Největší země naší planety má ohromné surovinové bohatství, a navíc desítky let ovládala řadu satelitních států, odkud mohla čerpat technologie a znalosti – ale přesto bankrotuje. Rusko sice zatím jakžtakž funguje ekonomicky, málokdo tam umírá hladem, fungují transuralské ropovody a plynovody. Ale následující video ukazuje, že největší slovanský národ upadá do děsivé sociální a morální mizérie – bohužel! Takový pohled bolí, protože Rusům samozřejmě přejeme prosperitu a spokojenost. Nejenom ze vznešeného altruismu, ale taky proto, že chatrné velmoci jsou rizikem, zvláště pokud mají jaderný arsenál.

Poklidná protivládní demonstrace potrestaná výpraskem

Autorem videa, respektive jednotlivých sekvencí, jsou reportéři ruských novin Novaja Gazeta, vizte primární zdroj pod TÍMTO odkazem, na sociální síti Twitter. Záběry byly natočeny 9. září 2018 v Moskvě a Petrohradu. Nejdříve vidíme občany, jak v průvodu procházejí ulicemi a skandují protestní hesla. Oficiálně demonstrují proti penzijní reformě, po které budou Rusové chodit později do důchodu: Ženy v 60 nebo 63 letech (místo dosavadních 55) a muži v 65 letech (místo dosavadních 60), takže průměrný ruský muž stráví v penzi jenom jeden rok. Byla akce povolená? Křičeli demonstranti něco kontroverzního? Nevím.

Následný „policejní zásah“, při kterém jsou představiteli státní moci brutálně mláceni neozbrojení občané, však každopádně považuji za zrůdný. Jestli takhle současná Ruská federace funguje běžně, potom není řízena politiky, nýbrž zločinci.

Rusko nemá ani poloviční průměrnou mzdu a důchod

Česká republika sice nedisponuje velkým surovinovým bohatstvím a časy suverenity jsou v našich dějinách spíše výjimkou, než pravidlem. Ale oproti Rusku máme zhruba 2x až 3x lepší příjmy (národní měny převádíme podle aktuálního kurzu České národní banky: 100 rublů za 31,935 českých korun) a dožíváme se podstatně vyššího věku:

ČESKO RUSKO
Průměrná mzda 31 851 Kč 12 500 Kč
Průměrný důchod 12 347 Kč 4 255 Kč
Minimální mzda 12 200 Kč 3 030 Kč
Akční cena 250 gramů másla 47 Kč 58 Kč
Kolika let se dožívají muži 76 let 66 let
Kolika let se dožívají ženy 82 let 77 let

Důchodový věk byl doposud nižší v Rusku, po reformě bude zhruba podobný. Ovšem v době, kdy protestující Rusové dostali nakládačku, naše Poslanecká sněmovna jednohlasně schválila rekordní valorizaci penzí. Přitom když srovnáme cenové letáky supermarketu Billa, který obchoduje v obou státech, zjistíme, že ceny spotřebního zboží jsou podobné.

Kdyby aspoň politici, kteří zrovna ovládají největší zemi světa, řešili problémy, které tam obyčejného občana trápí: nízké mzdy a důchody, relativně vysoké ceny, brzkou úmrtnost. Jenomže oni raději podnikají válečná dobrodružství, terorizují cizí státy (Gruzii, Ukrajinu, Sýrii) a organizují gigantická vojenská cvičení (právě nyní 300 000 vojáků na jednom místě). Zkrátka – přejme Rusku lepší časy a když kritizujeme například Evropskou unii, ve které podle euroskeptiků strašně trpíme, mysleme, prosím, na širší kontext!

Externí zdroje:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno