Členové bezpečnostních sborů a vojáci riskují svoje životy, aby zajistili klid svým spoluobčanům. Přitom dostávají plat a jakmile odejdou do civilu, mají nárok na výsluhy, neboli výsluhový příspěvek, který od září 2022 stoupne o 2,6 %. Tato penze není zdaněna, individuální výsledky spočítá kalkulačka.

Stát musí ochraňovat svoje obyvatele, jinak nedokáže obhájit ani svoji vlastní existenci a pravděpodobně zanikne. Čeští policisté, hasiči nebo vojáci jsou výjimkou, která potvrzuje pravidlo: Slouží republice a přitom riskují svoje životy, aby ochránili ostatní spoluobčany.

Přitom nemají takovou volnost jako podnikatelé, ani takové jistoty jako většina jiných zaměstnanců. Za odměnu dostávají nejdříve plat a poté, co odejdou do civilu, mají právo na výsluhový příspěvek neboli výsluhy. Lidově řečeno, ještě jako relativně mladí lidé pobírají „výsluhovou penzi“.

Kalkulačka spočítá výsledek podle služebního příjmu

Příslušníci bezpečnostních sborů, stejně jako vojáci musejí nejdříve svědomitě odsloužit aspoň 15 let, aby speciální „penzi“ dostali. (Smůlu mají například policisté, kteří byli propuštěni a následně pravomocně odsouzeni kvůli stejnému úmyslnému trestnému činu.) Výsluhový příspěvek počítáme vždycky z hrubého měsíčního průměru, který jste dostávali:

  • během posledního kalendářního roku jako příjem v bezpečnostním sboru, nebo
  • během posledních 5 kalendářních roků jako plat v Armádě, před odchodem do civilu.

Za prvních 15 let dostanete „paušál“, ke kterému potom přibývají procenta za každý další odsloužený rok. Bezpečnostní sbory však mají jiné sazby a nižší strop, než vojáci – a rozdíly existují také v rámci Armády.

V předchozí kalkulačce doplňte profesi, počet ukončených odsloužených let a hrubý měsíční plat. Vyjde výsluhový příspěvek a také jeho valorizovaná výše, naplánovaná na září 2022.

Výsluhový příspěvek pro policisty nebo hasiče

Za vnitrostátní pořádek odpovídají příslušníci bezpečnostních sborů: Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Celní správa, Vězeňská služba, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba, Úřad pro zahraniční styky a informace.

Podrobnosti nalistujeme v zákoně č. 361/2003 Sb. (o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů), kde figuruje taky „výsluhová penze“. Například pokud policista odsloužil 20 let, dostává 35 % služebního platu: za prvních 15 let 20 %, za každý další rok 3 %.

Odsloužené rokyZe služebního příjmu
1520 %
16 - 203 % za rok
21 - 252 % za rok
26 - 1001 % za rok
Maximum50 %

Výsluhová penze pro vojáky české Armády

Napjaté mezinárodní vztahy sleduje a někdy také pomáhá řešit Armáda České republiky, přesněji řečeno naši profesionální vojáci. Oproti vnitrostátním policistům nebo hasičům mají poměrně rozmáchlejší platové tarify, ale hůře může vycházet výsluhový příspěvek.

Podrobnosti zjistíme v zákoně č. 221/1999 Sb. (o vojácích z povolání). Až 60 % svého služebního platu může dostávat veterán, který byl výkonným letcem, nebo bojoval v zahraniční válce, eventuálně aspoň 5 let plnil jiné „zvláštní úkoly“.

Odsloužené rokyZe služebního příjmu
155 %
16 - 206,2 % za rok
21 - 262,5 % za rok
27 - 1001 % za rok
Maximum55 %, nebo 60 %

Valorizace a zdanění (vaší) výsluhy od září 2022

Oba jmenované zákony obsahují stejnou, jenom různě formulovanou pasáž: Když rostou starobní důchody, navyšují se taky výsluhy – o polovinu toho, o kolik stoupá procentní výměra seniorské penze. Takže záleží na takzvané zásluhové složce, která povyskočila od června o 8,2 % a od září povyroste o dalších 5,2 %. Senioři dostávají kompenzaci za vysokou inflaci, a proto valorizace platí také pro občany, kteří nastoupí do penze teprve ve třetím nebo čtvrtém kvartále. Proto se i každá (dosavadní nebo nová) výsluha valorizuje nejdříve o 4,1 % a vzápětí o 2,6 %.

Různé vlády postupně upravují daňovou soustavu, ale bývalí policisté a vojáci mají momentálně klid. Aktuální verze zákona č. 586/1992 Sb. (o daních z příjmů) totiž jmenuje výsluhový příspěvek mezi osvobozenými výjimkami, na které berní úřad nemůže. Takže veterán obdrží celou částku, stát „neodkloní“ do veřejného rozpočtu ani korunu.

Příspěvek obvykle přestane chodit, pokud nastoupíte zpátky do služebního poměru, anebo jakmile odejdete do starobního důchodu. Pouze pokud byla výsluha vyšší, než seniorská penze, příjem zůstane stejný. Veterán potom dostane: starobní důchod + doplatek do výše dosavadní služební výsluhy.

K tématu:

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: Hasičský záchranný sbor ČR, facebook.com

23 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, musí se renta – výsluha uvést jako další příjem do daňového přiznání? Pobírám rentu a pracuji jako zaměstnanec. Přiznání k dani z příjmů FO si podávám sám. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, Jindro, výsluhy profesionálních vojáků a bezpečnostních sborů jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob, a neuvádí se do daňového přiznání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno