Naši senioři, vdovci, invalidé a sirotci dostanou vánoční dárek, aby aspoň dočasně zapomněli na svoje rostoucí životní náklady a všeobecnou nejistotu. Každý obdrží 5 000 Kč, tedy pokud splní několik požadavků. Typický řecký nebo portugalský penzista každopádně dostane více, než jeho český protějšek, nehledě na „jednorázový příspěvek důchodcům 2020“.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo nový zákon, který následně podpořila celá vláda. Důchodci mají dostat speciální jednorázový příspěvek: 5 000 Kč. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplatí tyto peníze pravděpodobně během prosince, stejným způsobem, jakým rozešle důchody v listopadu. Příjemce však musí vyhovovat několika charakteristikám.

Co musíte splňovat, abyste dostali vánoční dárek

  • Před 1. prosincem 2020 jste podali žádost o státní (starobní, vdovský, vdovecký, invalidní nebo sirotčí) důchod.
  • Důchod vám byl následně přiznán ode dne, který nastal ještě před 1. prosincem 2020.
  • Aspoň jeden letošní listopadový den máte nárok na výplatu tohoto důchodu.
  • Letos v listopadu vám nárok na výplatu nezanikl, případně jste přešli na nějaký jiný státní důchod (například z nižšího invalidního na vyšší starobní).
  • Pokud splňujete předchozí podmínky, ale 5 000 Kč vám nepřijde, nejpozději do 30. června 2021 musíte podat žádost. Jinak vám tato dávka propadne.

Argumenty pro jednorázový příspěvek důchodcům 2020

V důvodové ministerské zprávě stojí, že tuzemským penzistům „prudce rostou životní náklady“. Aktuálně navíc panuje „nejistota“ ohledně „dalšího ekonomického a sociálního vývoje“, údajně kvůli pandemii COVID-19. Proto vláda navrhuje jednorázový příspěvek důchodcům 2020, který má přijít dohromady zhruba na 15 miliard Kč, hrazených prostřednictvím státního rozpočtu.

Předložený zákon nabude účinnosti, pokud bude schválen ještě Parlamentem a podepsán prezidentem.

Řečtí a portugalští penzisté přesto zase dostanou víc

Zákon pravděpodobně projde, přestože opozice kritizuje jeho načasování. Jednorázový příspěvek údajně vypadá jako úplatek, aby důchodci volili vládní strany v nadcházejících krajských a senátních volbách.

Nicméně porovnejme, kolik dostává průměrný penzista v Řecku nebo Portugalsku. Tedy ve státech, které mají podobně početné populace a ekonomickou výkonnost jako Česká republika. (Kolem 10,5 milionu obyvatel, z toho 2,8 milionu penzistů a hrubý domácí produkt v tržních cenách cca 20 tisíc euro ročně na osobu.)

Průměrná státní penze podle posledních dat:

  • Česká republika: 5 762 euro/rok = 12 692 Kč/měsíc
  • Portugalsko: 9 769 euro/rok = 21 520 Kč/měsíc
  • Řecko: 11 682 euro/rok = 25 736 Kč/měsíc

Tuzemské penze by tedy zůstaly nižší, než ve srovnatelných evropských státech, i kdyby naši důchodci dostávali „jednorázový příplatek“ 5 000 Kč každý měsíc. Novoroční valorizace ovšem bude podstatně skromnější.

Zdroje:

Autor úvodní ilustrační fotografie: Andrea Piacquadio

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno