Než postavíme dům, začneme sériově vyrábět oděv nebo odlitky, potřebujeme vzor. Požadovaný prototyp i přesné kopie vytvoří šikovný modelář, který bohužel nebývá náležitě odměňován. Srovnejme, kolik běžně vydělává v soukromé firmě (s.r.o., a.s.) a jaké ohodnocení může očekávat ve veřejném sektoru. (Slévárenství a modelářství lze provozovat i samostatně jako řemeslnou živnost, která ovšem není odměňována mzdově ani platově.)

Zaručená mzda zaměstnance v soukromé firmě

Český statistický úřad ve svém žebříčku obvyklých výdělků uvádí, že modelář většinou pobírá velmi podprůměrnou mzdu. To platí pro formíře, jádraře a slévaře ve slévárnách, ale především pro ženy v oděvnictví. Modeláři proto možná rádi přijali nařízení vlády č. 567/2006 Sb., které stanovuje sazby hrubých zaručených mezd (bez zákonných příplatků například za ztížené podmínky). Vizte následující tabulku.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400
 • Do 4. skupiny prací patří například: „Zhotovování hliněných a sádrových odlitků architektonických prvků a článků podle originálu a sekání jednotlivých částí sochařských děl do kamene podle modelů nebo odlitků.“ Stejně jako: „Komplexní zhotovování modelů složitých brašnářských výrobků, kabel, kabelek, míčů, hokejových nebo boxerských rukavic.“
 • Do 5. skupiny prací patří například: „Konstrukční řešení složitých výrobků a zařízení. Samostatná tvůrčí řešení typů, modelů, tvarů a vzorů. Provádění konstrukčního dozoru.“
 • Podrobnosti najdete ve speciálních kapitolkách o oděvnictví, technickém provozu, uměleckém řemesle a dalších činnostech, eventuálně také o sklářství a keramickém průmyslu, kde ovšem platí kolektivní smlouvy mezi zaměstnavateli a odborářskými organizacemi.

Modelář v platových třídách veřejného sektoru

Větší jistoty mají zaměstnanci obecních a krajských úřadů, příspěvkových organizací apod. Ve veřejném sektoru rozhodují o platech především podrobné tabulky, které najdete vždycky aktuální pod TÍMTO odkazem. Modelář, respektive modelář výstavních modelů patří do příslušné platové třídy podle nejobtížnější práce, kterou vykonává (výjimkou jsou zaměstnanci Armády a dalších bezpečnostních složek ve služebním poměru).

MODELÁŘ (v Katalogu prací dostal číslo 2.12.14)

5. platová třída

 1. Výroba modelů nedělených i dělených s jednou až dvěma rovnými dělicími rovinami s nejvýše 4 jaderníky.
 2. Odlévání modelů a jaderníků z epoxidových pryskyřic do forem z různých materiálů včetně jejich úpravy na předepsanou přesnost.

6. platová třída

 1. Výroba modelů nedělených i dělených s 1 až 2 rovnými nebo tvarovými dělicími rovinami a nejvýše 8 jaderníky všech geometrických tvarů nebo jejich kombinacemi.

7. platová třída

 1. Výroba modelů podle vývojových technologií.

MODELÁŘ VÝSTAVNÍCH MODELŮ (v Katalogu prací dostal číslo 2.04.25)

4. platová třída

 1. Zhotovování jednotlivých částí a detailů statických modelů z různých materiálů podle technické dokumentace, jejich povrchová úprava včetně repase.
 2. Kompletace sestav a podsestav do jednodušších celků podle technické dokumentace včetně jednoduchých terénních úprav modelů.

5. platová třída

 1. Výroba laminátových krejčovských bust včetně jejich potahování textilní tuženkou a dokončovací práce.
 2. Zhotovování laminátových figurín včetně atypických, jejich kompletace, kontrola vzhledu a detailní kolorace.
 3. Odlévání částí modelů z umělých hmot.
 4. Zhotovování a sestavování jednodušších funkčních modelů.

6. platová třída

 1. Přesné terénní úpravy modelů v souladu s dokumentací.
 2. Zhotovování forem pro odlévání částí modelů z epoxidových pryskyřic a dentakrylu.
 3. Ruční laminování figurín do vícedílných klínových forem včetně vkládání kovových výztužných a spojovacích částí a zámků.

7. platová třída

 1. Zhotovování a montáž složitých statických architektonických a urbanistických modelů do větších celků, například modely měst.
 2. Zhotovování a montáž složitých funkčních modelů s elektronickým vybavením.

8. platová třída

 1. Zhotovování a montáž technicky a výtvarně nejnáročnějších funkčních modelů pro vývojové účely při dodržování technických parametrů a podmínek včetně jejich průmyslového a výtvarného řešení.
 2. Určování grafické úpravy a barevného pojetí modelů, předvádění těchto modelů na zahraničních veletrzích a výstavách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno