Většina osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) má nárok na takzvanou Pětadvacítku, aby lépe zvládly virovou epidemii a související ekonomickou krizi. Skoro všichni živnostníci, ale také řada zemědělců nebo umělců tedy může dostat 25 000 Kč. Interaktivní formulář pro kompenzační bonus najdete pod TÍMTO odkazem – pozor, dokument musíte stáhnout do svého počítače, v internetovém prohlížeči se neotevře!

Podle Ministerstva financí byla kritéria nastavena „maximálně benevolentně“, takže nárok na tuto podporu získává „drtivá většina OSVČ“. Přesněji, uspět může 700 000 osob samostatně výdělečně činných, na které čeká až 17,5 miliardy Kč. Nyní se zaměřme na konkrétně detaily.

Na koho čeká Pětadvacítka neboli 25 000 Kč

Kompenzační bonus mají dostat osoby samostatně výdělečně činné – například živnostník, ale také samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce… Avšak přece jenom musí splňovat několik podmínek:

  • Samostatnou výdělečnou činnost může provozovat jako hlavní nebo vedlejší, ale pouze pokud zároveň nemá zaměstnání, prostřednictvím kterého se účastní nemocenského pojištění.
  • OSVČ byla aktivní 12. března 2020, nebo svoji činnost kdykoli po 31. srpnu 2019 přerušila a následně obnovila.
  • Čestně prohlásí, že „nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády“.
  • O kompenzační bonus požádá nejpozději do konce června 2020.

Podmínky jsou rozepsány v zákoně č. 159/2020 Sb., „o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2“.

Jak odeslat formulář pro kompenzační bonus

Jde o soubor ve formátu PDF (s koncovkou .pdf).

  1. Formulář uložte na disk svého počítače a teprve potom otevřete, například v programu Acrobat Reader (verze 11 nebo novější).
  2. Formulář přes počítač vyplňte, potom vytiskněte a ručně podepište.
  3. Formulář následně naskenujte nebo vyfoťte mobilním telefonem – ovšem tak, aby byl text čitelný! A vzniklý soubor může mít maximálně 4 MB (megabity)!
  4. Ve vyplněném formuláři najdete e-mailovou adresu, na kterou soubor odešlete jako přílohu e-mailu, do jehož předmětu napište: „Žádost o kompenzační bonus pro OSVČ“. Nikam jinam formulář neposílejte.

Interaktivní formulář pro kompenzační bonus (25 000 Kč pro OSVČ) naleznete ZDE. V internetovém prohlížeči se pravděpodobně nezobrazí, postupujte tedy podle předchozího návodu.

Případně věnujte pozornost ještě mimořádné okamžité pomoci, programu Antivirus, ošetřovnému pro zaměstnance a OSVČ, nemocenské nebo podpoře v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno