Není zrovna důstojné, když stále zkušenější a šikovnější zaměstnanec musí škemrat, aby dostal přidáno. Jako chytré řešení vypadá univerzální platová tabulka, která vyměřuje finanční odměnu podle obtížnosti práce, praxe a vzdělání. Ale nic není ideální. Co podniknout, když vás zaměstnavatel zařadí do nižší třídy nebo stupně, než na jaké máte podle zákona právo?

Ve státní správě a veřejných službách rozděluje peníze mezi personál platová tabulka. Tedy měli bychom zvolit spíše množné číslo. Od Nového roku 2015 platí speciální platová tabulka pro lékaře na různých pracovištích, jiná pro sociální pracovníky, svoje vlastní rozdělení mají samozřejmě pedagogové a tak dále. Kompletní článek najdete ZDE. Logiku platového stupně podrobně popisujeme ZDE a platovou třídu ZDE.

Státní inspektorát práce má kontrolovat, zda je platová tabulka dodržovaná

Nyní věnujme pozornost souvisejícímu, ale konfliktnímu tématu. Teoreticky může nastat situace, kdy platová tabulka není dodržovaná. Představte si, že šéf ignoruje náročnost vaší práce, nebo dřívější praxi, eventuálně dosažené vzdělání, zkrátka dostáváte méně peněz, než byste správně měli. Samozřejmě zkusíte všechno vyřešit smírně, ale zdvořilá upozornění ani rozumné argumenty nezabírají. Co potom?

„Jediným kontrolním orgánem je Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce,“ vysvětluje Irena Dlesková, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí. Zmíněná instituce má dohlížet, aby byla dodržovaná práva zaměstnanců, mimo jiných také příslušná platová tabulka ve veřejném sektoru. Co když někdo vykonává úkoly sociální pracovnice, ale dostává pouze ohodnocení pracovníka v sociálních službách? Jakou obranu zvolit, když platová tabulka není nadřízeným respektovaná a všeobecná sestra dostává pouze odměnu zdravotnického asistenta?

„Příklady, které jsou uvedeny, jsou jasným a zřejmým porušením pravidel pro zařazování zaměstnanců do platových tříd, ale i předpisů, které upravují výkon zdravotnického povolání (zákon č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povolání) a výkon práce sociálního pracovníka a pracovníka v sociálních službách (zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách),“ odkazuje tisková mluvčí na Státní úřad inspekce práce, respektive jeho oblastní pobočky.

13 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý večer, pracuji jako asistent pedagoga ve výchovné ústavu, mám 29 let opracování, po zkrácení o 1 třetinu, byla jsem v 8 platové třídě, dnes mi bylo oznámeno, že budu přeřazena do 7 platové třídy, jsem vyučená, poté mám maturitu oděvní a pedagogické minimum, má právo p.ředitelka na to právo, díky za odpověď.

 2. dobrý den ,pracuji v příspěvkové organizaci jako pracovnice úklidu v domově pro mentálně a tělesně postižené.mám 4 plat.třídu a jsem zde 7 mým rokem.na jakou výši mám nárok. ukončila jsem SOU

 3. Dobrý den, pracuji jako asistentka pedagoga 13 let na ZŠ. Začínala jsem bez maturity, s kurzem pro asistenty, následně jsem vystudovala střední pedagogickou školu a vysokou školu – speciální pedagogiku-vychovatelství, mám titul Bc. Zajímalo by mě, zda mám nárok na zvýšení platu, jelikož jsem si zvýšila kvalifikaci. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, paní Vantová, díky za zajímavý dotaz, i za podporu na sociální síti.

   Klíčovou informací je, jakou přesně děláte z pozice asistentky pedagoga práci (možnosti jsou rozepsané pod TÍMTO odkazem). Podle toho totiž určíme platovou třídu a požadované vzdělání, které může zapříčinit snížení, nebo zvýšení platového stupně (pokud je ve skutečnosti příliš nízké, anebo naopak doplněné na předepsanou úroveň jako ve Vašem případě). Uvedu příklady.

   Asistent pedagoga ve 4. nebo 5. platové třídě nemá ani díky vyššímu vzdělání nárok na lepší plat, protože v těchto úrovních nemusí zaměstnavatel uznat žádnou praxi (to je absurdní, ale bohužel faktická součást našeho právního řádu).

   Asistent pedagoga v 6., 7. nebo 8. platové třídě má předepsanou aspoň maturitu. Pokud nemá hotovou maturitní zkoušku, dochází k odečtu minimálně 1 roku započitatelné praxe, což může způsobit snížení platového stupně. Jakmile si maturitu dokončí, zase lze uznat všechny započitatelné roky praxe (více ZDE), což může zapříčinit zvýšení platového stupně a tedy celkového platu.

   Asistent pedagoga v nejvyšší možné, 9. platové třídě měl získat aspoň vyšší odborné vzdělání. Pokud má například „jenom“ maturitu, dochází k odečtu 2 let započitatelné praxe, jinak zůstává princip a možnost vylepšení platu stejná. Bohužel asistenti pedagoga nemohou dosáhnout vyšší platové třídy, která by vyžadovala (a tím pádem také oceňovala) vysokoškolské bakalářské vzdělání.

 4. Dobrý den.Pracuji jako zdravotní sestra u soukromého lékaře na rehabilitaci 22 let,mám kurz fyziatrie.Jsem na fyzikální terapii a u rehabilitačního lékaře v ordinaci.Chci se informovat zda mám nárok na plat podle tabulek,či zda si lékař může určit sám plat.ohodnocení?Můj plat je 13 000,-čistého po odpracování 28 let.Děkuji za informaci.Jana

 5. Dobrý den, prosím o odpověď. Mají sociální pracovníci nárok na zvláštní příplatek a pokud ano, v jakých případech. Pozn. zvláštní příplatek – příplatek za neuropsychickou zátěž.
  Předem děkuji,

  Vera

 6. Můj zaměstnavatel je PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE MŠ JESENÍK NAD ODROU. Jsem tam zaměstnána jako kuchařka a jsem zařazená do 5/6, praxe 29 let a poslední platový postup jsem měla 1.3.2009. Děkuji za odpověď.

 7. Dobrý den,
  v případě, že pracuji na úřadě práce – referát hmotné nouze – jakožto sociální pracovník, jaká tabulka se na mne dle nařízení vlády vztahuje?
  Předem Vám děkuji za odpověď.

 8. Dobrý den,
  chci se zeptat, kolik by byla moje hrubá mzda a tedy do jaké platové třídy bych spadala na pozici Samostatný referent v státní správě, když mám 6 let praxe a 7 let jsem byla na mateřské dovolené. Mám vysokoškolské vzdělání, ale pro opomínanou pozici stačí maturita. Děkuji. Zuzana

 9. Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnou výši osobního ohodnocení k platu nepedagogického zaměstnance (ekonom), ZŠ – státní příspěvková organizace, zařazena v platové třídě 11. Děkuji. L.Malá

  • Paní Malá, všechny možné příplatky a jejich výpočet najdete ve speciálním článku TADY. Obecně, většina zaměstnanců ve veřejné sféře může dostat osobní ohodnocení až ve výši 50 % tarifu nejvyššího stupně svojí platové třídy. Zkrátka vezmeme měsíční základ, který byste měla při stávající náplni práce a maximální praxi, vydělíme dvěma a vyjde strop osobního příplatku. Bývá to zajímavá částka, ve Vašem případě 11 505 Kč – škoda, že závisí vlastně jenom na subjektivním posudku nadřízených. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno