Zaměstnanci, kteří mají uzavřenou pracovní smlouvu, každoročně dostávají dovolenou na libovolné aktivity. Za určitých okolností smějí navíc na svatbu, na pohřeb, nebo se třeba přestěhovat, aniž by přitom přicházeli o výdělek. Nárok na placené volno popíšeme podle paragrafu 199 zákoníku práce a navazujícího vládního nařízení.

Brigádníci, kteří vydělávají takzvaně „na dohodu“, mají vůči svému zaměstnavateli poměrně malá práva. Solidní jistoty však získáváme, jakmile uzavřeme standardní pracovní smlouvu. V zákoně č. 262/2006 Sb. (v zákoníku práce) najdeme právo na každoroční placenou dovolenou, dále na mateřskou, rodičovskou, nemocenskou nebo na ošetřovné.

Paragraf 199 a vládní nařízení č. 590/2006 Sb.

V předchozích případech sice zaměstnanec formálně nepracuje, ale přesto obvykle dostává peníze od zaměstnavatele nebo od státu. V životě samozřejmě nastávají také další události, kdy potřebujeme placené (eventuálně aspoň neplacené) volno, nicméně firemní a veřejné rozpočty mají svoje limity. V paragrafu 199 stojí, že další podmínky stanovuje vláda, která toho využila nařízením č. 590/2006 Sb.

Nárok na (placené) volno, klidnou svatbu nebo pohřeb

Někdy bezmocně trčíme v dopravní zácpě. Jindy nutně potřebujeme k lékaři, případně tamtéž musíme doprovodit svého zesláblého příbuzného. Náročné bývá taky stěhování, hledání nového zaměstnání, svatební aranžmá, úmrtí blízkého člověka…

Na všechny tyto potenciální starosti mysleli naši ministři, když stanovili podmínky, za jakých můžeme absentovat na pracovišti. Pokud není uvedeno jinak, volno dostaneme pouze „na nezbytně nutnou dobu“. Buďto máme zároveň právo na svoji průměrnou mzdu (plat), nebo nikoli.

UDÁLOSTPLACENÉ VOLNONEPLACENÉ VOLNO
LÉKAŘJsme neodkladně vyšetřováni nebo ošetřováni v nejbližším zdravotnickém zařízení, kde můžeme využít svoje zdravotní pojištění a pomohou nám.Jsme vyšetřováni nebo ošetřováni ve vzdálenějším zdravotnickém zařízení.

Případně jsme na lékařské prohlídce, vyšetření nebo očkování, které souvisí se zaměstnáním.
DOPROVODDoprovázíme manžela, druha, dítě, rodiče, prarodiče, tchyni, tchána, pratchyni nebo pratchána do zdravotnického zařízení, pokud kvůli tomu nemáme nárok na ošetřovné (max. 1 den).

Případně doprovázíme postižené dítě například do školy (propláceno max. 6 dnů/rok).
Do zdravotnického zařízení doprovázíme blízké rodinné příslušníky a máme nárok na ošetřovné, nebo doprovázíme jiné rodinné příslušníky (max. 1 den).

Případně doprovázíme dítě do školského poradenského zařízení.
DOPRAVAJsme těžce zdravotně postižení a kvůli povětrnostním podmínkám nemůžeme cestovat do práce „nehromadným dopravním prostředkem“, který jinak používáme (max. 1 den).Nepředvídaně se přerušil nebo zpozdil dopravní provoz.
SVATBAŽeníme nebo vdáváme se, případně má svatbu naše dítě (1 den).Ženíme nebo vdáváme se, případně má svatbu náš rodič (1 den, ženich a nevěsta tedy mají každý až 2 volné dny - jeden placený a jeden neplacený).
PORODVezeme partnerku do porodnice.Jsme s partnerkou, zatímco rodí.
ÚMRTÍZemřel manžel, druh nebo dítě (2 dny).
POHŘEBJdeme na pohřeb svého manžela, druha, dítěte, rodiče, sourozence, tchána, tchyně, švagra, švagrové, zetě nebo snachy (1 den, nebo 2 dny, pokud pohřeb obstaráváme), případně kolegy (pokud nás vyslal zaměstnavatel).
STĚHOVÁNÍStěhujeme se „v zájmu zaměstnavatele“.Stěhujeme se (max. 2 dny, pokud máme „vlastní bytové zařízení“).
NOVÉ ZAMĚSTNÁNÍHledáme nové zaměstnání, protože se ruší nebo přemisťuje zaměstnavatel, případně jsme se jakožto zaměstnanci stali nadbytečnými nebo ze zdravotních důvodů nemůžeme dále zůstat na svojí dosavadní pozici (max. půlden/týden).Hledáme nové zaměstnání, například protože jsme sami jakožto zaměstnanci dali výpověď (max. půlden/týden).

Zbytek patří do pracovní či kolektivní smlouvy

Další bonusy můžeme dojednat individuálně, eventuálně prostřednictvím svojí odborové organizace. Někteří zaměstnanci mají nadstandardní pracovní (individuální) nebo kolektivní smlouvu, díky které dostanou placené volno například i v první školní den, aby svoje zdravé potomky doprovodili na práh profesionálního vzdělávacího systému.

Pochopitelně ovšem záleží na individuální a týmové výkonnosti, protože svoji mzdu musíme dříve nebo později odpracovat. V ideálním případě dostaneme tolik nepodmíněné placené dovolené, že nebudeme muset dokládat podrobnosti – proč, kde, jak a s kým trávíme volný čas.

Autor úvodní ilustrační fotografie: Faruk Akçam

1 komentář

  1. Pracuji v nepřetržitém provozu. Měla jsem naplánované směny na měsíc prosinec. Měla jsem mít denní směnu. Zemřel mi manžel, tak jsem si vzala paragraf. Zaměstnavatel mi počítá jen 7,5 hod na tento den. Myslím, že bych měla mít placeno celých 11 hod, když jsem měla v rozpisu služeb denní. Kolik hodin se má počítat?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno