Východočeský výrobce autobusů podcenil personalistiku, a jeho problematické vnitrofiremní vztahy přerostly v otevřený střet. Zaměstnanci v posledních dnech už několikrát vyšli do ulic Vysokého Mýta, aby protestovali proti svému zaměstnavateli. Akciová společnost Iveco Czech Republic, tedy nástupkyně státního podniku Karosa, patří především italské dynastii Agnelli, jejíž firmy mají několikanásobně větší obrat než český stát a majetek lze počítat na biliony Kč. Spoluvlastní například také automobilky Fiat a Ferrari, fotbalový klub Juventus Turín nebo týdeník Economist.

Na konci kalendářního roku tradičně gradují diskuse o budoucích mzdách a platech. Například učitelé letos zůstávají poměrně pasivní, přestože nakonec dostanou přidáno méně, než bylo plánováno. Zdravotníci a sociální pracovníci naopak vyhlásili stávkovou pohotovost, a vybojovali pro sebe o něco vyšší platy, než vláda původně zamýšlela.

V soukromém sektoru jsou nyní nejviditelnější a nejhlasitější zaměstnanci firmy Iveco Czech Republic, kteří opakovaně vyšli do ulic. Vedení podniku, ani tamní odborový předák bohužel doposud nezareagovali na moje e-mailové dotazy. O mnoho vstřícnější byl jeden z protestujících zaměstnanců.

Rozhovor se zaměstnancem společnosti Iveco

Proč demonstrujete proti svému zaměstnavateli?

Důvodů je více. Vedení firmy zamítlo žádost, abychom dostali mimořádnou prémii za rekordní výrobu a zisky, což už bylo příliš. Jde však taky o lepší podmínky ve firmě, hodinovou mzdu a jiné důvody. Je toho hodně. Zatím probíhají poklidné protestní akce a uvidíme, v co vyvrcholí.

Máte na své straně místní odborovou organizaci?

O mimořádnou prémii požádal odborový svaz. Zaměstnanci však nyní protestují bez oficiální podpory ze strany odborové organizace, ačkoli její předseda se taky zúčastnil. Štve nás, že se teď odbory spíše vezou a nebyly samy důraznější.

Jak vysoká mimořádná prémie by podle Vás byla férová vzhledem k obchodním výsledkům firmy?

Odborová organizace navrhla „průměrný“ plat: 34 000 Kč hrubého. Skutečný průměrný plat dělníka je však úplně jiný. Pokud by prémie měla být férová vzhledem k obchodním výsledkům firmy, souhlasil bych s návrhem odborové organizace. Ale lidé by se spokojili i s menší částkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno