Komu patří konkrétní firma, kde sídlí a jak (ne)úspěšně hospodaří? Všechny požadované informace pravděpodobně najdete přes následující vyhledávací řádek, napojený na portál Ministerstva spravedlnosti justice.cz. Výpisy z obchodních rejstříků můžete filtrovat tak, abyste viděli celou historii včetně úprav, anebo jenom aktuální údaje. Ale možná zažijete nepříjemné překvapení. V šedé ekonomice totiž obchoduje řada podnikavců, kteří sice prodávají zboží, ovšem pod neoficiální značkou – mimo úřední dohled.
Veřejná sbírka listin vysvléká legální firmy do polo-naha
Mnoho spotřebitelů bohužel kupuje kosmetiku, potravinové doplňky a další produkty od firem, které ignorují nejenom zákony, ale taky jakékoli etické hranice. Například naslibují těžce nemocnému důchodci zázraky, za tisícovku prodají bezcenný šmejd a potom odmítají vrátit peníze. Spotřebitel příliš pozdě zjistí, že firma není nikde registrovaná, uvádí falešnou adresu a není nikde dohledatelná (vizte ZDE, ZDE nebo ZDE).
Český stát přitom zákonem č. 304/2013 Sb. založil speciální rejstříky, věnované spolkům, nadacím, ústavům, společenstvím vlastníků jednotek (SVJ), obecně prospěšným společnostem, obchodním společnostem a taky živnostníkům. Různé registry jsou jednak provozované na oddělených místech, například justice.cz – výpisy z obchodních rejstříků komerčních společností. Všechny záznamy ale zároveň nalezneme na jediném místě, pod značkou ARES.
Ministerský portál justice.cz – výpisy z obchodních rejstříků
Nejdříve věnujme pozornost nejzajímavějšímu registru, který pomůže třeba právě spotřebitelům, když ověřují legální (ne)existenci komerčních společností. Ministerstvo spravedlnosti provozuje portál justice.cz, kde najdeme výpisy z obchodního rejstříku – tedy údaje většinou „pouze“ o akciových společnostech a společnostech s ručením omezeným. Do následujícího řádku napište název subjektu, zmáčkněte tlačítko „Vyhledat na Justice.cz“ a dostanete výsledky.
Potom vyberete z nabídky „Výpis platných“ (aktuální základní údaje, jako sídlo apod.), „Úplný výpis“ (celá historie základních údajů, jako předešlá sídla apod) a „Sbírka listin“ (účetní závěrky, smlouvy o převodu apod.).
Zajímají vás také fyzické osoby? Použijte raději ARES
Ministerstvo financí provozuje ucelenou databázi: Administrativní registr ekonomických subjektů neboli ARES, který spojuje více rejstříků dohromady. Přes následující řádek tak vyhledáte nejenom „akciovky“ a „eseróčka“, ale taky malé živnostníky, SVJ, ústavy, nadace, spolky nebo obecně prospěšné společnosti. Aplikace tedy poskytuje totéž jako justice.cz – výpisy z obchodních rejstříků, a k tomu ještě mnohem víc.
Justice.cz má mouchy (například chybějící RSS kanál), ale v zásadě může pomoci, pokud potřebujete výpis z obchodního rejstříku, abyste třeba ověřili (ne)důvěryhodnost potenciálního obchodního partnera. Nicméně dneska existují firmy, které konkrétní záznamy hlídají a svoje klienty informují (e-mailem) vždycky, když zaznamenají nějakou změnu. Služba obvykle zahrnuje taky monitoring insolvenčního rejstříku.