Členové bezpečnostních sborů a vojáci riskují svoje životy, aby zajistili klid svým spoluobčanům. Přitom dostávají plat a jakmile odejdou do civilu, mají nárok na výsluhy neboli výsluhový příspěvek, který od ledna 2024 zůstane beze změny. Tato penze není zdaněna, individuální výsledky spočítá kalkulačka.

Stát musí ochraňovat svoje obyvatele, jinak nedokáže obhájit ani svoji vlastní existenci a pravděpodobně zanikne. Čeští policisté, hasiči nebo vojáci jsou výjimkou, která potvrzuje pravidlo: Slouží republice a přitom riskují svoje životy, aby ochránili ostatní spoluobčany.

Přitom nemají takovou volnost jako podnikatelé, ani takové jistoty jako většina jiných zaměstnanců. Za odměnu dostávají nejdříve plat a poté, co odejdou do civilu, mají právo na výsluhový příspěvek neboli výsluhy. Lidově řečeno, ještě jako relativně mladí lidé pobírají „výsluhovou penzi“.

Kalkulačka počítá podle služebního příjmu

Příslušníci bezpečnostních sborů, stejně jako vojáci musejí nejdříve svědomitě odsloužit aspoň 15 let, aby speciální „penzi“ dostali. (Smůlu mají například policisté, kteří byli propuštěni a následně pravomocně odsouzeni kvůli stejnému úmyslnému trestnému činu.) Výsluhový příspěvek počítáme vždycky z hrubého měsíčního průměru, který jste dostávali:

 • během posledního kalendářního roku jako příjem v bezpečnostním sboru, nebo
 • během posledních 5 kalendářních roků jako plat v Armádě, před odchodem do civilu.

Za prvních 15 let dostanete „paušál“, ke kterému potom přibývají procenta za každý další odsloužený rok. Bezpečnostní sbory však mají jiné sazby a nižší strop, než vojáci – a rozdíly existují také v rámci Armády.

V předchozí kalkulačce doplňte profesi, počet ukončených odsloužených let a hrubý měsíční plat. Vyjde výsluhový příspěvek, který v roce 2024 bohužel nebude valorizován.

Výsluhový příspěvek pro policisty nebo hasiče

Za vnitrostátní pořádek odpovídají příslušníci bezpečnostních sborů: Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Celní správa, Vězeňská služba, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba, Úřad pro zahraniční styky a informace.

Podrobnosti nalistujeme v zákoně č. 361/2003 Sb. (o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů), kde figuruje taky „výsluhová penze“. Například pokud policista odsloužil 20 let, dostává 35 % služebního platu: za prvních 15 let 20 %, za každý další rok 3 %.

Odsloužené rokyZe služebního příjmu
1520 %
16 - 203 % za rok
21 - 252 % za rok
26 - 1001 % za rok
Maximum50 %

Výsluhová penze pro vojáky české Armády

Napjaté mezinárodní vztahy sleduje a někdy také pomáhá řešit Armáda České republiky, přesněji řečeno naši profesionální vojáci. Oproti vnitrostátním policistům nebo hasičům mají poměrně rozmáchlejší platové tarify, ale hůře může vycházet výsluhový příspěvek.

Podrobnosti zjistíme v zákoně č. 221/1999 Sb. (o vojácích z povolání). Až 60 % svého služebního platu může dostávat veterán, který byl výkonným letcem, nebo bojoval v zahraniční válce, eventuálně aspoň 5 let plnil jiné „zvláštní úkoly“.

Odsloužené rokyZe služebního příjmu
155 %
16 - 206,2 % za rok
21 - 262,5 % za rok
27 - 1001 % za rok
Maximum55 %, nebo 60 %

Valorizace a zdanění (vaší) výsluhy od ledna 2024

Oba jmenované zákony obsahují stejnou, jenom různě formulovanou pasáž: Když rostou starobní důchody, navyšují se taky výsluhy – o polovinu toho, o kolik stoupá procentní výměra seniorské penze. Takže záleží na takzvané zásluhové složce, která v lednu 2024 nestoupne ani o jediné procento. Proto nebude valorizována ani výsluha.

Různé vlády postupně upravují daňovou soustavu, ale bývalí policisté a vojáci mají momentálně klid. V novelizovaném zákoně č. 586/1992 Sb. (o daních z příjmů) najdeme výsluhový příspěvek mezi osvobozenými výjimkami, na které berní úřad nemůže. Takže veterán obdrží celou částku, stát „neodkloní“ do veřejného rozpočtu ani korunu.

O příspěvek pravděpodobně přijdete, jakmile nastoupíte zpátky do služebního poměru nebo odejdete do starobního důchodu. Ovšem pokud byla výsluha vyšší než seniorská penze, příjem zůstane stejný. Veterán potom dostane: starobní důchod + doplatek do výše dosavadní služební výsluhy.

K tématu:

57 KOMENTÁŘE

 1. Hezký den, v dubnu začnu pobírat rentu. Do důchodu mi bude scházet 15 měsíců. Co si budu muset platit, pokud budu doma?
  Mohu se hlásit na pracovním úřadě jako nezaměstnaný. Děkuji za odpověď. Petr

 2. Dobrý den,
  ukončím služební poměr dle z. 361/2003 Sb. a bude mi přiznána renta. Následně nastoupím do zaměstnání dle z. 218/2002 Sb. o službě státních zaměstnanců, bude mi vyplacení renty pozastaveno, nebo ne?
  Děkuji

 3. Mám podstatný dotaz,na který jsem neviděl odpověď ani v zákonu 221/1999 o vojácích z povolání…Zda se do odsloužených let s nárokem na výsluhu započítává DN,ikdyž dotyčný byl stále ve služebním poměru.(Nejedná se o prac.úraz)..Děkuji

 4. Dobrý den, pobírám výsluhový příspěvek, počítá se jako rozhodný příjem rodiny pro příspěvek na bydlení? Děkuji za odpověď.

 5. Zdravím chystá nynější vláda nějaké změny ve výsluhovych náležitostech? Mám obavu prodloužit závazek služebního poměru z těchto důvodů, děkuji uctivě za odpověď

 6. Dobrý den . Chtěl jsem se zeptat , zda se do výsluhového příspěvku počítá i proplacená dovolená za poslední rok služby, když jsem si jí nemohl vybrat

 7. Zdravím, zajímá mě zda se odsloužené roky u PČR a u AČR sčítají do vysluhy?
  Např 10 let u PČR + 10 let u AČR = 20 let a můžu tedy odejít s odslouženými 20 roky a budu podle toho pobírat patřičnou výsluhu?
  Děkuji

 8. Dobrý den! Do kdy musí příslušník ukončit služební poměr, aby mu byla započítána mimořádná valorizace za červen a září, nejdéle k datu 30. 11. 2022, tedy alespoň den před koncem roku? Předem děkuji za odpověď! Martin

 9. Dobrý den. Pokud odejdu do civilu 01.12.2022, projeví se na výši výsluhy valorizace z června a září? A jak by to bylo, kdybych odešel k 01.01.2023. Děkuji za odpověď

 10. Dobrý den, prosím o radu jsem byvala Vzp od r.2010 vysluha jak je to od 1.1.2022 s vysluhou pro socialni davky – jsem nezprostredkovana pestounka, mám narok na prispevek pro nezprostredkovaneho pestouna? Bere se při vypoctu,,Vysluha“ do zivotniho minima? Děkuji za odpověď. Vlasta

 11. Dobrý den,
  měl bych dotaz, zda zvláštní valorizace v roce 2022 červen, září se započítává do výsluhy jako u důchodu i když odcházím na konce roku 2022, díky za odpověď.

 12. Dobrý den!
  Bude mimořádně valorizována i renta v případě odchodu koncem listopadu 2022?
  S díky,
  Martin

 13. Dobrý den, týká se mimoradna valorizace v červnu 2022 takže těch, co odejdou na rentu k 1.6.2022 a později? Dekuji za odpověď

 14. Dobrý den!
  Pokud příslušník ukončí služební poměr ke konci roku, bude mu výsluha také mimořádně valorizována?
  Vláda má v plánu další zářijovou valorizaci, tedy i tato?
  S díky,
  Martin

 15. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se do rozhodné doby pro výsluhu započítává doba na nemocenské, případně jak maximálně dlouhá. Zajímalo by mě, jestli v případě, že mám odslouženo 20let a z toho jsem dohromady více než rok byl na nemocenské, jestli mi tedy bude započítáno jen 19 roků. Děkuji za odpověď.

 16. Dobrý den, bude mi renta mimořádně valorizovana, ikdyž odejdu na výluhu po červnu 2022, jako to je u důchodu při odchodu do 31.prosince 2022. Díky za odpověď.

 17. Dobrý den. Jak je to s rentou ohledně valorizace. U starobního důchodu jsem se dočetl, že valorizace se připočítává i zpětně. Jde mi o to, že v červnu bude další valorizace. Do té doby, sice těsně, nestihnu opustit sbor. V civilu budu buď začátkem června nebo července. Jak to bude s valorizací, dopočítá se mi k rentě? Předem děkuji za odpověď

 18. Dobrý den pane Woff, bude se plánovaná valorizace důchodů od června 2022 týkat i výsluhových příspěvků, které by se v takovém případě zvyšovaly o 4,1%? Moc děkuji za Vaši odpověď a případně zda-li sem přidáte opět kalkulačku pro výpočet. Děkuji.

 19. Dobrý den, musí se renta – výsluha uvést jako další příjem do daňového přiznání? Pobírám rentu a pracuji jako zaměstnanec. Přiznání k dani z příjmů FO si podávám sám. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Jindro, výsluhy profesionálních vojáků a bezpečnostních sborů jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob, a neuvádí se do daňového přiznání.

  • Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak se mě bude vypočítávat starobní důchod? Mám odslouženo 15 let u vězeňské služby a mám odpracováno cca 36 v civilu. Na OSSZ mě informovali, že důchod se mě bude počítat podle výše výdělku u vězeňské služby, který byl vyšší než příjmy v civilu . Děkuji předem za odpověď.

 20. Dobrý den, jsem bývalý policista a kalkulačka asi nepočítá správně. Těch připočtených 150 kč , polovina z 300 Kč tam nebude. Výsluha podle mne stoupne jen o těch 0,65%.

 21. Dobrý den, když skončím služební poměr tento rok v lednu, budou se počítat výsluhy i z těchto 11 měsíců?

  • Tento rok v lednu již nestihnete skončit… Princip výpočtu výsluhy je uveden v §166 zákona č. 361/2003 Sb.

 22. Ahoj, potřebuji poradit, k 31.5.-2021 ukončuji služební poměr u HZS ČR, v listopadu dovrším 60 let věku, musím se registrovat na pracáku?A jaké pojištění nebo dávky musím platit?Odpracováno 39 roku.

 23. U té kalkulačky se například při odsloužených 30 a více letech již vůbec nezobrazuje valorizace. Jsem hasič a mám odslouženo 36 let, je to jen nedopatření v kalkulačce, nebo to tak skutečně je?

  • Po třiceti odsloužených letech jste dosáhl maxima výsluhového příspěvku, tedy 50 %. Více odsloužených let už nemá vliv.

 24. Jsem u VSČR od března roku 1995. Přemýšlím, zda je lepší ukončit pracovní poměr do 31.12.2020, nebo až někdy v novém roce 2021, abych získal víc peněz.

 25. Dobrý den, chci se zeptat, zda se do doby výsluhy dá počítat i doba strávená jako „voják ponechaný v další činné službě“ po ukončení základní vojenské služby. Tato doba byla v rámci studia na vojenské vysoké škole před platností zákona o vojácích z povolání 1. 12. 1999. Děkuji.

 26. Dobrý den. Jsem policista a zajímalo by mě, zda se ve výsluze odrazí skutečnost, že jsem byl dva roky v základní vojenské službě.

  • NE. Jsem bývalý příslušník ozbrojených sil a ZVS se do „výsluhy“ nepočítá. Pobírám výsluhu již 10 let.

   • ZVS se počítá podle období, kdy byla vykonaná a jaké právní předpisy pro výpočet výsluh platily v té době. ZVS jsem vykonala v roce 1987.

    • A mně se ZVS počítá. Tak jak u dítěte narozeného v roce 1991 se počítá celá rodičovská dovolená a u dítěte narozeného v roce 2007 pouze mateřská dovolená. Podmínky započitatelných let pro výsluhové náležitosti se opravdu mění a je potřeba si vždy ověřit svůj konkrétní zápočet na personálním.

   • Základní služba
    2.4.1978 – 30.3.1978
    Voják z povolání
    1.2.1983 – 30.11.2004
    Celkem 23 roků, 9 měsíců a 29 dní.
    Výsluhový příspěvek – započtena doba 23 roky, 9 měsíců a 29 dní.
    Zvýšený zápočet – na 26 roků, 3 měsíce a 29 dní.
    U mne započtena.
    Hezký den, Jindra a pobírám už 16 roků.

 27. Prosím o info : K 31.12.2019 odcházím ze služebního poměru, tzn. k 1.1.2020 jsem v civilu mám nárok na valorizaci výsluhového příspěvku již 1.1.2020? Za odpověď děkuji.

 28. Kalkulačka nepočítá všem úplně správně. Například příslušníkovi Hasičského záchranného sboru v přímém výkonu se do výsluhy nepočítá pohotovost, což dělá dost podstatný rozdíl mezi částkou pro výpočet výsluhy a hrubým platem.

 29. Co znamená speciální voják (viz nabídka v roletce)? A za druhé, ani veterán nemá automaticky 60 %, taky jde o důvod skončení služebního poměru, někdy je to jenom 1/2 atd.

  • Podle mě a mého výpočtu: VZP má nárok na započtení maximálně 55 % pro výsluhové náležitosti. Jsou kategorie VZP, kterým se může zvýšit zápočet až na 60 %: například výkonný letec, řízení letového provozu atd.

 30. Co když žena či muž jsou na rodičovské dovolené? Stále běží závazek, ale odčítá se vojákům mateřská a rodičovská?

  • Tady je důležité rozlišit „mateřskou dovolenou“ kdy pobíráte peněžitou pomoc v mateřství od sboru ( zaměstnavatele), max. cca 6 měsíců. Toto se do „výsluhy“ počítá. Rodičovská dovolená, tedy doba kde pobíráte příspěvek od OSSZ se do „výsluhy“ nepočítá.

  • Mateřská dovolená se započítává do zápočtu výsluhových náležitostí. Rodičovská se nezapočítává, tato změna nastala cca od roku 2000. Zápočty do té doby jsou platné podle podmínek platných v daném časovém úseku.

  • Co si tak přečíst článek nad diskusí?!?
   Záleží tedy na takzvané zásluhové složce, která od ledna 2020 povyskočí pravděpodobně o 5,2 % + 151 Kč. Takže valorizace dosavadní výsluhy činí 2,6 % + 76 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno