Členové bezpečnostních sborů a vojáci riskují svoje životy, aby zajistili klid svým spoluobčanům. Přitom dostávají plat a jakmile odejdou do civilu, mají nárok na výsluhy, neboli výsluhový příspěvek, který od ledna 2022 stoupne o 0,65 % + 150 Kč. Tato penze není zdaněna, individuální výsledky spočítá kalkulačka.

Stát musí ochraňovat svoje obyvatele, jinak nedokáže obhájit ani svoji vlastní existenci a pravděpodobně zanikne. Čeští policisté, hasiči nebo vojáci jsou výjimkou, která potvrzuje pravidlo: Slouží republice a přitom riskují svoje životy, aby ochránili ostatní spoluobčany.

Přitom nemají takovou volnost jako podnikatelé, ani takové jistoty jako většina jiných zaměstnanců. Za odměnu dostávají nejdříve plat a poté, co odejdou do civilu, mají právo na výsluhový příspěvek neboli výsluhy. Lidově řečeno, ještě jako relativně mladí lidé pobírají „výsluhovou penzi“.

Kalkulačka spočítá výsledek podle služebního příjmu

Příslušníci bezpečnostních sborů, stejně jako vojáci musejí nejdříve svědomitě odsloužit aspoň 15 let, aby speciální „penzi“ dostali. (Smůlu mají například policisté, kteří byli propuštěni a následně pravomocně odsouzeni kvůli stejnému úmyslnému trestnému činu.) Výsluhový příspěvek počítáme vždycky z hrubého měsíčního průměru, který jste dostávali:

 • během posledního kalendářního roku jako příjem v bezpečnostním sboru, nebo
 • během posledních 5 kalendářních roků jako plat v Armádě, před odchodem do civilu.

Za prvních 15 let dostanete „paušál“, ke kterému potom přibývají procenta za každý další odsloužený rok. Bezpečnostní sbory však mají jiné sazby a nižší strop, než vojáci – a rozdíly existují také v rámci Armády.

V předchozí kalkulačce stačí doplnit profesi, počet ukončených odsloužených let a hrubý měsíční plat. Vyjde výsluhový příspěvek a také jeho valorizovaná výše, naplánovaná na leden 2022 pro současné příjemce této „zásluhové penze“.

Výsluhový příspěvek pro policisty nebo hasiče

Za vnitrostátní pořádek odpovídají příslušníci bezpečnostních sborů: Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Celní správa, Vězeňská služba, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba, Úřad pro zahraniční styky a informace.

Podrobnosti nalistujeme v zákoně č. 361/2003 Sb. (o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů), kde figuruje taky „výsluhová penze“. Například pokud policista odsloužil 20 let, dostává 35 % služebního platu: za prvních 15 let 20 %, za každý další rok 3 %.

Odsloužené rokyZe služebního příjmu
1520 %
16 - 203 % za rok
21 - 252 % za rok
26 - 1001 % za rok
Maximum50 %

Výsluhová penze pro vojáky české Armády

Napjaté mezinárodní vztahy sleduje a někdy také pomáhá řešit Armáda České republiky, přesněji řečeno naši profesionální vojáci. Oproti vnitrostátním policistům nebo hasičům mají poměrně rozmáchlejší platové tarify, ale hůře může vycházet výsluhový příspěvek.

Podrobnosti zjistíme v zákoně č. 221/1999 Sb. (o vojácích z povolání). Až 60 % svého služebního platu může dostávat veterán, který byl výkonným letcem, nebo bojoval v zahraniční válce, eventuálně aspoň 5 let plnil jiné „zvláštní úkoly“.

Odsloužené rokyZe služebního příjmu
155 %
16 - 206,2 % za rok
21 - 262,5 % za rok
27 - 1001 % za rok
Maximum55 %, nebo 60 %

Valorizace a zdanění (vaší) výsluhy od ledna 2022

Oba jmenované zákony obsahují stejnou, jenom různě formulovanou pasáž: Když rostou starobní důchody, stoupají taky výsluhy – o polovinu toho, o kolik stoupá procentní výměra seniorské penze. Takže záleží na takzvané zásluhové složce, která od ledna 2022 povyskočí o 1,3 % + 300 Kč. Proto valorizace dosavadní výsluhy činí 0,65 % + 150 Kč.

Různé vlády postupně upravují daňovou soustavu, ale bývalí policisté a vojáci mají momentálně klid. Aktuální verze zákona č. 586/1992 Sb. (o daních z příjmů) totiž jmenuje výsluhový příspěvek mezi osvobozenými výjimkami, na které berní úřad nemůže. Takže veterán obdrží celou částku, stát „neodkloní“ do veřejného rozpočtu ani korunu.

Příspěvek obvykle přestane chodit, pokud nastoupíte zpátky do služebního poměru, anebo jakmile odejdete do starobního důchodu. Pouze pokud byla výsluha vyšší, než seniorská penze, příjem zůstane stejný. Veterán potom dostane: starobní důchod + doplatek do výše dosavadní služební výsluhy.

K tématu:

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: Hasičský záchranný sbor ČR, facebook.com

21 KOMENTÁŘE

 1. Co když žena či muž jsou na rodičovské dovolené? Stále běží závazek, ale odčítá se vojákům mateřská a rodičovská?

  • Mateřská dovolená se započítává do zápočtu výsluhových náležitostí. Rodičovská se nezapočítává, tato změna nastala cca od roku 2000. Zápočty do té doby jsou platné podle podmínek platných v daném časovém úseku.

 2. Co znamená speciální voják (viz nabídka v roletce)? A za druhé, ani veterán nemá automaticky 60 %, taky jde o důvod skončení služebního poměru, někdy je to jenom 1/2 atd.

  • Podle mě a mého výpočtu: VZP má nárok na započtení maximálně 55 % pro výsluhové náležitosti. Jsou kategorie VZP, kterým se může zvýšit zápočet až na 60 %: například výkonný letec, řízení letového provozu atd.

 3. Kalkulačka nepočítá všem úplně správně. Například příslušníkovi Hasičského záchranného sboru v přímém výkonu se do výsluhy nepočítá pohotovost, což dělá dost podstatný rozdíl mezi částkou pro výpočet výsluhy a hrubým platem.

 4. Dobrý den. Jsem policista a zajímalo by mě, zda se ve výsluze odrazí skutečnost, že jsem byl dva roky v základní vojenské službě.

  • NE. Jsem bývalý příslušník ozbrojených sil a ZVS se do „výsluhy“ nepočítá. Pobírám výsluhu již 10 let.

   • ZVS se počítá podle období, kdy byla vykonaná a jaké právní předpisy pro výpočet výsluh platily v té době. ZVS jsem vykonala v roce 1987.

    • A mně se ZVS počítá. Tak jak u dítěte narozeného v roce 1991 se počítá celá rodičovská dovolená a u dítěte narozeného v roce 2007 pouze mateřská dovolená. Podmínky započitatelných let pro výsluhové náležitosti se opravdu mění a je potřeba si vždy ověřit svůj konkrétní zápočet na personálním.

   • Základní služba
    2.4.1978 – 30.3.1978
    Voják z povolání
    1.2.1983 – 30.11.2004
    Celkem 23 roků, 9 měsíců a 29 dní.
    Výsluhový příspěvek – započtena doba 23 roky, 9 měsíců a 29 dní.
    Zvýšený zápočet – na 26 roků, 3 měsíce a 29 dní.
    U mne započtena.
    Hezký den, Jindra a pobírám už 16 roků.

 5. Jsem u VSČR od března roku 1995. Přemýšlím, zda je lepší ukončit pracovní poměr do 31.12.2020, nebo až někdy v novém roce 2021, abych získal víc peněz.

 6. U té kalkulačky se například při odsloužených 30 a více letech již vůbec nezobrazuje valorizace. Jsem hasič a mám odslouženo 36 let, je to jen nedopatření v kalkulačce, nebo to tak skutečně je?

  • Po třiceti odsloužených letech jste dosáhl maxima výsluhového příspěvku, tedy 50 %. Více odsloužených let už nemá vliv.

 7. Dobrý den, když skončím služební poměr tento rok v lednu, budou se počítat výsluhy i z těchto 11 měsíců?

  • Tento rok v lednu již nestihnete skončit… Princip výpočtu výsluhy je uveden v §166 zákona č. 361/2003 Sb.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno