Rovnoprávnost, demokracie, slušnost – samá vzletná slova, která v České republice oficiálně vyznáváme. Volíme přece svoje poslance a senátory, hanebnost můžeme žalovat před soudem a pro darebáky máme policii. Ovšem většina občanů musí chodit do zaměstnání, aby vydělala na svoje základní životní potřeby a našetřila na starobní důchod. Ve firmách přitom nepanuje demokracie, a někdy ani základní slušnost. Zaměstnavatel má vůči svému personálu nadřízené postavení, čehož může zneužívat. Proto existuje zákoník práce, od 1.1.2018 pořádně buclatý, ke stažení ve formátu PDF ZDE.
Vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem
V ideálním světě stačí partnerům čestné slovo, v drsnější realitě ale musíme důležité svazky formálně zaznamenat a podepsat. Zákoník práce od 1.1.2018 chrání především zaměstnance v takzvaném pracovním poměru, kteří mají podepsanou plnohodnotnou pracovní smlouvu. Existují také dvě méněcenné dohody: o provedení práce, nebo o pracovní činnosti. V obou případech dostává zaměstnanec peníze formou „odměny z dohody“. Podle zákona nemá právo na mzdu, plat, příplatky, pevný rozpis služeb, ani dovolenou.
Pracovní doba a výjimečné přesčasy
Většina zaměstnanců vydělává od pondělí do pátku, vždycky 8 hodin denně, neboli 40 hodin týdně. Zákonné právo na kratší směny mají lidé ve vícesměnném nebo nepřetržitém režimu (38,75, respektive 37,5 hod.), dále taky například horníci (37,5 hod.). Přesčasy pochopitelně dělat můžeme, v krizových dobách dokonce musíme, ale jenom do jisté míry (obvykle 150 hod./rok). Při velmi pružném programu, třeba když střídáme krátké a dlouhé týdny, vyrovnáváme celkovou bilanci takzvaným fondem pracovní doby.
Mzda, plat, příplatky, náhrady a renta
Soukromé společnosti (například s.r.o., a.s.) vyplácejí zaměstnancům mzdu. Veřejný sektor (stát, samosprávy, běžné příspěvkové organizace) odměňuje svůj personál platem. V obou případech máte nárok na příplatky nebo náhradní volno, pokud děláte přesčasy, víkendové, noční a sváteční šichty, dále taky za ztížené prostředí (prašnost, hluk, chemikálie apod.). Zákoník práce od 1.1.2018 přiznává speciální bonus vedoucím pracovníkům ve veřejném sektoru.
Při služební cestě, čtyřdenní a delší nemoci, nebo kvůli zničenému zdraví vyplácí zaměstnavatel náhrady (za ušlou mzdu, respektive na jídlo, ubytování a pohonné hmoty), případně doživotní rentu (kvůli snížené výkonnosti a horšímu uplatnění).
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP)
Legální zaměstnavatel svým svěřencům popíše hrozící rizika a vysvětlí, jak řešit pesimistické scénáře. Respektuje omezené schopnosti každého zaměstnance, takže ukládá pouze přiměřené úkoly. Pokud nelze rizika zcela vyloučit, nebo dochází k rychlému znečištění obleku, bezplatně poskytuje patřičné pomůcky: například boty, přilby, chrániče, brýle apod.
Zotavovací, mateřská a rodičovská dovolená
Pokud projdou návrhy pravicových stran, zaměstnavatel bude moci svému dělníkovi nařídit: „Pracuj pro mě každý den 10 hodin, celý kalendářní rok, včetně víkendů a státních svátků.“ Ale zákoník práce od 1.1.2018 zůstává stále ještě poměrně socialistický. Kmenový zaměstnanec má právo, aby odpočíval o víkendech, státních svátcích a také o dovolené, která trvá minimálně 4 týdny ročně. Otec nebo matka novorozence dostane také mateřské a následně rodičovské volno. (Příbuznými tématy jsou peněžitá pomoc v mateřství, otcovská poporodní péče a rodičovský příspěvek)