřování a kování zdravých a nedeformovaných kopyt a paznehtů a upravování podkov.

7. platová třída

 1. Ošetřování a kování deformovaných kopyt a samostatné zhotovování speciálních podkov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno